Po pierwszych kilku dniach zbiórki rzeczy dla mieszkańców Ukrainy, przedsięwzięcie musiało zostać wstrzymane. - Darów od mieszkańców Krakowska było tak dużo, że musieliśmy chwilowo wstrzymać zbiórkę - mówiła Anna Latocha z Biura Prasowego UM w Krakowie. Zbiórki ponownie ruszyły 2 marca. Organizatorom zbiórki udało się znaleźć halę magazynową, w której będzie można składować dary, a później je segregować.
Wojna w Ukrainie
Kraków. Miejska zbiórka dla Ukrainy
W Krakowie rzeczy dla osób poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie można przynosić na Stadion Miejski im. Henryka Reymana (wejście od strony parkingu przy ul. Reymonta).
Wolontariusze będą przyjmować dary od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18 oraz w weekendy w godzinach 9-15. Zbiórka będzie trwała do jej odwołania. Kontakt telefoniczny w sprawie zbiórki darów: 12 616 18 79 w godz. 9.00–15.00 lub pod adresem e-mail: pomocdlalwowa@um.krakow.pl.
Instytucje, które zbierały dary w ramach pomocy dla Lwowa, od 2 marca mogą je przekazywać do magazynu przy ul. Bartników 10. Będzie on czynny od godz. 12.00 do 18.00, w czwartek i piątek od godz. 9.00 do 18.00. Magazyn będzie otwarty również w kolejnych dniach.
Krakowskie Biuro Prasowe informuje również, że w weekend z miasta wyjechało ponad 10 tirów z paczkami od mieszkańców Krakowa. Dodają, że transport już przekroczył granicę polsko-ukraińską, a rzeczy na bieżąco będą przekazywane potrzebującym.
Kraków. Co przynieść na zbiórkę?
W tym momencie mieszkańcy Krakowa są proszeni o przynoszenie na Stadion Miejski tylko najbardziej potrzebnych produktów, tj. żywności o przedłużonej ważności, odzieży termicznej, opatrunków, śpiworów, koców, pościeli, ręczników, ładowarek oraz środków chemicznych. Mieszkańcy proszeni są również o przynoszenie potrzebnej chemii domowej, takich jak proszki do prania czy płyny do mycia naczyń.
Podczas zbiórki NIE będą zbierane: odzież, zupy przygotowane do słoików, przetwory i produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia, świeże owoce, warzywa, ani inne artykuły spożywcze, które wymagają przechowywania w lodówce.
Zobacz także:
- Czy Polacy mogą się zaciągnąć do ukraińskiej armii?
- Jak mądrze wspierać uchodźców z Ukrainy? "Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne"
- Jak radzić sobie z lękiem? "Żeby nie tracić zdrowia psychicznego, musimy mieć poczucie kontroli i wpływu"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Supryn
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/x-news