Razem z Ukrainą

Harcerze z Polski niosą Betlejemskie Światło Pokoju pogrążonej w wojnie Ukrainie. "Bardzo symboliczne"

Razem z Ukrainą

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Daria Bobak
Światełko Betlejemskie dla Ukrainy
Światełko Betlejemskie dla UkrainyDzień Dobry TVN
wideo 2/11

11 grudnia harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich kolegów światło, które pochodzi wprost z Betlejem i jest przekazywane z rąk do rąk jako symbol pokoju i pojednania. Ogień trafił nawet do Dzień Dobry TVN.

Betlejemskie Światło Pokoju - na czym polega inicjatywa?

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem braterstwa, pokoju i tolerancji. To płomień, który jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Betlejem i dzięki zaangażowaniu wielu osób jest przekazywany z kraju do kraju w nienaruszonej formie.

- W Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień i co roku mała dziewczynka albo chłopiec lecą tam zapalić tę pierwszą świeczkę od tego wiecznego płomienia. Lądują w Austrii i stamtąd rusza już taka lądowa sztafeta, w której odbierają słowaccy skauci światło, a później przekazują nam - tłumaczy Martyna Kowalska, naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego.

Harcerze z Polski już po raz 32. biorą udział w tej międzynarodowej sztafecie. Uroczyste odebranie Betlejemskiego Światła Pokoju od słowackich skautów odbyło się 11 grudnia o 8:00 w Konkatedrze Siedmiu Boleści NMP w Popradzie.

Betlejemskie Światło Pokoju dla Ukrainy

Symboliczne światło pokoju, które mogłoby powstrzymać ogień wojny, jest teraz bardzo potrzebne pogrążonej w konflikcie militarnym Ukrainie. Polscy harcerze spotkali się z tamtejszymi skautami na przejściu granicznym w Medyce, by wręczyć im lampion i podzielić się pochodzącym z Betlejem płomieniem.

- W tym roku, jak i w latach ubiegłych, przekazaliśmy światło również skautom i skautkom z Ukrainy. To przekazanie na pasie granicznym pomiędzy terytorium Polski i Ukrainy było bardzo symboliczne, i wzruszające, bo to właśnie za naszą wschodnią granicą toczy się wojna - zaznacza Martyna Kowalska.

Odbieramy Betlejemskie Światło Pokoju
Odbieramy Betlejemskie Światło Pokoju Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Daria Bobak

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości