Razem z Ukrainą

Czechy. Darmowe przejazdy i pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Razem z Ukrainą

Autor:
Aleksandra
Supryn

Obywatele Ukrainy mogą szukać pomocy w Republice Czech. Między Ukrainą a Czechami kursuje specjalny bezpłatny pociąg. Czeskie organizacje przygotowały dla Ukraińców pomoc materialną, prawną i psychologiczną. Uruchomiono też specjalną rządową infolinię. 

Czechy. Jakie są warunki wyjazdu do Czech dla uchodźców z Ukrainy?

Uchodźcy z Ukrainy mogą wjechać do Czech bez wizy, jeśli posiadają paszport biometryczny. Inne formalności związane z pobytem na terytorium Republiki Czech będą mogły być dopełnione na miejscu. Nie ma konieczności załatwiania ich przed przyjazdem do Czech. 

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Czechy. Formalności po przyjeździe do Czech

Przed przyjazdem do Republiki Czech należy posiadać ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu w kraju bez wizy. Można załatwić to on-line. Każdy obcokrajowiec jest zobligowany do rejestracji w czeskim departamencie ds. cudzoziemców w ciągu 3 dni od przybycia do kraju.  Jeśli przebywasz w hotelu lub innym ośrodku, obowiązek ten jest nałożony na pracowników placówki. Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych radzi jednak, aby upewnić się, że formalności zostały dopełnione.  

Czechy. Infolinia dla uchodźców z Ukrainy 

Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stworzyło specjalną infolinię dla uchodźców z Ukrainy. Konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania.

  • numer infolinii: +420 974 801 802
  • informacje można uzyskać również wysyłając e-mail na adres ukrajina@mzcr.cz
Czechy. Informacja dla uchodźców z Ukrainy Źródło: mat. prasowe

Czechy. Transport dla uchodźców z Ukrainy

Między Ukrainą a Republiką Czech kursuje specjalny pociąg. Przejazd w obie strony jest bezpłatny dla obywateli Ukrainy. Więcej informacji na temat pociągu można znaleźć na stronie: novy.regiojet.cz/ukrajina.

Czechy. Pociąg dla uchodźców z Ukrainy Źródło: mat. prasowe

Czechy. Gdzie szukać pomocy?

W Czechach działają organizacje charytatywne, w których uchodźcy z Ukrainy mogą szukać pomocy:

Czechy. Informacja dla uchodźców z Ukrainy Źródło: mat. prasowe

Czechy. Darmowa pomoc prawna dla uchodźców z Ukrainy

Czeskie Stowarzyszenie Integracji i Migracji (The Association for Integration and Migration) oferuje darmową pomocą prawną dla Ukraińców I ich rodzin. Ze stowarzyszeniem można skontaktować się pod numerem telefonu: +420 224 224 379 lub adresem e-mail: poradna@migrace.com.

Czechy. Darmowa pomoc psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy

Czeskie Stowarzyszenie Integracji i Migracji (The Association for Integration and Migration) oferuje również darmowe konsultacje psychologiczne dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. 

Aby z nich skorzystać, należy skontaktować się z: František Cihlář: e-mail: cihlar@migrace.com, tel. 602 200 985. Pomocy psychologicznej można szukać również za pośrednictwem organizacji Inbáze, kontaktując się pod adresem e-mail terapie@inbaze.cz

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Supryn

Źródło zdjęcia głównego: MicroStockHub/Getty Images

Pozostałe wiadomości