Sałatka ziemniaczana po niemiecku może być podawana zarówno na ciepło, jak i na zimno, dzięki czemu jest doskonałą potrawą na przystawkę, danie główne lub dodatek do innych dań. Ziemniaki po niemiecku nadają się idealnie na różne okazje, zwłaszcza, gdy szukamy prostego przepisu, do którego nie potrzeba wielu składników.
Składniki potrzebne do przygotowania ziemniaków po niemiecku
Do przygotowania klasycznej sałatki ziemniaczanej po niemiecku będziemy potrzebować zaledwie kilku składników . Są to:
· kilogram ziemniaków,
· boczek (kilka plastrów, w zależności od upodobań),
· ogórki kiszone,
· 2 cebule,
· majonez (8 łyżek),
· śmietana (3/4 szklanki),
· jogurt naturalny (1/2 szklanki),
· sól, pieprz, inne przyprawy (opcjonalnie),
· ocet (opcjonalnie).
Kupując ziemniaki, warto zwrócić uwagę na ich odmianę. Dobrze sprawdzą się zarówno ziemniaki młode, jak i te starsze, jednak lepiej wybierać nieco twardsze ziemniaki, o mniejszej zawartości skrobi. Należy także pamiętać o tym, że na północy Niemiec sałatkę ziemniaczaną podaje się z majonezem, jogurtem i octem, natomiast w Austrii ziemniaki miesza się tylko z octem.
Ziemniaki po niemiecku: przepis
Przygotowanie sałatki ziemniaczanej zaczynamy oczywiście od składnika, który gra pierwsze skrzypce w tym daniu, czyli od ziemniaków. Należy je starannie umyć, a następnie wrzucić do osolonej wody i ugotować. W przypadku młodych ziemniaków można ugotować je w mundurkach. Czas gotowania zależy do wielkości i twardości ziemniaków, jednak przeciętnie jest to około 15 minut. W czasie, gdy ziemniaki się gotują, możemy pokroić ogórki w plasterki. Następnie kroimy cebulę w kostkę i dodajemy ją do ogórków. Kolejnym krokiem jest przygotowanie sosu. Łączymy majonez, śmietanę i jogurt. Jeżeli wolimy, aby sałatka była mniej kaloryczna, to lepiej dodać więcej jogurtu, a mniej majonezu. Możemy dodać także ocet. Odcedzamy ziemniaki i kroimy je na dosyć drobne i cienkie plastry. Łączymy ziemniaki z resztą sałatki i posypujemy szczypiorkiem oraz przyprawami, a na górę dodajemy plastry boczku. Danie możemy podawać na ciepło, jednak wtedy sos należy pozostawić oddzielnie, aby majonez się nie zważył. Potrawę można podać także na zimno, wstawiając sałatkę na kilkanaście minut do lodówki, aby smaki się połączyły.
Sałatka ziemniaczana po niemiecku: na jakie okazje będzie najlepsza?
Sałatka ziemniaczana sprawdzi się na różne okazje. Wielką zaletą tej potrawy jest mała ilość składników potrzebna do jej wykonania i krótki czas przygotowania. Wystarczy na pół godziny przed przyjściem gości zacząć gotować ziemniaki, by podać jeszcze ciepłą sałatkę na przyjęciu. Ziemniaki po niemiecku mogą być także doskonałym dodatkiem do dań obiadowych. Sałatka ziemniaczana świetnie się prezentuje z kotletem schabowym lub grillowanymi warzywami. W Niemczech sałatka ta traktowana jest jako potrawa całoroczna, dlatego można ją podawać zarówno w trakcie letniego grilla, jak i na Boże Narodzenie. W Niemczech i w Austrii zwykle używa się specjalnie dobranych ziemniaków sałatkowych. W Polsce także możemy dostać je w sklepach. Zdarza się, że w nowoczesnych wersjach sałatki ziemniaczanej dodaje się plastry gruszki, kawałki jabłka, groszek, czy gotowane jajka. Najlepsi kucharze potrafią nawet z tak prostego dania przygotować wykwintną potrawę. Zdecydowanie największe znaczenie mają tu upodobania gości lub domowników. Sałatkę ziemniaczaną można przygotować w sposób zindywidualizowany, dopasowany do smaku gości. Dla wegetarian można stworzyć bezmięsną wersję sałatki. Ziemniaki po niemiecku doskonale komponują się ze sznyclem po wiedeńsku, rybą oraz wszelkimi daniami z grilla. Sałatka ziemniaczana może zastąpić tradycyjną polską sałatkę na niektórych okazjach rodzinnych czy świątecznych. Jest to także danie odpowiednie na Sylwestra lub imprezę plenerową ze znajomymi.
Sałatka ziemniaczana to potrawa, która jest bardzo prosta w przygotowaniu i składa się z niewielkiej liczby składników. Jej główną zaletą jest uniwersalność oraz możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb domowników lub gości.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN