Chłodnik uniejowski
Składniki:
500 ml kefiru
250 ml kwaśnej śmietany 18%
pęczek młodej botwiny
2 buraki
1 świeży ogórek
5 rzodkiewek
3 jajka
pęczek szczypiorku
pęczek koperku
1 ząbek czosnku
1 cytryna
sól
świeżo mielony czarny pieprz
miód
Przygotowanie:
Umytą botwinę i buraki kroimy w drobną kostkę. Warzywa parzymy wrzątkiem przez krótką chwilę, odcedzamy i całość skrapiamy sokiem z połowy cytryny, odstawiamy do przestygnięcia. Kefir i śmietanę wlewamy do naczynia, dodajemy startą na dużych oczkach rzodkiewkę, ogórek i wcześniej ugotowane na twardo jajka. Siekamy świeży koperek i szczypiorek, dodajemy do kefiru i śmietany. Przygotowane wcześniej buraki i botwinę łączymy z powstałą masą. Ząbek czosnku przeciskamy przez praskę, doprawiamy do smaku świeżo mielonym pieprzem, solą, miodem, ewentualnie możemy zakwasić chłodnik cytryną. Całość chłodzimy lodówce.
Gicz jagnięca w czerwonym winie z rozmarynem i borowikami z czarnego lasu
Składniki:
3 szt. goleni jagnięcej tylnej
250 ml czerwonego wytrawnego wina
świeży rozmaryn
ziele angielskie
liście laurowe
kilka owoców jałowca
1 złota cebula
2 ząbki czosnku
2 marchewki
1 łyżeczka musztardy dijon
2 pomidory
0,5 kg borowików z czarnego lasu
1 łyżka masła klarowanego
1 ząbek czosnku
1 pęczek natki pietruszki
2 gałązki tymianku
sól
świeżo mielony czarny pieprz
Przygotowanie:
Umyte i osuszone mięso marynujemy. Świeży rozmaryn, ziele angielskie, liście laurowe, owoce jałowca, pokrojone w większą kostkę cebulę, obraną marchew i zgnieciony czosnek wkładamy do naczynia, wszystkie składniki zalewamy czerwonym wytrawnym winem, dodajemy gicz jagnięcą i całość odstawiamy na godziną do lodówki.
Po tym czasie wyciągamy gicz, osuszamy, oprószamy solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem. Mięso rumienimy na rozgrzanej patelni z każdej strony, następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego. Warzywa i resztę ziół przecedzamy przez sito i podsmażamy na tej samej patelni co mięso. Podsmażonymi dodatkami obkładamy mięso, dodajemy pokrojone pomidory, oraz musztardę, a na koniec zalewamy całość naszym winem z marynaty. Przykrywamy naczynie i wkładamy do nagrzanego do 180°C piekarnika. Pieczemy pod przykryciem przez 45 minut a następnie zmniejszamy temperaturę do 150°C i dusimy jeszcze około godziny.
Oczyszczone grzyby kroimy na ćwiartki. Na patelni topimy łyżkę masła, dodajemy posiekany czosnek, gałązki tymianku oraz grzyby. Całość smażymy ok. 5 min., doprawiamy do smaku solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem, a na koniec oprószamy posiekaną natką pietruszki.
Rycerskie placki z cukinii z rozmarynem
Składniki:
30 g mąki pszennej
sól
świeżo mielony czarny pieprz
1 jajko
2 łyżki mleka
1 cukinia (ok. 300 g)
ćwiartka cebuli
świeża natka pietruszki
gałązka rozmarynu
olej z pestek winogron
Przygotowanie:
Niewielką ilość mąki przesiewamy przez sitko do miski, dodajemy szczyptę soli, mieszamy, następnie doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem, do powstałej mieszanki dodajemy roztrzepane jajko oraz 2 łyżki mleka, całość mieszamy aż ciasto będzie jedwabiście gładkie. Umytą i osuszoną, pozbawioną gniazd nasiennych cukinię kroimy w cienkie paski metodą julienne, cebulę wraz z ziołami drobno siekamy. Wszystkie składniki łączymy ze sobą, delikatnie mieszając.
Placuszki smażymy na rozgrzanej patelni z olejem z pestek winogron na złoto (ok. 2-3 minut z każdej strony).
Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje
Źródło: Dzień Dobry Wakacje