Zupa z topinamburu z prawdziwkami
Składniki:
170 – 200 g mrożonych prawdziwków
500 g topinamburu
3 łyżki masła
2 łyżki oliwy
1 średnia cebula cukrowa
2 ząbki czosnku
Litr jasnego bulionu
Kieliszek białego wina
200 ml śmietany 36%
½ łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
Sól, czarny pieprz
Przygotowanie:
Prawdziwki rozmroź. Obierz bulwy topinamburu i wrzuć do miski z zimną wodą. Nie powinny ściemnieć (popsuje to estetykę dania). Na rozgrzanej oliwie zeszklij delikatnie pokrojoną w kostkę cebulę. Wlej do niej wino, zmniejsz ogień odczekaj aż płyn odparuje, po czym wlej bulion, dodaj plastry topinamburu i gotuj do miękkości. Całość zmiksuj na gładko lub przetrzyj przez sito i dopraw solą oraz pieprzem. Do powstałej masy wmieszaj śmietanę i zagotuj. Prawdziwki pokrój na niewielkie paski i smaż na maśle z dodatkiem oliwy przez 5 minut stosunkowo często mieszając. Zupę serwuj w miskach, na wierzch wyłóż prawdziwki, a całość posyp zmieloną gałką muszkatołową.
Bliny z wędzonym jesiotrem
Składniki:
350 g mąki gryczanej (ok. 2 szklanki)
450 ml mleka
1 jajko
1 łyżka cukru
50 g masła
30 g drożdży
30 ml oleju
300 g wędzonego jesiotra
150 ml kwaśnej śmietany
1 pęczek koperku
1 czerwona cebula
2 cytryny
sól, pieprz
Przygotowanie:
Zacznij od przesiania mąki. Mleko lekko podgrzej i w 200 ml mleka rozpuść drożdże z łyżeczką cukru i połową mąki. Tak przygotowany rozczyn zamieszaj i odstaw w ciepłe miejsce. W tym czasie stop i ostudź połowę masła. Dodaj je wraz z resztą cukru i żółtkiem do rozczynu. Ubij rozczyn przy użyciu miksera lub trzepaczką i znowu odstaw do wyrośnięcia. Odczekaj parę godzin. Dodaj resztę mleka (dobrze, żeby było ciepłe) i szczyptę soli. Ciasto wyrób dokładnie. Na końcu dodaj małymi porcjami białko ubite na sztywną pianę. Ciasto na bliny powinno być delikatne i mieć konsystencję gęstej śmietany. Bliny smaż jak naleśniki, używając do smażenia minimalnej ilości tłuszczu. Na każdego blina wyłóż łyżkę śmietany zmieszanej z posiekaną w kostkę cebulą, plaster jesiotra oraz plasterek cytryny. Na koniec posyp posiekanym koperkiem. Dopraw odrobiną soli i pieprzem.
Zamiast nakładać po kolei śmietanę, rybę i koperek możesz zrobić z tych składników sos, wystarczy je pokroić i zmieszać. W takim przypadku cytrynę możesz zastąpić kiszonymi ogórkami.
Mąkę gryczaną możesz zrobić w domu. Wystarczy zmiksować paloną kaszę gryczaną (ma mocniejszy aromat) i przesiać przez sito.
Piersi kacze w żurawinie i w miodzie pitnym
Składniki:
4 piersi kacze
150 g suszonej żurawiny
100 ml miodu pitnego
1 łyżka suszonego tymianku
1 łyżka suszonego majeranku
4 ząbki czosnku
½ łyżeczki soli
1/3 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
Przygotowanie:
Piersi umyj, oczyść i osusz. W misce wymieszaj żurawinę, miód pitny, zioła, posiekany drobno czosnek oraz sól i pieprz. Włóż w powstałą marynatę mięso i całość dobrze wymieszaj. Odstaw do lodówki na minimum 3 godziny, najlepiej na całą noc. W razie możliwości w podczas marynowania obracaj piersi co 2 – 3 godziny. Na patelni rozgrzej olej. Mięso odrobinę osusz i ułóż na rozgrzanym tłuszczu warstwą tłuszczu do spodu. Smaż po obu stronach na rumiany kolor, po czym przełóż do brytfanny i piecz przez około 20 minut w temperaturze 165 stopni. Przed podaniem proponuję pokroić na centymetrowe plastry.
Ziemniaki opiekane
Składniki:
7 dużych ziemniaków
½ łyżeczki mielonego kminku
2 gałązki świeżego rozmarynu
sól, grubo mielony świeży pieprz
odrobina oleju lub oliwy z oliwek
ewentualnie płaska łyżeczka kurkumy
Przygotowanie:
Ziemniaki obierz i umyj, po czym pokrój wzdłuż na ćwiartki lub ósemki. W misce wymieszaj je z oliwą, posiekanym rozmarynem, kminkiem, solą i pieprzem oraz ewentualnie z odrobiną kurkumy. Ułóż je na posmarowaną olejem blachę i piecz przez 40 – 45 w temperaturze 180 stopni.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN