Słynny kurczak Magdy Gessler

W kuchni Dzień Dobry TVN, znana restauratorka, Magda Gessler wraz z jedną z bohaterek programu "Kuchenne rewolucje" Danuta Białaś przygotowały dania kuchni polskiej: czerninę Kłobuka, fraszynki i kurczaka po polsku.

Słynny kurczak po polsku Magdy Gessler

Kurczak po polsku w polskiej sztuce kulinarnej gości od co najmniej kilku stuleci. Ma w sobie wszystko, co w polskiej kuchni tradycyjnie zawsze było najlepsze - drób, podroby i przyprawy. Sekretem tego przepisu na kurczaka po polsku jest odpowiednia ilość zieleniny - musi być jej tyle, ile farszu z wątróbki - oraz aromat gałki muszkatołowej.

Kurczak po polsku, czyli kurczak z nadzieniem to idealne danie na rodzinny, weekendowy obiad. Sycące, a jednak niezbyt ciężkie, aromatyczne i zaskakujące prostotą składników.

Wbrew pozorom kurczak po polsku to potrawa wcale nie dla kuchennych mistrzów. W naszym przepisie nie ma absolutnie nic, czego nawet osoby z małym kulinarnym doświadczeniem mogłyby się obawiać.

Składniki:

ok. 1/2 kg kurczaka

wątróbka drobiowa

1/2 kostki masła

1 jajko

1 bułka do namoczenia

2 szklanki mleka

świeży koper i pietruszka (po kilka pęczków)

sól

pieprz

gałka muszkatołowa

majeranek

3 ząbki czosnku

cytryna

Przygotowanie:

Kurczaka myjemy. Nacieramy wnętrze kurczaka solą, pieprzem, sokiem z cytryny, majerankiem, czosnkiem. Podobnie robimy z wierzchu. Odstawiamy do lodówki.

Ucieramy masło na puszystą masę. Dodajemy żółtko, ucieramy. Białko ubijamy na pianę i powoli dodajemy do masy maślanej. Bułkę namaczamy w mleku, odsączamy, rozgniatamy i dodajemy do masła, znów delikatnie mieszamy.

Wątróbkę drobno siekamy, tak jak zieleninę. Mieszamy wątróbkę z zieleniną oraz masą z masła, jajka i bułki, doprawiamy gałką muszkatołową. Nadziewamy kurczaka, zaszywamy lub spinamy wykałaczkami,

Kurczaka przekładamy do brytfanki posmarowanej masłem. Pieczemy kurczaka po polski około 50 min. w 200 st. C. Możemy na początku podlać wodą. Potem polewamy kurczaka powstałym sosem. Kurczaka po polsku możemy piec również w towarzystwie jabłek

Kurczak może być podawany z chałką.

Czernina Kłobuka - specjał Danusi

Czernina, czarnina, czarna polewka lub czarna zalewajka – polska zupa, której podstawowymi składnikami są rosół i krew z kaczki lub kury, królika, rzadziej z prosięcia. Dawniej używano też krwi gęsi.

Charakterystyczny słodkokwaśny smak nadaje czarninie dodatek cukru i octu, mieszanych z krwią, by nie dopuścić do jej krzepnięcia. Oprócz podstawowych składników indywidualny smak nadają zupie dodatki, takie jak syrop ze śliwek lub gruszek w occie, gotowane w niej świeże lub suszone owoce (gruszki, śliwki, jabłka, rodzynki lub wiśnie), ocet winny lub jabłkowy, miód lub inne składniki. Czarninę podaje się z kluskami, domowym makaronem, pyzami lub z gotowanymi ziemniakami.

Czerninę można utożsamiać z czarną polewką (na Kujawach używano nazwy czornina od gwary kujawskiej, w Małopolsce używano też nazwy szara polewka), dawniej podawaną kawalerowi, któremu odmówiono ręki panny (np. Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" wspomina o czarnej polewce, która miała być podana Jackowi Soplicy).

Składniki:

4-5 l wywaru z korpusów gęsich

5 dkg suszonej żurawiny

5 dkg suszonych albo lepiej wędzonych śliwek

5 dkg rodzynek

0,5 l krwi z gęsi

słoik 0,5 litrowy śliwek albo dyni w zalewie octowej

sól

pieprz do smaku

mąka do zaciągnięcia krwi

Przygotowanie:

Wywar na korpusach gęsich gotujemy do uzyskania mocnego aromatu. Pozostałe składniki wrzucamy do gorącego bulionu. Śliwki można pokroić w drobniejsze kawałki.

Krew mieszamy z mąką. Ocet powoduje, że krew się nie ścina.

Kluski ziemniaczane do czerniny

Składniki:

ziemniaki surowe

mąka zwykła

żółtko

sól

Przygotowanie:

Ziemniaki surowe trzemy na tarce, mieszamy z mąką, żółtkiem i solimy. Rolujemy w wałeczek, kroimy, dodajemy do gotującej się wody prosto z deseczki.

Czerninę można także podawać z makaronem, ale najsmaczniejsza jest z kluseczkami.

Fraszynki lub potocznie farszynki - nazwa warmińska od nadzienia wewnątrz kotlecika ziemniaczanego.

składniki:

1 kg ugotowanych ziemniaków

jajko

szklanka mąki ziemniaczanej

masło sklarowane

bułka tarta

farsz do fraszynek

1 kg mięsa mielonego

2-3 cebule

olej roślinny

Przygotowanie:

Ugotowane, schłodzone ziemniaki mielimy, dodajemy jajko i mąkę ziemniaczaną. Wyrabiamy ciasto, formujemy kotlecika, do wnętrza dodajemy farsz, zaklejamy. Obtaczamy w jajku i bułce tartej, smażymy na maśle sklarowanym. Podajemy z sosem kurkowym.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości