Zdjęcie: Tomasz Urbanek/ East News
Pieprzowy stek z sarniny
Składniki:
200 ml czerwonego wina, wytrawnego
1/2 szklanki porto półsłodkiego
1 podłużna szalotka, pokrojona na plasterki
kilka gałązek świeżego tymianku
1 łyżeczka zmiażdżonych ziarenek kolorowego pieprzu
2 kawałki polędwicy z sarny (ok. 150 g każdy)
2 łyżki oliwy z oliwek
10 g gorzkiej czekolady o 70% zawartości kakao
2 łyżki masła
6 małych marchewek, obgotowanych
2-4 kromki chleba na zakwasie
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzewam do 200°C. Do rondla z grubym dnem wlewam czerwone wino oraz porto, wraz z szalotką i gałązkami tymianku. Całość doprowadzam do wrzenia i gotuję na wolnym ogniu. Mieszam energicznie przez 20-30 minut aż płyn się zredukuje. W polędwicę wcieram oliwę i ziarna pieprzu, uprzednio lekko utłuczone w moździerzu. Obsmażam mięso z każdej strony, soląc je po położeniu na patelnię. Patelnię z mięsem wkładam do nagrzanego piekarnika na 5 minut. Potem odstawiam w cieple by odpoczęła. Sos z czerwonego wina przecedzam na patelnię po sarninie, podgrzewam i powoli mieszając dodaję czekoladę. Na osobnej patelni lub w rondelku rozpuszczam masło i gdy zacznie się pienić dodaję malutkie marchewki. Podsmażam 2-3 minuty. W tym czasie podpiekam kromki chleba na zakwasie pod grillem w piekarniku. Polędwicę kroję w plastry i układam na sosie, którym polewam ją również na wierzchu. Z boku układam marchewki i kromki chleba, przekrojone skośnie na pół.
Pomarańczowa wołowina z imbirem
Składniki:
100 ml bulionu wołowego lub z kurczaka
3 goździki
3 nasiona kardamonu, lekko roztłuczone
kawałek kory cynamonowej (ok. 2-3 cm)
2-3 łyżki oleju
30 dkg mięsa wołowego (np. zrazówki lub udźca)
1 duża cebula
świeży imbir, ok. 3 cm obranego i pokrojonego w cienkie paski kłącza
1 marchewka
1 gałązka selera naciowego
2 łyżki sosu sojowego jasnego
niecałe 1/2 szklanki soku z pomarańczy
niecałe 1/2 szklanki marmolady z pomarańczy (najlepiej możliwie gorzka, z dodatkiem skórek)
1-2 łyżki przyprawy pięć smaków (do smaku)
Ryż lub puree lub kuskus
1/2 główki brokułu, podzielona na różyczki
1 łyżka oleju arachidowego
1 ząbek czosnku, pokrojony w płatki
2 cm kawałek imbiru, pokrojonego w paseczki
1 łyżka marmolady pomarańczowej
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka wina ryżowego
kilka kropel sosu sojowego
garść uprażonych płatków migdałowych (ew. sezamu)
sól, cukier, 1 cytryna
Przygotowanie:
Bulion zagotowuję z goździkami, kardamonem, korą cynamonową i gotuję na małym ogniu ok. 20 minut. Przecedzam. W tym czasie obsmażam pokrojone na kilkucentymetrowe kawałki mięso na oleju. Robię to partiami i na bardzo dużym ogniu, by szybko jedynie ściąć mięso z zewnątrz, a w środku, by było surowe. By nie pryskał olej, dokładnie wycieram ręcznikiem papierowym mięso z wody. Obsmażone mięso przekładam do brytfanki, a na pozostałym tłuszczu karmelizuję cebulkę i imbir, tj. smażę go na niewielkim ogniu z niewielkim dodatkiem bulionu, tak by raczej poddusić, niż usmażyć cebulę. Wszystko łączę w brytfance, do której wrzucam pokrojone na duże kawałki marchewki i pokrojonego w cieniutkie paseczki selera naciowego. Wlewam sok pomarańczowy, marmoladę, przyprawę pięć smaków, sos sojowy oraz przecedzony bulion. Doprowadzam wszystko do wrzenia. Zmniejszam ogień i gotuję pod przykryciem przez 1 1/2 godziny. Ostatnie 10-20 minut gotuję na dużym ogniu bez przykrywki, by nadać sosowi mocniejszego smaku. Sprawdzam, czy nie trzeba doprawić. Podaję z ryżem (lub kuskusem czy puree) oraz z warzywami aromatyzowanymi na sposób azjatycki, np. brokułem.
Brokuł gotuję przez ok. 2-3 minuty, z odrobiną cukru i soku z cytryny, by zachować jego zielony kolor. Delikatnie przelewam go zimną wodą. W miseczce łączę marmoladę, sos sojowy, sok z cytryny, wino ryżowe. W woku na rozgrzanym oleju podsmażam czosnek i imbir. Uważam, by czosnek się nie przypalił, gdyż wtedy gorzknieje. Wrzucam podgotowany brokuł i zalewam go przygotowanym sosem. Smażę kilka chwil, by się zagrzał i wchłonął smaki sosu. Do podania polewam kilkoma kroplami oleju sezamowego i posypuję płatkami migdałowymi lub uprażonym sezamem.
Brownie na ostro
Składniki:
300 g dobrej ciemnej czekolady
150 g masła
100-175 g cukru (ilość zależna od upodobań, ja daję 100-130g)
2 średnie ostre, czerwone papryczki chili, drobno pokrojone, część pokrojona w cienkie paseczki do dekoracji
4 średniej wielkości jajka
Przygotowanie:
Czekoladę, masło, 1/2 porcji cukru roztopić w kąpieli wodnej, do roztopionej masy wsypać chili. Jajka ubić z pozostała połową cukru na puszystą masę. Do przestudzonej czekoladowej masy dodawać partiami masę jajeczna, dokładnie ale delikatnie wymieszać. Masę wylać do posmarowanej masłem i wyłożonej papierem formy (20cmx20cm lub tortownica o średnicy 24 cm). Piekłam w temp. 175 stopni Celsjusza przez 30 minut. Ostudzić w piekarniku, a po wyjęciu posypać paseczkami chili.
Dżem z chili i pomidorów
Składniki:
1 łyżka kuminu
1 łyżka ziaren kolendry
2 łyżki sosu sojowego
2 ząbki czosnku
2 duże papryczki chili
Kawałek imbiru (tak 4, 5 cm)
800g małych pomidorków cherry
300g brązowego cukru
200g octu z białego wina
Przygotowanie:
Rozgrzej patelnie, wrzuć na nią kolendrę i kumin, podgrzej a następnie pokrusz w moździerzu. Wrzuć przyprawy do rondla, dodaj posiekaną cebulę, czosnek i imbir, chili, pokrojone pomidory, zalej je octem z białego wina, dodaj cukier, smaż na małym ogniu aż uzyskasz jednolitą, gęstą konsystencję dżemu, dodaj sos sojowy wymieszaj. Umieść w słoikach lub zjedz od razu! Taki dżem to wspaniały dodatek do serów czy też wędlin.
Rozgrzewająca i sycąca zupa z imbirem
Składniki:
500ml bulionu z kury
1 puszka (400ml ) mleka kokosowego
600g piersi z kurczaka
3 ząbki czosnku
4 cm świeżego imbiru
1 średniej wielkości papryczka chilli
250g kiełków fasoli mung
Sok z limonki
Świeża kolendra
300g makaronu ryżowego
Sos sojowy
Przygotowanie:
Czosnek, imbir, chili drobno posiekaj, przysmaż na odrobinie tłuszczu. Po chwili dodaj pokrojonego w paski kurczaka, gdy ten zmieni kolor dodaj mleko kokosowe, bulion, gotuj około 10-15 minut dopraw do smaku, dodaj też odrobine soku z limonki i sosu sojowego, wrzuć kiełki, świeżą kolendrę, podawaj z makaronem ryżowym, mniam!
Czekoladowe babeczki z różowym pieprzem
Składniki:
1 szklana cukru
Pół szklanki mąki
Pół szklanki kakao
¾ kostki (150g) roztopionego masła
2/3 szklanki mleka 3,2%
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 jaja
120 g gorzkiej czekolady
2 łyżki różowego pieprzu
100g gorzkiej czekolady
100g śmietanki 30%
Przygotowanie:
Czekoladę (120g) połam/pokrój na małe kawałeczki. Mąkę wymieszaj z kakao i proszkiem do pieczenia. Jaja ubij z cukrem, stopniowo dodawaj mąkę, mleko i masło. Na koniec wsyp kawałki czekolady, wymieszaj łyżką. Przełóż do foremek na muffinki wyłożonych papilotami, piecz około 25 minut w temperaturze 180 stopni.
Śmietankę podgrzej, zalej nią połamaną na kawałki czekoladę. Wymieszaj i studź. Muffinki polej czekoladowym sosem, posyp różowym pieprzem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN