Przepis na pierniki toruńskie jest prosty, choć ma nieco inny skład niż tradycyjne ciasteczka. Dzięki specjalnej recepturze są bardziej puszyste i miękkie. Nie muszą także czekać kilku tygodni na to, aby ciasto było gotowe do jedzenia. Zobacz przepis na pierniczki toruńskie.
Pierniki toruńskie - przepis podstawowy
Tradycyjne i pyszne ciastka bożonarodzeniowe to oczywiście pierniczki toruńskie. Przepis jest bardzo prosty, dlatego możesz je wykonać własnoręcznie w domu z całą rodziną. Najlepiej przygotować pierniczki toruńskie dwa tygodnie przed świętami. Dzięki temu będą pyszne przez cały magiczny czas świąt.
Skład pierników toruńskich :
· 2 szklanki mąki pszennej,
· 2 duże jajka,
· 1/2 szklanki cukru pudru,
· 2 łyżki miodu,
· 2 łyżeczki przyprawy do piernika,
· 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
· 50 g masła.
Wiesz, jaki jest sekret pierników toruńskich? Skład zawiera 25 g świeżych drożdży, które musisz mieć do ich przygotowania.
Prawdziwe toruńskie pierniki rozpocznij od przesiania mąki i połączenia jej z cukrem pudrem, sodą oraz przyprawą do piernika. W małym garnku i na małym ogniu podgrzej masło z miodem. Kiedy składniki się rozpuszczą, dodaj do nich drożdże. To jest kwintesencja pierniczków. Dzięki drożdżom będą one pulchne, miękkie i soczyste. Tak przygotowane toruńskie pierniczki skradną serca całej rodziny. Kiedy drożdże się rozpuszczą, odstaw na bok podgrzane składniki.
Do mąki dodaj jajka oraz masło z drożdżami i miodem. Wszystkie składniki wyrabiaj malakserem lub własnoręcznie. Ciasto musi być gładkie i elastyczne, jego wyrabianie powinno trwać kilkanaście minut. Następnie rozwałkuj je do grubości około 4 mm. Kształty pierniczków zależą tylko od ciebie i od rodzajów foremek, które masz. Podczas świąt Bożego Narodzenia królują buty, gwiazdki, serca czy choinki. Piecz około dziesięciu minut w 180 stopniach, najlepiej partiami. Sprawdzaj pierniczki podczas pieczenia. Gdy zbyt długo będą w piekarniku, staną się twarde i gorzkie w smaku.
Tym sposobem przygotujesz pyszne toruńskie pierniki. Przepis możesz także modyfikować i korzystać z gotowych, kolorowych mas lukrowych do ozdobienia ich przed świętami.
Piernik toruński - przepis na tradycyjne ciasto
Przepis na toruńskie pierniki to nie jedyna tradycyjna słodkość, którą możesz przygotować podczas świąt. Doskonałe jest także ciasto, czyli piernik toruński.
Wśród składników muszą się znaleźć:
· 500 g mąki pszennej,
· 500 g mąki żytniej,
· 1 i 1/2 szklanki miodu,
· 3 jajka,
· 1 i 1/2 szklanki cukru,
· 1 kostka masła,
· 1 szklanka powideł śliwkowych,
· 3 łyżki przyprawy do piernika,
· 3 łyżeczki sody oczyszczonej,
· szczypta soli.
Toruński piernik słynie z tego, że połączone są dwie mąki : pszenna i żytnia. Ważne są także powidła śliwkowe, które dodają wyjątkowego smaku.
Na samym początku podgrzej miód wraz z przyprawą do piernika na małym ogniu. Kiedy lekko się podgrzeje, odstaw miód. Białka ubij z odrobiną soli na sztywną pianę. Pamiętaj, żeby zrobić to na wysokich obrotach. Naczynie, w którym będziesz ubijać białka, musi być zupełnie suche i czyste.
Masło utrzyj z cukrem w taki sposób, aby masa była puszysta. Stopniowo dodawaj żółtka oraz wcześniej przygotowany miód. Cały czas ubijaj masę, możesz nieco zmniejszyć obroty.
Do masy ciasta (masła i miodu) dodaj śliwki i wymieszaj składniki, a następnie stopniowo dodawaj łyżkę mąki pszennej na przemian z łyżką mąki żytniej. Na samym końcu dodaj pianę z białek. Delikatnie wymieszaj ciasto. Wyłóż je na blaszce do pieczenia wysmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Ciasto piecz przez około godzinę.
W prosty sposób sprawdzisz, czy piernik toruński jest gotowy . Wystarczy, że włożysz w niego wykałaczkę do ciasta. Kiedy będzie sucha i czysta oznacza to, że ciasto jest gotowe. Przepis na piernik toruński jest bardzo prosty. Możesz go także lekko zmodyfikować, dodając np. polewę czekoladową.
Przepis na polewę czekoladową do piernika
Aby zrobić słodką polewę czekoladową, potrzebujesz:
· 1 tabliczki czekolady gorzkiej,
· 1 tabliczki czekolady mlecznej,
· małej śmietanki 30%.
Podgrzej śmietankę na małym ogniu, a kiedy będzie ciepła, zdejmij ją z ognia. Wrzuć połamaną czekoladę i mieszaj tak długo, aż się rozpuści, a masa będzie gładka i jednolita. Taką polewę możesz wylać bezpośrednio na ciasto. Odstaw je do ostudzenia, aby polewa nie rozlewała się na boki. Czekoladę możesz także rozpuścić w kąpieli wodnej, czyli umieścić ją w garnku nad gotującą się wodą. Na końcu dodaj do niej ciepłą śmietankę.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN