Materiał promocyjny

Palce lizać!

Dziś zapominamy o sztućcach oraz eleganckiej zastawie i razem z kulinarnym duetem: Grzegorzem Łapanowskim i Tomaszem Jakubiakiem na moment przenosimy się do kuchni, w której jedzenie palcami jest dozwolone. Specjalnie dla prawdziwych smakoszy łakomych kąsków, kucharze zaserwowali potrawy godne miana „palce lizać”.

Szybko i sprawnie, najlepiej bez serwetki. Na imprezie i na ulicy - finger food sprawdza się świetnie. Drobne przekąski jedzone rękami to nieodzowny element w menu każdego gospodarza. W Hiszpanii - „tapas”, w Grecji - „meze”, a w Polsce - przekąski, „zakuski” w Rosji i antipasti we Francji.

Kanapeczki z pastą wątrobianą „Ala Baron”

Składniki:

200 g wątróbek drobiowych

200 g masła

Kieliszek rodzynek

Ew. 50 ml miodu pitnego – najlepszy będzie półtorak

Ew. mielone przyprawy korzenne np. anyż

Sól i pieprz do smaku

Kilka kromek chleba

Przygotowanie:

Rodzynki namaczamy w miodzie lub wodzie przez kilka godzin, najlepiej przez noc. Oczyszczamy wątróbki i smażymy je na złoto w trzech łyżkach masła. Kiedy będą gotowe. Odstawiamy i topimy masło w garnku. W międzyczasie ściągamy szumowiny z gotującego się masła. Klarowne masło odstawiamy. Rodzynki i wątróbkę miksujemy na gładką masę w blenderze powoli dodając klarowane masło. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z razowym chlebem w formie kanapek.

Pieczony ziemniak w biegu

Składniki:

4 i więcej ziemniaków (najlepsze będą te do pieczenia)

4 łyżki masła i więcej

4 łyżeczki polskiego sera (carski lub bursztyn)

200 g domowej roboty śledzi w oleju

100 g domowych marynowanych grzybków

Przygotowanie:

Z tą potrawą mam silne wspomnienia mam. Jest to fast i można by rzec, również finger food w wielu krajach na wschód od naszej granicy. Pyszny i ekspresowy… może kiedyś zagości i w naszym kraju.

Ziemniaki pieczemy dość długo w folii (w skórze, a tę dobrze szorujemy). Tak by w środku ziemniak był kremowy, a skórka chrupiąca. Kiedy będzie gotowy, rozkrawamy go na pół, miażdżymy widelcem i dodajemy łyżkę masła i łyżeczkę tartego sera. Pieczone ziemniaki serwujemy z różnymi dodatkami. Ja lubię śledzie i marynowane grzybki… mniam.

Zapiekane małże w trzech odsłonach by Tomek Jakubiak

Składnik podstawowy:

Małże nowozelandzkie - pudełko 1 kg (można dostać w dużych sklepach, są mrożone i niedrogie)

Odsłona pierwsza:

Składniki:

20 dkg sera Lazur

300 ml śmietany 30%

Szczypta pieprzu kajeńskiego lub ostrego chili

Łyżeczka soku z cytryny

Sól / pieprz

Przygotowanie:

Małże należy rozmrozić, osuszyć i najlepiej odciąć od muszli, aby potem łatwo skonsumować bez zbędnych sztućców. Na patelni rozpuszczamy ser w śmietanie i doprawiamy, chwilę redukujemy, następnie gęstym płynem polewamy małże i zapiekamy w piecu w temp. 190 stopni około 7 minut.

Odsłona druga:

Składniki:

2 łyżki masła

Bułka tarta – tyle, żeby powstała zasmażka jak do leniwych

Serek kozi topiony

Przygotowanie:

Małże należy rozmrozić, osuszyć i najlepiej odciąć od muszli, aby potem łatwo skonsumować bez zbędnych sztućców. Na przygotowane małże kładziemy zasmażkę, doprawiamy solą i pieprzem i pieczemy, aż się zrumienią, około 7-10 minut. Podajemy z małą ilością serka na wierzchu.

Odsłona trzecia:

1 duży pomidor oczyszczony ze skóry i pestek

Pół ząbka czosnku

Łyżka oliwy

Odrobina świeżej bazylii

Odrobina oliwy truflowej – niekoniecznie

6-10 dkg świeżo startego sera Dżiugas lub carski

Przygotowanie:

Małże należy rozmrozić, osuszyć i najlepiej odciąć od muszli, aby potem łatwo skonsumować bez zbędnych sztućców. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i odkładamy na sitku na około 20 minut, aby woda z pomidorów całkowicie odciekła. Następnie nakładamy na małże i zapiekamy przed 10 minut. Podajemy z dobrym białym winem, może być perłowe czyli lekko gazowane.

Mini tarty z kaszanką i konfiturą z czerwonej cebuli, i rodzynek

Składniki:

1 kg kaszanki od chłopa z bazaru

Kilka gałązek świeżego rozmarynu

2 ząbki czosnku

Dużo świeżo mielonego pieprzu

Kielich czerwonego wina

2 łyżki dobrego masła - najlepiej klarowanego

Ciasto francuskie, może być mrożone

0,5 kg czerwonej cebuli

Sok z dwóch cytryn

Szklanka cukru brązowego

Szklanka wina czerwonego

2 łyżki rodzynek

Łyżeczka masła

Kilka gałązek mocno posiekanego tymianku

Przygotowanie:

Na samym początku przygotowujemy konfiturę: cebulę drobno siekamy, zasypujemy cukrem i wstawiamy na patelni lub w rondelku na mały gaz. Dusimy około 3 godzin, w tym czasie wrzucamy rodzynki do wina. Po upływie czasu, gdy cebula już straci swoją konsystencję, wlewamy sok z cytryny i rodzynki z winem. Odparowujemy i na koniec dodajemy masło.

Kaszankę obieramy z kiszki i przesmażamy na maśle z rozmarynem (rozmaryn można wcześniej przesmażyć, by masło było aromatyczne. Po kilku chwilach dolewamy wino i doprawiamy. Zdejmujemy z ognia.

Ciasto francuskie układamy na blachę, przykrywamy papierem do pieczenia i obsypujemy grochem, by nam nie urosło. Pod koniec pieczenia zdejmujemy papier, a ciasto smarujemy kaszanką. Po upieczeniu kroimy na kwadraty i każdy dekorujemy konfiturą. Smacznego!

Opracował: Tomasz Jakubiak i Grzegorz Łapanowski.

Autor: TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości