Kuchnia ewoluuje. Tradycja splata się z nowoczesnością. Smaki naszego dzieciństwa odkrywamy na nowo i bawimy się z nimi. Polskie produkty, stare receptury i nowa interpretacja.
Dim sum z baraniną i suszonymi śliwkami
Składniki:
300 g mielonej baraniny lub jagnięciny
1 spora cebula
100 g suszonych śliwek
Ew. szczypta kminu rzymskiego i świeżej kolendry
Sos sojowy
Kwaśna śmietana
1 1 szklanki mąki pszennej
1 szklanki mąki ziemniaczanej
Ok. 3 szklanki wody
Przygotowanie:
Pierogi znane na całym świecie są również domeną naszej kuchni. Polska baranina i tradycyjna śliwka. Pieróg zmienia swe oblicze Dim sum czyli alians chińsko-polski. Zaczynamy od zamarynowania mięsa. Sporo pieprzu i trochę soli, przesmażona cebula. W przypływie inwencji twórczej kmin rzymski i świeżo siekana kolendra. Wyrabiamy farsz. Kiedy jest już gotowy wkładamy go do lodówki. Czas na ciasto. Mąkę łączymy i przesiewamy. Następnie dodajemy wrzącej wody i wyrabiamy. Kiedy uzyskamy konsystencję elastycznego ciasta odstawiamy. Po ok. 40 minutach z ciasta formujemy wałek i kroimy go na części. Z każdej z nich wałkujemy placuszek o szerokości 7-10 cm faszerujemy i zaklejamy. Pierożki gotujemy na parze lub smażymy w głębokim oleju do lekkiego zrumienienia. Podajemy z sosem sojowym i kwaśną śmietaną.
Kanapeczki z kaszanką i konfiturą z cebuli i wątrobianką i konfiturą z truskawek
Składniki:
Chleb żytni
Kaszanka
4 czerwone cebule
4 łyżki cukru
4 łyżki octu
1 chili
2 łyżki dobrego oleju rzepakowego
Przygotowanie:
Brzmi niedorzecznie? Konfitura z cebuli i do tego kaszanka… Smakuje mm. Sprawa jest prosta. Cebulę siekamy w pióra i dusimy ok. 30 minut na patelni (niektórzy robią to nawet kilka godzin) następnie dodajemy cukier i ocet i jeszcze dusimy aż ocet odparuje a cukier się skalrmelizuje. Na koniec dodajemy chili. Smakujemy, doprawiamy, schładzamy i gotowe. Kaszankę wyciągamy z osłonki i smażymy. Doprawiamy mocno pieprzem. Kromki chleba kroimy na małe kwadraty nakładany na nie ciepłą kaszankę i zimna konfiturę, prószymy pieprzem i gotowe.
Wątrobianka
Składniki:
3 łyżki konfitury z cebuli
2 łyżki oleju
pieprz
Przygotowanie:
Na te same kromeczki nakładamy sporo wątrobianki i polewamy konfiturą utartą z olejem i pieprzem. Warto odkrywać Polską kuchnie na nowo, bawić się smakami. Puree z ziemniaków mieszamy z długo duszoną młodą włoską kapustą, żurek miksujemy na gładki krem, caprese podajemy z oscypkiem a do Pesto zamiast Pini dodajemy pieczone orzechy laskowe. To jak gra w skojarzenia. Puzzle, które składamy na nowo. Na nowo zabieramy się za kuchnie polską. Kuchnia Śląska że śliwki pochodzą z Śliwkowego szlaku - to cześć województwa małopolskiego zajmująca się uprawą i przetwórstwem śliwek.
Śliwka z Iwkowej i jagnię z Podhala!
Składniki:
1 kg jagnięcych żeberek
Łyżeczka: cynamonu, kminu rzymskiego, suszonej kolendry
1 posiekana cebula
Kilka ząbków czosnku
Odrobina sosu sojowego
2 kwaśne jabłka
5 suszonych śliwek z Śliwkowego szlaku wędzonych w dymie
20 dkg śliwek mrożonych
50 ml śliwowicy
1 drobno posiekana czerwona cebula
100 ml bulionu warzywnego
Łyżeczka cynamonu
Pieprz czarny
Łyżka balsamico
Przygotowanie:
Żeberka marynujemy w wymienionych składnikach i chowamy do lodówki na noc. Następnego dnia pieczemy około 1 godz. w temperaturze 180 stopni. Sos: cebulę przesmażamy i dodajemy mrożone i suszone śliwki, chwilę redukujemy. Podlewamy śliwowicą i podpalamy, gdy ogień ustanie dolewamy bulion i doprawiamy. Na końcu przecieramy przez sito i polewamy aromatyczne żebra.
Pstrąg faszerowany suszonymi śliwkami
Składniki:
1 dorodny pstrąg górski
Kilka suszonych śliwek
Kilka gałązek natki pietruszki
1 szklanka czerwonego wina wytrawnego
1 cytryna
Sól/pieprz
Łyżka brązowego cukru
Przygotowanie:
Do rondla wlewamy wino i wrzucamy śliwki, dusimy aż śliwki zmiękną, a następnie faszerujemy nimi pstrąga a dociskamy natką pietruszki. Sokiem z cytryny skrapiamy pstrąga z zewnątrz, pakujemy w folie i do pieca. Pieczemy około 20 min w 180 stopniach. Resztę wina odparowujemy, dodajemy cukier i studzimy. Gotowego pstrąga polewamy zimnym sosem i podajemy z śląskimi kluseczkami.
Autor: Bartłomiej Węgrzyn
Źródło: Dzień Dobry TVN