Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami może zostać uzupełniony dodatkowymi składnikami, na przykład kurczakiem, fetą czy serem pleśniowym. Sprawdzi się zarówno jako danie obiadowe dla całej rodziny, szybka kolacja oraz jako przekąska do pracy, którą spakujemy do naszego lunchboxa. Ogromną zaletą potrawy jest to, że świetnie smakuje również na zimno.
Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami – fit wersja w klasycznym wydaniu
Podstawowy przepis na makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami jest niezwykle prosty i niewymagający wielu składników. Należy dodać, że danie bez problemu przygotujemy w bardziej dietetycznym wydaniu, o ile tylko odpowiednio zastąpimy niektóre elementy. Makaron pszenny, pomimo tego iż najlepiej nadaje się do tego rodzaju potraw ma wysoki indeks glikemiczny, zwłaszcza jeśli dodatkowo go rozgotujemy. Zdrowszą alternatywą jest makaron gryczany lub żytni. Dla osób nietolerujących glutenu poleca się kukurydziany, ryżowy lub warzywny – na przykład z ciecierzycy. Makaron ze świeżym szpinakiem i suszonymi pomidorami smakuje równie dobrze z mrożonym odpowiednikiem, jest jednak znacznie szybszy w przygotowaniu.
W pierwszym etapie gotujemy makaron w osolonej wodzie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Możemy użyć dowolnego rodzaju, jednak świetnie sprawdza się spaghetti, penne i tagliatelle. Pilnujmy, aby nie doszło do rozgotowania, makaron powinien być al dente. W tym czasie na patelni podsmażamy cienkie plasterki czosnku. Możemy użyć oleju, w której znajdują się suszone pomidory, jest bowiem bardzo aromatyczny i nasycony ziołami. Jeśli używamy mrożonego szpinaku, warto wcześniej wyjąć go z zamrażalnika. Do czosnku dorzucamy suszone pomidory. Ich liczba zależy od naszych upodobań, warto jednak pokroić je na kawałki. Gdy makaron będzie gotowy, dorzucamy go do składników, które już znajdują się na patelni. Chwilę smażymy, a następnie dodajemy świeże liście szpinaku i przyprawy – sól, pieprz, ostrą paprykę i ulubione zioła. Gdy zielone listki będą zupełnie miękkie, zdejmujemy całość z ognia. Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami można uzupełnić serem feta i listkami bazylii. Danie dobrze skomponuje się również z innymi rodzajami sera (np. makaron ze szpinakiem i serem pleśniowym i suszonymi pomidorami ), który dorzucamy na patelnię do reszty składników, czekając aż nieco się roztopi. Jeśli wykorzystujemy mrożony szpinak, dodajemy go chwilę po podsmażeniu czosnku, ale przed suszonymi pomidorami.
Zapiekanka makaronowa ze szpinakiem i suszonymi pomidorami – pomysły i inspiracje
Po pewnym czasie, możemy szukać urozmaicenia niektórych potraw. Na początek warto zacząć od dodania nowych składników. Makaron ze szpinakiem i kurczakiem i suszonymi pomidorami jest bardziej syty i z powodzeniem może stanowić danie obiadowe. Kurczak najlepiej smakuje po kilku godzinach marynowania w oliwie i ziołach. Jeśli jednak zależy nam na czasie, doprawmy go na patelni. Po jego podsmażeniu, dodajemy plasterki czosnku i suszone pomidory. Następnie na patelni ląduje ugotowany makaron. Gdy wszystkie składniki i smaki połączyły się ze sobą, dodajemy świeży szpinak i otrzymujemy gotowe danie. Możemy uzupełnić je startym parmezanem i serem feta . Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami w wersji zapiekanej wymaga nieco więcej zachodu, ale z pewnością jest tego wart. W tym przypadku niezbyt sprawdzi się makaron tagliatelle , lepiej użyć penne lub świderków.
Potrzebne będzie nam naczynie żaroodporne, w którym zapieczemy wszystkie składniki. Zaczynamy od pokrojenia mięsa na kostkę i delikatnego podsmażenia na patelni. Kurczaka doprawiamy solą, pieprzem, oregano, bazylią, słodką i ostrą papryką. Dodajemy również czosnek. Gdy mięso będzie już lekko rumiane, zdejmujemy je z ognia. Jeśli używamy mrożonego szpinaku, musimy rozmrozić go na patelni, tak aby cała woda mogła wyparować. Makaron gotujemy al dente, a suszone pomidory kroimy w kostkę. Kolejnym krokiem jest przygotowanie sosu śmietanowo-serowego. Potrzebujemy 30-procentowej kremówki, sera pleśniowego, parmezanu lub camembert. Śmietankę podgrzewamy z serem, aż sos zgęstnieje. Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami powinien spędzić około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza. Wcześniej przekładamy wszystkie składniki do naczynia, począwszy od makaronu, następnie kurczak, szpinak i suszone pomidory. Całość zalewamy sosem. Wyjmujemy z piekarnika, po upływie zalecanego czasu, gdy ser będzie już zarumieniony. Zapiekanka makaronowa stanowi świetny pomysł na kolację dla zaproszonych gości.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN