Majonez, masło, żołty ser. Możesz to sama zrobić!

W naszej kuchni Piotr Kucharski pokazał, jak samemu przygotować domowy majonez, chleb orkiszowy, przyprawę uniwersalną, jogurt naturalny, cukier waniliowy i domowy żółty ser. Skorzystajcie z przepisów naszego kucharza i zróbcie to sami!

Zdjęcie: Tomasz Urbanek/ East News

Domowy majonez

Składniki:

3 żółtka

1 łyża jasnego octu winnego

1 łyżeczka musztardy

2 szczypty soli

2 szczypty pieprzu

0,5 łyżeczki cukru

250 ml oleju słonecznikowego

Przygotowanie:

Przy pomocy rózgi ubić żółtka, ocet, musztardę, sól, pieprz i cukier. Gdy składniki się połączą, ciągle ubijając, dodawać cienkim strumieniem olej słonecznikowy. Majonez będzie gotowy, gdy masa się zagęści i będzie stała w konsystencji.

Chleb orkiszowy

Składniki:

300 ml letniej wody

20 g drożdży

1 łyżeczka cukru

500 g mąki orkiszowej

2 łyżki oleju

1 łyżeczka soli

garść ziaren (np. słonecznik, dyna, siemię lniane, płatki owsiane)

Przygotowanie:

Drożdże i cukier rozpuścić w wodzie. Dodać mąkę olej i sól. Dokładnie wymieszać, a następnie wyrobić na elastyczne, odchodzące od dłoni ciasto. Uformować kulę, umieścić w misce, przykry folią i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość. Następnie podzielić na dwie części. Z każdego uformować okrągły bochenek. Posmarować wierzch wodą o obtoczyć w ziarnach. Odstawić do kolejnego wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Rozgrzać piekarnik do 200ºC, piec 15 minut. Zmniejszyć temperaturę do 180º, piec 30 minut.

Przyprawa uniwersalna

Składniki:

250 g mieszanki suszonych warzyw (marchew, por, seler, lubczyk, cebula, pietruszka)

1 łyżka papryki słodkiej

2 łyżki czosnku granulowanego

5 łyżek soli morskiej gruboziarnistej

1 łyżeczka pieprzu ziarnistego

2 łyżki lubczyku, suszonego

Przygotowanie:

Wszystkie składniki przełożyć do malaksera i zmiksować. Przełożyć do słoika, szczelnie zamknąć. Używać do zup, sosów, przyprawiania mies.

Jogurt naturalny

Składniki:

1 l mleka 3,2 % (nie może być UHT)

100 ml jogurtu naturalnego

Przygotowanie:

Mleko podgrzać do temperatury 40-42ºC, jeśli nie mamy termometru, możemy sprawdzić palcem, powinniśmy odczuwać ciepło które nas nie parzy. Dodać jogurt naturalny i dokładnie wymieszać. Przelać do dwóch słoików, zakręcić, dokładnie okryć np. kocem, aby utrzymać temperaturę. Odstawić na minimum 12 godzin. Otrzymany jogurt możemy przetrzymywać w lodówce do 2 tygodni. Odkładamy 100 ml jogurtu do przygotowania kolejnej porcji. Możemy wymieszać z ulubionymi owocami lub innymi dodatkami.

Masło

Składniki:

500 ml śmietany kremówki 30%

1/2 łyżeczki soli

Przygotowanie:

Śmietanę bardzo dobrze schłodzić. Ubić mikserem, aż powstanie bita śmietana. Dalej ubijać, aż tłuszcz zacznie oddzielać się od maślanki. Masło odcedzić na sicie. Następnie uformować w kule i wypłukać w misce z zimną wodą. Odciskamy, przekładamy do miseczki i wstawiamy do lodówki.

Cukier waniliowy

Składniki:

1 laska wanilii

100 g białego cukru

Przygotowanie:

Laskę przekroić wzdłuż, wyskrobać nasionka i przełożyć je do słoiczka. Pozostałą część pokroić na mniejsze kawałki i również przełożyć do tego samego słoika. Dodać cukier i zakręcić. Raz dziennie wymieszać zawartość słoika i odstawić. Po około 7 dniach uzyskamy bardzo aromatyczny cukier waniliowy. By cukier był jeszcze bardziej aromatyczny, można całość zmiksować w np. młynku do kawy.

Budyń toffi

Składniki:

70 g cukierków toffi

500 g mleka

20 g mąki ziemniaczanej (1 duża łyżka)

Przygotowanie:

Odlać 0,5 szklanki mleka. Cukierki i resztę mleka podgrzać na wolnym ogniu aż cukierki się rozpuszczą a następnie zagotować. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z odlanym mlekiem, dodać do garnka. Dokładnie wymieszać. Gotować przez kilka minut ciągle mieszając.

Domowy żółty ser

Składniki:

1000 ml mleka 3,2%

1 kg tłustego twarogu

100 g masła

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka sody spożywczej

2 żółtka

Przygotowanie:

Do garnka wlać mleko i podgrzać lecz nie zagotować. Dodać pokruszony na drobne kawałki twaróg. Gotować, aż ser nabierze konsystencji gumy, następnie przecedzić przez gęste sito. W tym samym garnku rozpuścić masło. Dodać sól i sodę, wymieszać. Zmniejszyć ogień do minimum. Dodać ser i żółtka, smażyć, aż całość zacznie mocno się kleić i ciągnąć. Przełożyć do foremek i odstawić do schłodzenia. Pod koniec można dodać przyprawy które nadadzą serowi smaku.

Pieczony schab

Składniki:

1 kg schabu

oliwa z oliwek

2 łyżeczki mieszanych ziół

sól i pieprz

Przygotowanie:

Schab natrzeć ziołami, solą i pieprze oraz oliwą. Rozgrzać piekarnik do 220ºC, funkcja termoobieg. Piec przez 10 minut. Wyłączyć termoobieg, włączyć grzanie góra i dół zmniejszyć temperaturę do 130ºC. Piec przez 2 godziny. Wyjąć z piekarnika, wystudzić i wstawić do lodówki. Kroić cienkie plastry, jako dodatek do kanapek.

Wejdź także na: kulinarni.pl

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości