Kuskus z kalafiora podbija polskie stoły. Wyjaśniamy, jak zrobić go krok po kroku

merc67/Getty Images
merc67/Getty Images
"Przepis na kuskus z kalafiora" – to hasło, które coraz częściej wpisywane jest do wyszukiwarek internetowych. Nic dziwnego, bo kalafiorowe ziarenka nie dość, że są pyszne i zdrowe, to śmiało mogą konkurować z klasycznym kuskusem z pszenicy durum. Podpowiadamy, jak zrobić kuskus z kalafiora i dlaczego warto.

Do tej pory kalafior zazwyczaj spożywaliśmy w formie zupy, kremu czy po prostu ugotowany w towarzystwie zasmażki z bułki tartej. Natomiast ostatnio - zwłaszcza weganie – starają się wykorzystywać to warzywo na różne sposoby. Niezwykle popularna stała się pizza na spodzie z kalafiora, czy pieczone "steki" z kalafiora. Z kolei teraz pójdziemy o krok dalej, bo coraz częściej wyszukiwany jest także kalafiorowy kuskus.

Kuskus z kalafiora

Klasyczny kuskus, który łączy cechy makaronu i kaszy wywodzi się z Afryki i na stałe zadomowił się w polskiej kuchni. Natomiast kuskus z kalafiora powstał przypadkowo. Za jego twórcę uznaje się współwłaściciela restauracji "Chadwick" w Beverly Hills, który do dania z jagnięciny szukał kreatywnego dodatku. I tak postanowił zmiksować kuskus i usmażyć go na patelni z przyprawami. Dziś kalafiorowy kuskus często przygotowywany jest w różnych zakątkach świata.

Kalafiorowy kuskus - jak przygotować?

Składniki:

  • 1 kalafior
  • koperek, ew. pietruszka
  • cytryna
  • odrobina oliwy
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Różyczki kalafiora pieczemy przez 15 minut.
  2. Wyjmujemy i ścieramy na tarce (ew. blendujemy).
  3. Do miski wsypujemy kalafior, doprawiamy i polewamy sokiem z cytryny oraz oliwą. Całość mieszamy.
  4. Posypujemy drobno posiekanym koperkiem.

Kalafiorowy kuskus możemy serwować jako zdrową przekąskę lub jako dodatek do mięsa. Warto również z nim eksperymentować, dodać granat, suszoną paprykę czy orzeszki piniowe.

Kuskus z kalafiora - wartości odżywcze

Kalafiorowy kuskus to nie tylko smaczne, ale również pełne wartości odżywczych danie. Warzywo zawiera bowiem dużo witaminy C, a także K i z tych grupy B. Ponadto jest bogate w żelazo, cynk i fluor.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Cuda z kalafiora

Dzień Dobry TVN/x-news

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości