Materiał promocyjny

Kuchnia organiczna

Dzisiaj zapraszamy na wyjątkową kuchnię Tomka i Grzesia, którzy zaproponują państwu zupę krem z dyni lub topinambura, wiejskie kukuryku, leśną kurę na twarogu serwowaną oraz ciasto marchewkowe z orzechami laskowymi i czekoladową polewą.

Zupa krem z dyni lub topinambura

Składniki:

350g dyni ew. tyle samo topinambura

1l wywaru warzywnego

curry,

kmin,

chili,

czosnek,

natka pietruszki

kolendra

ew. marchewka (do dyni ) i ziemniak (do topinambura)

Przygotowanie:

Topimanbur to mało znane i trochę zapomniane w Polsce warzywo spokrewnione z ziemniakiem. Zwany również karczochem jeruzalemskim. W przypadku zupy krem możemy go zastąpić właściwie każdym sezonowym warzywem. Smaku zupie nadadzą prażone w suchym garnku przyprawy: kmin i curry. Kiedy przyprawy zaczynają intensywnie pachnieć wysypujemy je na talerzyk, a do garnka dodajemy oleju i ew. trochę sklarowanego masła. Przesmażamy chili i czosnek, możemy dodać też cebulę i pokrojony topinambur lub dynię. Na końcu wlewamy wywar. Dusimy aż warzywa zmiękną, dodajemy trochę śmietanki i doprawiamy do smaku. Zupę miksujemy do konsystencji kremu i podajemy z chipsami z drobno pokrojonej i usmażonej pietruszki lub ziarnami i serem.

Ciasto marchewkowe z orzechami laskowymi i czekoladą

Składniki:

2 szklanki bio marchewki

5 jaj od wolno wybiegowych kur

1,5 szklanki brązowego cukru

1 szklanka mąki żytniej 2000

1 szklanka mąki pszennej 500

1 szklanka oleju

1 łyżka proszku do pieczenia

1 łyżka sody (można ją zastąpić 1/3 kostki drożdży)

ew. kakao, kardamon, wanilia, cynamon.

biała lub czarna czekolada

Przygotowanie:

Marchewkę trzemy na drobne i zachowujemy sok. Białka ubijamy, żółtka ucieramy z cukrem, mieszamy i powoli dodajemy przesianą mąkę i olej. Zamiast sody i proszku do pieczenia możemy do marchewki dodać drożdże. Masę doprawiamy, dodajemy pieczone orzechy laskowe i startą marchewkę. Pieczemy w piecu na 170C ok 1h. Wyciągamy z formy, studzimy i polewamy topioną czekoladą. MMM... pycha

Wiejskie kukuryku!

Składniki:

1 cała wiejska kura – koniecznie ekologiczna

4-5 szt. dojrzałych pomidorów

1 seler

1 pietruszka

1 por

2 marchewki

garści świeżej bazylii

garść świeżego tymianku

garść świeżego rozmarynu

natka pietruszki,

6 ząbków czosnku

2-3 słodkie jabłka

200ml półsłodkiego cherry

sok z dwóch cytryn

oliwa do smażenia

odrobina masła

Przygotowanie:

Kurę czyścimy, dzielimy na 4 części i wkładamy do miski lub naczynia, w którym ją zamarynujemy. Do marynaty: 3 starte ząbki czosnku, cherry, jabłka pokrojone w ćwiartki, połowa ziół – mieszamy i nacieramy kurę, która wkładamy na około 4-5godzin do lodówki (co jakiś czas obracamy). W tym czasie przygotowujemy warzywa, czyli kroimy w plastry marchew, pora, pietruszkę i selera – odkładamy. Parzymy pomidory, obieramy ze skóry i kroimy na cztery części. Jak mamy już wszystko gotowe, a kura swoje odleżała bierzemy się do dzieła! Na oliwie z masłem przesmażamy kuraka i odkładamy na bok, następnie na tej samej patelni przesmażamy warzywa. Wszystko łączymy, dodajemy marynatę, pomidory, resztę czosnku i sok z cytryny – dusimy pod przykryciem na małym ogniu około 1h. Na końcu wrzucamy resztę ziół, mieszamy i kuraka na półmisek wykładamy.

KUKURYKU gotowe?

Składniki:

Leśna kura na twarogu serwowana

1kg kurzych żołądków

100ml brandy

30-40dag leśnych grzybów najlepiej borowików, mogą być mrożone

200ml bulionu warzywnego

400ml śmietany 18%

2 duże cebule posiekane w piórka

30dag twarogu od wiejskiej krowy

2 jaja

garść świeżego tymianku

sól

pieprz

masło

Przygotowanie:

Żołądki czyścimy i gotujemy około 1,5h. Na maśle przesmażamy cebulę, po niej grzyby i dodajemy żołądki, dolewamy brandy i podpalamy. Dodajemy bulion i pod przykryciem dusimy około pół godziny, aż płyn odparuje. Następnie wlewamy śmietanę i dusimy do zgęstnienia sosu. Twaróg łączymy z jajami, solą, pieprzem, zagniatamy, formujemy małe kotlety i smażymy. Możemy te serowe kotleciki obtoczyć w tartej bułce lub mące, żeby mieć pewność, że nie rozpadną się podczas smażenia. Podajemy oczywiście razem. Smacznego

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości