Na śniadanie, Monika Morzowska-Szaciłło i maciej Szaciłło, proponują zniewalające zapachem naleśniki z szafranem i wanilią, na obiad - kotlety z kaszy gryczanej z sosem pieczarkowym, a na kolację - pożywną zupkę z soczewicą, kalafiorem i brokułami. Każdy z przepisów, poza wyjątkowymi walorami smakowymi, staraliśmy się tak skomponować, żeby był łatwy do przygotowania, sycący i dający dużo energii do pracy - wyjaśniają nasi goście.
Naleśniki z rodzynkami, wanilią i szafranem
Składniki:
1 opakowanie tłustego twarogu (ok 250 g)
3/4 szklanki śmietany
1 garść rodzynek
1,5 szklanki mleka
3 łyżki cukru trzcinowego
sól
szczypta szafranu
1/2 laski wanilii
3/4 szklanki mąki groszkowej
3/4 szklanki białej mąki
olej słonecznikowy
Przygotowanie:
Mąkę białą i groszkową miksujemy z mlekiem. Dodajemy szczyptę soli i pół łyżeczki cukru trzcinowego. Smażymy cienkie naleśniki na patelni, na którą za każdym razem wylewamy 1 łyżkę oleju słonecznikowego. Uzyskamy w ten sposób chrupkie naleśniki. Dwie łyżki śmietany mieszamy z serem, 1 łyżką cukru i namoczonymi we wrzątku przez kilka minut rodzynkami. Małe porcje sera z rodzynkami zawijamy w naleśniki i polewamy sosem.
Sos: Szafran zalewamy odrobiną ciepłego mleka. Po pięciu minutach dodajemy nasionka wyskrobane z przeciętej wzdłuż laski wanilii, 2 łyżki cukru trzcinowego i 1/2 szklanki śmietany.
Kotlety gryczane z orzechami i sosem pieczarkowym
Składniki:
100 g kaszy gryczanej
16 średnich pieczarek
garstka orzechów włoskich
garstka pestek słonecznika
3/4 szklanki mąki groszkowej
ok. 200 g śmietany 12%
3/4 szklanki mleka
woda, olej słonecznikowy, oliwa
masło
sól, zielony pieprz
asafetida
Przygotowanie:
Kaszę gryczaną gotujemy w dwukrotnej ilości wody. Pod koniec gotowania dodajemy: zmielone orzechy, 6 drobno pokrojonych pieczarek, prażone na suchej patelni pestki słonecznika oraz łyżeczkę soli. Garnek zdejmujemy z gazu. Około pół szklanki wody oraz 3/4 szklanki mąki groszkowej mieszamy, by uzyskać ciasto naleśnikowe, które mieszamy z kaszą. Z tak powstałej masy smażymy placki na oleju słonecznikowym, aż się przyrumienią z dwóch stron.
Sos: Na rozgrzaną oliwę (ok. 3 łyżki) wrzucamy 10 pokrojonych w plasterki pieczarek. Dodajemy szczyptę soli, 1/4 łyżeczki asafetidy i 3 łyżki masła. Po 5 min. dolewamy mleko i całość dusimy kolejne 10 min. Na koniec dosypujemy 1/4 łyżeczki zmiażdżonego zielonego pieprzu, zdejmujemy z gazu i dolewamy śmietanę.
Zupa z soczewicy z kalafiorem i brokułami
Składniki:
3/4 szklanki czerwonej soczewicy
3 duże różyczki kalafiora
2 duże różyczki brokuł
sól do smaku
2 małe marchewki
olej słonecznikowy i oliwa
przyprawy:
1/2 łyżeczki kozieradki
łyżeczka ziaren kopru włoskiego
płaska łyżka kminu rzymskiego
łyżka kurkumy
1/2 łyżeczki asafetidy
szczypta cynamonu
4 liście curry
kilka kromek razowego chleba (3-4)
Przygotowanie
Soczewicę gotujemy w lekko osolonej wodzie (1,2 l) aż stanie się miękka. Na patelni podsmażamy na oliwie różyczki kalafiora i brokułu ok. 5 min. i dorzucamy do soczewicy. Marchewkę ścieramy na tarce i też dorzucamy. Na patelni na rozgrzany olej wrzucamy najpierw kozieradkę i smażymy aż będzie czarna, następnie dorzucamy koper i, gdy zacznie strzelać, dodajemy kmin. Po kilku sekundach dodajemy asafetidę, po chwili kurkumę, cynamon i całość wlewamy do gotującej się soczewicy. Kromki chleba kroimy w kostkę i przyrumieniamy na małej ilości oliwy na patelni. Do każdej miseczki zupy wrzucamy kilka gotowych, gorących grzanek.
Przepisy autorstwa Moniki Mrozowskiej-Szaciłło i Macieja Szaciłło.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN