Budyń z kaszy jaglanej z jabłkami
1/3 szklanki kaszy jaglanej Sante
szklanka wody
szklanka mleka krowiego lub kokosowego
2 łyżeczki cukru trzcinowego lub ksylitolu
4 twarde jabłka
1/3 szklanki płatków migdałów
Kaszę gotujemy w wodzie ok. 10-15 minut, aż wchłonie całą wodę. Pod koniec gotowania dolewamy mleko, zagotowujemy i zdejmujemy z gazu. Blendujemy na jednolitą masę.
Jabłka obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w małą kostkę. Dusimy na małym ogniu, aż staną się miękkie. Migdały prażymy na suchej patelni, aż się delikatnie przyrumienią.
Do miseczek nakładamy trochę budyniu jaglanego, uduszone jabłka i całość posypujemy uprażonymi migdałami.
Burgery z kaszy gryczanej ( 6 kotletów)
½ szklanki kaszy gryczanej prażonej Sante
ok. 50 g parmezanu
1/3 szklanki zielonej soczewicy
łyżeczka masła
1 średnia cebula
łyżka oliwy z oliwek
1 jajko
oliwa do posmarowania kotletów
sól do smaku
Soczewicę gotujemy w lekko osolonej wodzie z łyżką masła również w podwójnej ilości wody ok 20-30 minut. Kaszę gryczaną gotujemy w podwójnej ilości wody, pod pokrywką aż będzie miękka i wchłonie całą wodę (ok. 15 minut). Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oliwie z oliwek 3-4 minuty a następnie dodajemy ¼ szklanki wody i dusimy pod pokrywką ok. 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Parmezan ścieramy na drobnej tarce.
Gdy soczewica i kasza się ugotują mieszamy je w misce razem z cebulą, dodajemy parmezan i solimy do smaku. Następnie dodajemy jajko i całość bardzo dokładnie mieszamy ( najlepiej ręką). Z masy formujemy kotlety, które układamy na blasze przykrytej papierem do pieczenia. Wierzch kotletów smarujemy drobiną oliwy i wkładamy do piekarnika na ok. 30 minut. Pieczemy od góry i od dołu w temperaturze 200 stopni.
Do burgerów 6 bułek ( np. Graham) oraz dodatki: ketchup, ogórek kwaszony, pomidory, musztarda, rukola...
Kasza jaglana z tofu i nori
¾ szklanki kaszy jaglanej Sante
1 i ½ szklanki wody
3-4 liście nori ( te do zawijania sushi)
3-4 łyżeczki sosu sojowego
ok. 150 g tofu
oliwa do smażenia
2 łyżki masła
3 łyżki sezamu
sól do smaku
Kaszę gotujemy w podwójnej ilości lekko osolonej wody na małym ogniu ok. 10-15 minut (aż wchłonie całą wodę). Po ugotowaniu dodajemy masło. Tofu kroimy w małą kostkę i podsmażamy na oliwie z dwóch stron, aż się przyrumieni. Pod koniec smażenia dolewamy sos sojowy.
Sezam prażymy na suchej patelni na złocisty kolor.
Nori tniemy nożyczkami na cienkie paseczki. Ugotowaną kaszę delikatnie mieszamy z pociętymi nori i podsmażonym tofu. Na talerzu doprawiamy sosem sojowym i posypujemy dużą ilością podprażonego sezamu.
Zupa z komosą ryżową
¾ szklanki komosy Sante
2 szklanki wody
3 łyżki zmielonego suszu warzywnego
3 łyżki sosu teriyaki
ok. 40 g masła
3 liście laurowe
2 łyżki przyprawy curry (bez glutaminianu!!!)
200 g pomidorów koktajlowych (ewentualnie z puszki)
śmietana 12% do przybrania
Komosę razem ze zmielonym suszem, liściem laurowym, sosem teriyaki i curry gotujemy w wodzie ok. 20 minut. Pod koniec gotowania dodajemy masło oraz pokrojone w ćwiartki pomidory i gotujemy jeszcze 5 minut. Gotową zupę na talerzu ozdabiamy śmietaną.
• Ksylitol - Naturalna substancja słodząca z fińskiej brzozy. Wyróżnia się niższym indeksem glikemicznym od zwykłego cukru i jest zdecydowanie mniej kaloryczna. Z tych względów może być z powodzeniem stosowany przez diabetyków. Ksylitol przyczynia się do utrzymania prawidłowego pH i wspomaga mineralizację zębów.
• Quinoa - Quinoa nazywana również komosą ryżową nazywana jest „matką zbóż” ze względu na swoje unikalne właściwości odżywcze. Quinoa to przede wszystkim źródło białka o wysokiej wartości biologicznej w tym niezbędnych do funkcjonowania organizmu - aminokwasów egzogennych. Bogactwo komosy uzupełniają witaminy i minerały, w szczególności wapń oraz witaminy z grupy B.
• Kasza jaglana - Kasza jaglana przyrządzana jest z prosa i jest jedną z najzdrowszych kasz na świecie. Bogata w minerały o działaniu alkalizującym, które przeciwdziałają zakwaszaniu organizmu, zawiera również witaminy z grupy B oraz rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę. Kasza jaglana to również jeden z najlepszych antyoksydantów), który neutralizuje szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki.
• Sezam - Sezam jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i jednym z najbogatszych źródeł cennego wapnia. Spożywanie sezamu wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, m.in. dzięki zawartości błonnika. Jego n są również źródłem białka oraz przeciwutleniaczy ze względu na zawartość witamin antyoksydacyjnych oraz sesamolu i sesamoliny, które chronią komórki ciała przed starzeniem.
• Cukier Trzcinowy - Cukier trzcinowy Demerara charakteryzuje się jasnobrązowymi o delikatnym, lekko karmelowym smaku. W jego produkcji pominięta został proces rafinacji. Swoją naturalną barwę, smak oraz aromat cukier trzcinowy zawdzięcza zawartości ciemnobrązowego syropu – melasy, w której zawarte są cenne składniki odżywcze.
• Kasza Gryczana Prażona - Kasza gryczana prażona charakteryzuje się orzechową barwą i charakterystycznym, wyrazistym smakiem. Stanowi jedno z najlepszych źródeł białka oraz błonnika pokarmowego. Kasza gryczana jest dodatkowo bogata w tiaminę oraz cenne składniki mineralne takie jak: magnez czy mangan.• Sól Morska - Sól Morska jodowana powstaje w procesie odparowania wody morskiej. Jest jodowana i została wzbogacona o cenne minerały takie jak: magnez czy potas. Zawartość magnezu oprócz funkcji prozdrowotnej, przyczynia się do utrzymania sypkiej konsystencji. Obecność potasu przy obniżonej zawartości sodu przyczynia się do utrzymania równowagi sodowo-potasowej w organizmie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN