Pierogi z jagodami – sprawdzone przepisy

Pierogi z jagodami
from my point of view/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Pierogi z jagodami lub truskawkami kojarzą się z kuchnią babci – pełną ciepła, beztroski i miłości. Dla wielu osób pierogi z jagodami i śmietaną to niezapomniany smak dzieciństwa. Gotowe pierogi dostępne w sklepach znacząco odbiegają od domowych, dlatego warto zrobić własne.

Pierogi z jagodami najlepiej smakują z własnoręcznie zbieranymi owocami i ciastem, które wyszło spod naszego wałka. Mimo że ich przygotowanie może wydawać się skomplikowane, nie warto zrażać się pierwszymi porażkami, lecz spróbować nauczyć się je przygotowywać, gdyż nic nie smakuje tak dobrze, jak domowe pierogi z jagodami! Jak zrobić idealne danie?

Ciasto na pierogi z jagodami

Istnieje kilka szkół robienia ciasta na pierogi. Przedstawione poniżej sprawdzone przepisy udadzą się każdemu!

Przepis na ciasto I

Składniki na około 100 sztuk:

  • 1 kg mąki pszennej typ 500,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 120 ml oleju (można zastąpić roztopionym masłem, ale nie oliwą!),
  • 400 ml gorącej wody.

Przygotowanie:

Mąkę połącz z solą i tłuszczem na stolnicy lub w misce. Następnie, ciągle wyrabiając ciasto dłońmi, stopniowo dodawaj gorącą wodę, uważając, by się nie poparzyć. Do wyrabiania składników można użyć również miksera z hakiem. Wyrobione ciasto powinno być elastyczne i gładkie, łatwo odchodzące od ręki. Po wyrobieniu odstaw ciasto na 10–15 minut. Następnie podziel je na 3–4 części, każdą rozwałkuj na stolnicy posypanej mąką pszenną na grubość około 3 mm i wycinaj kółka – dobrze sprawdzi się do tego zarówno szklanka, jak i specjalna wycinarka.

Do ciasta można dodać również 100 g zblendowanych jagód, by było ono bardziej aromatyczne.

Przepis na ciasto II

Składniki na około 100 sztuk:

  • 1 kg mąki pszennej typ 500,
  • 380 ml ciepłej wody.

Przygotowanie:

Mąkę wysyp na stolnicę, a następnie stopniowo dolewaj do niej letnią wodę, ciągle wyrabiając ciasto. Gdy będzie już elastyczne, odłóż na 10–15 minut, a następnie rozwałkuj i wycinaj – tak jak w poprzednim przepisie.

Przepis III – ciasto bezglutenowe

Składniki na około 100 sztuk:

  • 600 g mąki ziemniaczanej,
  • 300 g mąki ryżowej,
  • 200 g mielonego siemienia złocistego,
  • 800–1000 ml gorącej wody,
  • 2 łyżki oleju,
  • 2 łyżki soli.

Przygotowanie:

Sypkie składniki połącz w misce, a następnie dodaj olej i około 600 ml wody. Następnie wyrób ciasto (ręcznie lub przy pomocy miksera) oraz stopniowo dolewaj resztę wody, by masa zaczęła formować się w gładką całość. Następnie wyrabiaj ciasto ręcznie do momentu, gdy będzie elastyczne i plastyczne. Stolnicę posyp mąką ziemniaczaną, a następnie rozwałkuj część ciasta i wycinaj kółka.

Przepis na pierogi z jagodami – farsz klasyczny

„Sercem” pierogów z jagodami jest ich farsz. Jak go przygotować? Na około 100 sztuk pierożków przygotuj 700 g świeżych jagód – opłucz je dokładnie, a po osuszeniu wymieszaj z kilkoma łyżkami mąki ziemniaczanej. Opcjonalnie można dodać kilka łyżeczek cukru oraz cynamonu. Dobrze sprawdzi się również esencja waniliowa.

Czy można zrobić pierogi z jagodami mrożonymi?

Gdy zimą będziemy mieć ochotę na pierogi z jagodami, można użyć mrożonych owoców. Należy je wyjąć z zamrażarki przed samym lepieniem, ponieważ z zamrożonymi owocami łatwiej sklejać ciasto. Można zrobić również pierogi z jagodami ze słoika.

Pierogi z jagodami i serem

Aby przyrządzić około 100 sztuk pierogów z jagodami i serem należy przygotować na farsz:

  • 350 g jagód,
  • 350 g zmielonego sera białego,
  • 7 łyżek drobno posiekanej mięty,
  • 7 łyżek brązowego cukru.

Jagody dokładnie opłucz, osusz i wymieszaj z pozostałymi składnikami. Twaróg można zastąpić serkiem mascarpone – w takim przypadku rekomendujemy dodanie do farszu mniejszej ilości mięty i uzupełnienie jej skórką startą z limonki.

Ile gotować pierogi z jagodami?

Świeże pierogi z jagodami wrzuca się na gotującą, osoloną wodę i gotuje przez około 2–4 minuty od wypłynięcia. Dokładny czas zależy od grubości, wielkości oraz ilości farszu.

Jak mrozić i ile gotować mrożone pierogi z jagodami?

Lepienie pierogów wymaga dużo czasu i pracy. Kiedy już przygotujemy większą partię, warto część zamrozić. Najlepiej sprawdzi się do tego aluminiowa tacka do grillowania bądź akrylowa lub silikonowa taca, na której w odstępach ułożymy świeżo ulepione pierogi. Kiedy się zamrożą, można je ściągnąć z tacek i przełożyć do woreczków.

Dobrą metodą także jest blanszowanie pierogów przed zamrożeniem przez 30 sekund w osolonej wodzie. Następnie należy je ułożyć na tacce oprószonej mąką i dalej postępować tak jak w przypadku świeżych pierogów.

Mrożone pierogi mogą być ugotowane bez ich wcześniejszego rozmrażania. Czas ich gotowania wynosi około 5–7 minut.

Z czym podawać pierogi z jagodami?

Największą popularnością cieszą się pierogi z jagodami i śmietaną z odrobiną cukru. Tradycjonalistom polecamy polanie ich roztopionym masłem klarowanym. Bardzo dobrze smakują również pierogi z jagodami z dodatkiem waniliowego serka homogenizowanego. Mniej konwencjonalna wersja to pierogi z dodatkiem bitej śmietany i miodu

Zobacz też:

Domowy syrop miętowy - właściwości, zastosowanie, przepisy

Pierogi z ziemniakami – jak przygotować ciasto i farsz?

Jak zrobić ciastka francuskie? Przepisy z jabłkami, serem, budyniem i dżemem

Zobacz wideo: Polskie pierogi zawojowały Szanghaj

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości