Puree dyniowe można nie tylko spożywać na bieżąco, ale i wekować i mrozić, dlatego warto wykorzystać maksymalnie jesienne dary matki natury.
Puree dyniowe – przepisy
Puree dyniowe można przygotować na dwa sposoby – z pieczonego lub gotowanego warzywa. Naszym zdaniem ta pierwsza metoda jest nie tylko szybsza, ale i bezpieczniejsza. Zaraz dowiesz się dlaczego!
Puree z pieczonej dyni
Aby przygotować puree z pieczonej dyni, należy na początku dokładnie ją umyć, a następnie przekroić na pół. Z połówek wydrążamy środek wraz z pestkami i kroimy miąższ na kawałki o grubości około 1 cm. Następnie należy ułożyć je w naczyniu żaroodpornym, opcjonalnie skropić oliwą i przykryć dokładnie folią aluminiową. Dynię pieczemy przez ok. 45 minut w 180 °C. Wystudzone warzywa obieramy skórki i blendujemy. Niektóre odmiany, np. dynia hokkaido, nie wymagają obierania. Należy jednak pamiętać, że skórka ma bardzo intensywny smak. Można dodać odrobinę wody, gdy mus jest zbyt gęsty.
Puree z gotowanej dyni
Przygotowanie puree z gotowanej dyni jest o tyle trudne, że należy obrać ją, gdy jest surowa. Zajmuje to sporo czasu i jest zadaniem niełatwym. Należy wykonać je z należytą ostrożnością, aby uniknąć zranienia dłoni. Nie jest to jednak niemożliwe – do obierania dyni dobrze sprawdza się obieraczka do warzyw. Umytą, obraną, wydrążoną, pokrojoną w kostkę dynię należy gotować w wodzie lub na parze przez około 30 min. Po odlaniu wody wystarczy jeszcze tylko zblendować warzywa i gotowe! Gdy puree dyniowe jest zbyt rzadkie, można odcisnąć nadmiar wody lub zredukować, gotując na małym ogniu.
Jaka dynia będzie najlepsza do przygotowania puree?
Aby puree dyniowe wyszło pyszne i delikatne konieczne jest wybranie odpowiedniej odmiany warzywa. Najlepiej sprawdzają się do tego celu dynie: hokkaido, piżmowa, masłowa i prowansalska . Są to nieduże warzywa, z bardzo aromatycznym pomarańczowym miąższem. Ze względu na lekko „mączystą” konsystencję idealnie nadają się, by zrobić z nich puree dyniowe.
Jak przechowywać gotowe puree dyniowe?
Puree dyniowe bez dodatkowej obróbki (np. cieplnej) można przechowywać w lodówce przez około 4 dni – najlepiej w szczelnie zamykanym szklanym lub plastikowym pojemniku. Da się jednak cieszyć się tym produktem także zimą. Z pomocą przychodzi pasteryzacja i mrożenie. Aby zapasteryzować puree dyniowe , należy koniecznie zagotować je i jeszcze gorące przełożyć do wyparzonych słoiczków. Kolejnym krokiem jest dokładne zakręcenie ich i pasteryzacja. Najlepiej ustawić słoiki w garnku wyłożonym ściereczką i gotować około 60 minut. Następnego dnia czynność należy powtórzyć. Długa, dwukrotna pasteryzacja jest konieczna, by dokładnie zakonserwować puree dyniowe . Można je również zamrozić. Najlepiej wykorzystać do tego woreczki do mrożenia, w których można bez problemu porcjować puree dyniowe. Taki mus można przechować w zamrażalniku około 3 miesiące.
Do czego można wykorzystać puree dyniowe?
Jak wspominaliśmy wcześniej puree dyniowe to bardzo uniwersalny składnik. Może być wykorzystany zarówno do wytrawnych, jak i słodkich dań. To doskonały dodatek do obiadu, idealnie zastępuje puree ziemniaczane. Sos dyniowy z: puree z dyni , mlekiem kokosowym, cebulą, pomidorami, papryczką chilli i przyprawą curry to wspaniały dodatek do ryżu i makaronu. Świetnie smakuje z koperkiem lub świeżą kolendrą. Z puree z dyni można także przyrządzić świetną zupę-krem oraz pastę do kanapek, na którą składa się: puree dyniowe, cebula, syrop z agawy, łagodne curry, oliwa, sól i sok pomarańczowy. Puree dyniowe można wykorzystać również do słodkich dań. Stanowi świetny dodatek do serwowanej na śniadanie owsianki i deserów np. z serkiem homogenizowanym, płatkami owsianymi i orzechami. Puree dyniowe dobrze sprawdza się do aromatycznych, jesiennych muffinów, na które przepis znajdziesz poniżej.
Muffiny dyniowe
Składniki:
· 2 szklanki mąki pszennej lub pełnoziarnistej,
· 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
· ½ szklanki cukru,
· ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
· szczypta soli,
· 1 łyżeczka cynamonu,
· 1 łyżeczka gałki muszkatołowej,
· 1 i ¼ szklanki mlek,
· 1 łyżka masła do posmarowania,
· 1 szklanka puree dyniowego.
Sypkie i mokre składniki należy wymieszać w osobnych miskach. Mokre składniki wlewamy do suchych i mieszamy dokładnie. Masę wykładamy do papilotek lub na blachę do muffinów posmarowaną masłem. Pieczemy około 30 minut w 180 °C. Świetnie smakują solo lub podane bitą śmietaną.
Dlaczego warto jeść puree dyniowe?
To, że puree dyniowe jest pyszne i można wykorzystać je na wiele sposobów, nie ulega wątpliwości. Weźmy jednak pod uwagę również fakt, że wywiera ono pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest prawdziwą bombą beta-karotenu. Pozwala zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór, obniża poziom złego cholesterolu, usprawnia pracę układu pokarmowego oraz poprawia funkcjonowanie narządu wzroku. Nie żałuj sobie puree dyniowego, na zdrowie!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN