Pączki i tłusty czwartek
Jak zrobić chrupiące faworki lub chruścik?
Kluczową kwestią, aby nasze faworki były lekkie i chrupiące jest właściwe ich rozwałkowanie. Im ciasto cieńsze - tym lepiej. Warto rozwałkowywać je na tyle cienko, że niemal będzie prześwitywało. Dodatkowo do ciasta nie trzeba dodawać cukru - takie lekkie i cieniutkie chruściki będą wystarczy posypać po wierzchu cukrem pudrem.
Cienkie ciasto łatwiej i szybciej smaży się na głębokim oleju, dzięki czemu staje się chrupiące. Do tego mniej wypije tłuszczu podczas przygotowywania. To jednak nie wszystko. Warto dodać jeden składnik, dzięki któremu wzmocnimy ten efekt.
Składnik, dzięki któremu faworki staną się chrupiące
Chrust staje się miękki podczas smażenia nie tylko wtedy, kiedy ciasto jest grube, ale także wtedy kiedy "wypije za dużo tłuszczu". Oznacza to, że podczas wypiekania ciasto nasiąka tłuszczem i przestaje być tak kruche.
Jeśli chcemy, aby faworki nie piły dużo tłuszczu podczas smażenia, a w efekcie były chrupiące jak nigdy, trzeba do ciasta dodać octu. Wystarczy łyżka octu na 250 g mąki, aby ciasto mniej chłonęło tłuszcz podczas smażenia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przepis na tradycyjne faworki – jak zrobić chrust na różne sposoby?
- Twarogowe faworki - zdrowsza wersja karnawałowego przysmaku
- Pieczone faworki - przepis w wersji fit idealny na tłusty czwartek i karnawał
Autor: Teofila Siewo
Źródło zdjęcia głównego: joannawnuk/Getty Images