Placki z ciecierzycy w najprostszej formie to tylko mąka z ciecierzycy, woda, sól i pieprz. Podawane są z cebulką i rozmarynem. Wiele osób po upieczeniu placków spożywa je posmarowane serkiem gorgonzola.
Farinata – możliwości wykorzystania
Włoski placek może być podawany na bardzo wiele sposobów. Podstawa to mąka z ciecierzycy, co oznacza, że danie jest w pełni wegańskie. Farinatę można przyrządzić jako wegański spód do pizzy. Do farinaty doskonale będzie pasować pesto pomidorowe i bazyliowe, hummus, świeże warzywa lub szparagi. Placek z ciecierzycy może być używany zamiast pieczywa w czasie grilla. Można podać go też jako dodatek do różnego rodzaju mięs. Farinata ma bardzo specyficzny, orzechowy smak.
Z ciecierzycy można robić nie tylko farinatę, ale również mnóstwo innych placków i kotlecików. Obok soi, cieciorka jest najczęściej używanym w wegetarianizmie warzywem. Z ciecierzycy można wykonać naleśniki, pancakes, kotlety. Popularny falafel również wykonany jest z ciecierzycy. Warzywo to jest źródłem dużej ilości białka, kwasu foliowego, witaminy C, K i A. Znajdziemy w nim również ryboflawiny, tiaminę i niacynę.
Farinata – przepis
Placek włoski zwany frinatą nie jest trudny do przygotowania.
Składniki:
· 200 g mąki z ciecierzycy,
· 2 i 1/3 szklanki wody,
· 4 łyżki oliwy z oliwek (plus odrobina do posmarowania formy),
· pół łyżeczki soli,
· kilka czarnych oliwek,
· ćwierć cebuli,
· świeży rozmaryn.
Przygotowanie placka z ciecierzycy:
Mąkę należy przesiać przez sito, wymieszać z wodą i odstawić na 3 godziny pod przykryciem. Po tym czasie z ciasta zdejmujemy kożuch, czyli piankę, która się na nim pojawi. Dodajemy pozostałe składniki – sól i olej. Do formy na ciasto wlewamy odrobinę oliwy z oliwek, aby ją natłuścić. Do środka wlewamy ciasto – jest ono bardzo rzadkie, ale nie należy się tym martwić. Na cieście układamy wyliczone wyżej, pokrojone w plasterki warzywa. Całość posypujemy rozmarynem. Pieczemy w 220 stopniach przez 30 minut, bez termoobiegu. Następnie przełączamy piekarnik wyłącznie na górne grillowanie i zostawiamy jeszcze na 5 minut. Danie można podawać dowolnie – z sosami, sałatką, pastami, mięsem czy gulaszem. Jest pyszne podawane na ciepło i na zimno.
Przepis na placki z cieciorki
Bardzo ciekawym przepisem podobnym do farinaty będą placki z ciecierzycy . Danie to jest idealne dla wegetarian. Placki z cieciorki można podawać razem z sałatką pomidorową, kaszą jaglaną czy awokado. Dobrze będą smakowały ze śmietaną, a nawet ketchupem.
Składniki na 6 placków:
· 300 g gotowanej ciecierzycy,
· 1 jajko, ząbek czosnku,
· 3 łyżki mąki (najlepiej z ciecierzycy, ale może być również pszenna),
· pół łyżeczki proszku do pieczenia,
· ⅓ łyżeczki sody,
· odrobina kminu rzymskiego,
· sól, pieprz,
· tłuszcz do smażenia – masło klarowane, oliwa lub olej kokosowy.
Doskonale sprawdzi się pasta tahini, ale nie jest konieczna.
Sposób przygotowania:
Ugotowaną ciecierzycę miksujemy w blenderze – nie musi być idealnie na gładko. Dodajemy łyżeczkę płynu z ciecierzycy, posiekane jajko, czosnek przeciśnięty przez praskę, przyprawy. Mąkę mieszamy z sodą i proszkiem do pieczenia, po czym wsypujemy do całości. Mieszamy składniki, aż uzyskają jednolitą konsystencję. Placki z cieciorką smażymy na rozgrzanym tłuszczu – na patelnię wykładamy po 1,5 łyżki ciasta na jeden placek. Smażymy po 2 minuty na każdej stronie i zdejmujemy z patelni.
Przepis na placek włoski – farinata z patelni
Składniki na placek:
· szklanka mąki z ciecierzycy,
· szklanka wody,
· 3 łyżki oliwy z oliwek,
· 2 duże ziemniaki,
· czerwona cebula,
· rozmaryn,
· słodka papryka,
· tymianek,
· kurkuma,
· kminek,
· ostra papryka,
· pieprz,
· sól.
Składniki na sos (wszystkie razem dokładnie blendujemy):
· 2 duże łyżki majonezu,
· 2 łyżki maślanki,
· Kilka suszonych pomidorów,
· 2 ząbki czosnku, szczypta soli.
Sposób przygotowania:
Mąkę wsypujemy do miski. Dolewamy wodę, cały czas mieszając trzepaczką w taki sposób, aby nie powstały grudki. Dodajemy 2 łyżki oliwy, sól, pieprz. Dobrze wymieszane ciasto odstawiamy na godzinę. Ziemniaki kroimy w cienkie talarki, rozkładamy na papierze do pieczenia, skrapiamy odrobiną oliwy i zapiekamy w 170 stopniach tak, aby zmiękły. Cebulę kroimy w talarki i smażymy na łyżce oliwy. Kiedy się zeszkli, wlewamy na nią zrobione ciasto – powinno mieć konsystencję podobną do naleśnikowego. Na wierzchu ciasta układamy przypieczone talarki ziemniaczane i lekko wciskamy w ciasto. Smażymy na małym ogniu, aż placek będzie zwarty.
Piekarnik nagrzewamy na 200 stopni i wstawiamy do niego patelnię. Pieczemy farinatę, aż się lekko zarumieni. Gotową farinatę podajemy z sosem, posypujemy czarnuszką i parmezanem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN