Dania z zapomnianych warzyw

Joanna Szachowska-Tarkowska z córką Dianą przygotowały w kuchni Dzień Dobry TVN potrawy z zapomnianych warzyw. Jak wygląda i smakuje pasternak? Czy można go podawać z deserami? Zachęcamy do tego, by warzywa wykorzystywać do skomponowania głównego posiłku, a nie tylko jako dodatek do posiłku. Skorzystajcie z przepisów na naszej stronie!

Dip z selera z czosnkiem i szczypiorkiem

Seler pokroić w drobną kostkę, podsmażyć na oliwie z czosnkiem. Limonkę wyszorować, zetrzeć skórkę, sok wycisnąć. Wrzucić go do blendera z sokiem i skórką z limonki, doprawić solą, pieprzem, wymieszać ze szczypiorkiem. Podawać jako przekąskę ze zdrowym pieczywem.

Dynia faszerowana boczniakiem w sezamie i kaszą jaglaną

1 dynia Hokkaido

250 g boczniaków

1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej

sok z 1 cytryny

2 łyżki oleju z sezamu

sól i pieprz do smaku

Dynię przekroić na pół wzdłuż aby powstały dwie miseczki, wydrążamy z nich pestki. Wierzchołki podcinamy, aby miseczki nie kiwały się. Boczniaki kroimy w kostkę. Wrzucamy do miski, skrapiamy cytryną, olejem sezamowym, dodajmy przyprawy, ugotowaną kaszę, dobrze mieszamy - najlepiej ręką zgniatając grzyby i kaszę (wtedy łatwiej wchłoną sok i przyprawy). Wydrążone dynie wypełniamy farszem, zapiekamy 40 min w 170 stopniach, potem jeszcze 10 min ustawiając opcję dodatkowego rumienienia od góry. Upieczone dynie posypujemy natką. Smacznego!

Sałata z pieczonymi burakami, pasternakiem i cytrynową tahiną

buraki

pasternak

garstka ulubionych orzechów

trochę sezamu do dekoracji

miks sałat, świeży szpinak, rukola

kilka łyżek oliwy z oliwek

kilka łyżek octu balsamicznego

2 łyżki syropu z agawy

sól i pieprz

Buraki szorujemy, kroimy w plasterki. Pasternak (lub pietruszka opcjonalnie) obieramy ze skórki i strużymy w długie paski obieraczką do warzyw. Każde warzywo osobno (aby burak nie zabarwił pasternaka) mieszamy w misce z odrobiną oliwy z oliwek, octu balsamicznego, syropu z agawy, soli i pieprzu. Wcieramy składniki w warzywa. Burak: układamy jednej obok drugiego na blasze. Pasternak: strużki swobodnie układamy na blasze. Pieczemy oba warzywa 30 min w piekarniku w 170 stopniach. Studzimy.

Sos z tahiny

1 łyżeczka tahiny z sokiem z 1/2 cytryny, sól, pieprz. Ubijamy na gładki sos widelcem lub małą ubijaczką. Na talerzu układamy ulubione sałaty, rukolę, świeży szpinak. Układamy upieczone warzywa. Polewamy sosem z tahiny wymieszanej z sokiem z cytryny. Posypujemy prażonymi orzechami i sezamem.

Chleb zdrowia bez mąki

pestki dyni, sezamu, migdałów

siemię lniane

słonecznik

nasiona chia

1/4 szklanki oliwy

1 szklanki wody

3 łyżki babki jajowatej

sól, syrop z agawy

Zacząć od zblendowania na pył siemienia lnianego (niewielką część odłożyć do podsypania foremek, potem dorzucamy do blendera po kolei resztę nasion. Blendujemy je pulsacyjnie na drobno. Można wcześniej wszystkie nasiona poza siemieniem i sezamem namoczyć w wodzie na parę godzin (opcjonalnie). Do masy dodać resztę składników, czyli nasiona w całości, płyny, przyprawy, babkę jajowatą - masę dobrze wymieszać (najlepiej ugnieść ręką). Masa powinna być plastyczna. Jeśli będzie za sucha, dodawać po trochu wodę. Wymieszaną masę odstawić na 2 h do napęcznienia. Posmarować foremki chlebowe oliwą, podsypać zmielonym siemieniem. Dobrze docisnąć masę w foremkach, wyrównać. Piec w 170 stopniach ok 40 min. Chlebek wystudzić, wyjąć z foremek. Kroić jak całkiem ostygnie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości