Piotr Kucharski postanowił w kuchni Dzień Dobry TVN zatrzymać smaki lata. Przygotował więc: suszone pomidory w oliwie, pomidorki słodko-kwaśne, konfiturę z malin z chili, ciasto borówkowe z bezą, schab z fasolką, pomidorami, figami i rozmarynem, a także chleb pszenny na zakwasie. Smacznego!
Suszone pomidory w oliwie
Składniki:
20 pomidorów lima
sól
pieprz
4 ząbki czosnku
4 gałązki oregano
oliwa z oliwek
opcjonalnie:
1 papryczka chili
gałązka bazylii
Przygotowanie:
Rozgrzewamy piekarnik do 140 st. C i włączamy termoobieg. Pomidory kroimy wzdłuż na połowę i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (przekrojoną częścią do góry). Pieczemy ok. 3-4 godz. aż pomidory będą „zwiędnięte” i suche. Co jakiś czas można otworzyć piekarnik, aby wypuścić nadmiar pary. Wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do ostygnięcia. Następnie przekładamy do dwóch małych wyparzonych słoiczków, do każdego dokładamy po 2 ząbki czosnku i do jednego papryczkę chili, a do drugiego gałązkę bazylii.
W garnku podgrzewamy oliwę z oliwek do ok. 70-80 st. C i zalewamy pomidory w słoiczkach. Szczelnie zakręcamy, odwracamy do góry dnem. Dla pewności słoiczki jeszcze pasteryzujemy.
Wyśmienite pomidory, którym żadne zakupione w sklepie się nie równają.
Oliwy z marynowania nie wylewamy, tylko używamy jako oliwy smakowej, np. do sałatek.
Pomidorki słodko-kwaśne
Składniki:
1 kg małych pomidorków koktajlowych, czereśniowych lub wiśniowych
1 łyżeczka gorczycy
2-4 listki laurowe
2-4 ziarna ziela angielskiego
2 ząbki czosnku
Zalewa:
2,5 szklanki wody
0,5 szklanki octu
1 łyżka soli
0,5 szklanki cukru
Przygotowanie:
Pomidorki dokładnie myjemy i jeśli są świeże to razem z szypułkami wkładamy do dwóch litrowych, wyparzonych słoików. Do każdego słoika wsypujemy 1/2 łyżeczki gorczycy, 2 ziarenka ziela i 2 listki laurowe. Wkładamy ząbek czosnku.
Zalewa: Wszystkie składniki dokładnie mieszamy ze sobą aż cukier i sól się rozpuszczą. Zalewamy zalewą pomidorki. Słoiki dokładnie zakręcamy i pasteryzujemy.
Konfitura z malin z chili
Składniki:
1 kg malin
500 g cukru
1 papryczka chili
Przygotowanie:
Maliny przesmażamy z cukrem i posiekanym chili. Smażymy na wolnym ogniu aż sos zgęstnieje. Konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików 330 ml. Zakręcamy dokładnie i odwracamy do góry dnem. Możemy dla pewności jeszcze zapasteryzować słoiki.
Ciasto borówkowe z bezą
Składniki:
450 g borówek amerykańskich
150 g cukru
1 jajko
75 g roztopionego masła
8 łyżek mleka
125 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Beza:
4 białka
5 łyżek cukru pudru
Przygotowanie:
Naczynie do zapiekania smarujemy masłem. Borówki mieszamy z połową cukru i wysypujemy do naczynia. W misce dokładnie mieszamy wszystkie składniki na ciasto i przelewamy na borówki.
Rozgrzewamy piekarnik do 180 st. C.
Pieczemy ciasto 20 min. W tym czasie ubijamy białka z cukrem na sztywną pianę. Wykładamy na ciasto i wstawiamy z powrotem do piekarnika na 10-15 min. aż beza nabierze złotego koloru.
Serwujemy łyżką.
Schab z fasolką, pomidorami, figami i rozmarynem
Składniki:
4 schabowe (150 g szt.)
8 listków szałwii
400 g zielonej fasolki szparagowej
200 g pomidorków wiśniowych
4 figi
gałązka rozmarynu
100 ml soku jabłkowego
2 łyżki octu winnego
sól
pieprz
oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Schabowe z każdej strony obkładamy listkiem szałwii. Rozbijamy patelnią, aby były płaskie. Przyprawiamy solą i pieprzem, skrapiamy oliwą z oliwek i odstawiamy do zamarynowania na 20-30 min.
Fasolkę gotujemy do miękkości.
Schabowe smażymy 3-4 min z każdej strony. Następnie przekładamy do ciepłego piekarnika, aby nie ostygły. Na tej samej patelni podsmażamy przez kilka minut pokrojone na ćwiartki figi z rozmarynem. Po tym czasie dodajemy sok jabłkowy i ocet. Gotujemy aż powstanie gęsty sos.
Na osobnej patelni podsmażamy fasolkę z pomidorami.
Wszystko doprawiamy solą i pieprzem.
Schabowe serwujemy na fasolce z pomidorami, na wierzchu kładziemy podsmażone figi i polewamy sosem.
Chleb pszenny na zakwasie
Składniki:
Zakwas – dzień przed pieczeniem
60 g startera zakwasu
200 g mąki pszennej typ 750
180 g wody
Ciasto właściwe – dzień pieczenia
350 g zakwasu
400 g mąki pszennej typ 750
200 ml wody
10 g drożdży
1,5 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Zakwas – dzień przed pieczeniem
Starter wyjmujemy z lodówki i odstawiamy na 1-2 godz. w temperaturze pokojowej do ogrzania. Ogrzany starter zakwasu przekładamy do wystarczająco dużej miski, żeby później przygotować w niej resztę ciasta. Następnie dodajemy do niego pozostałe składniki na zakwas, czyli 200 g mąki pszennej typ 750 oraz 180 ml/g letniej przegotowanej wody
Mieszamy, przykrywamy miskę folią spożywczą i odstawiamy na (8-12 godz.) w temperaturze pokojowej.
Zakwas jest gotowy, jeśli jest wyczuwalny lekko kwaśny zapach i po rozsunięciu ciasta widać, że ciasto jest napowietrzone i ma gąbczastą strukturę, trochę inną niż zakwas żytni. Będzie on bardziej luźny i kleisty.
Ciasto właściwe – dzień pieczenia
Należy odważyć 350 g zakwasu, resztę przekładamy do słoiczka i wstawiamy do lodówki do kolejnego pieczenia.
Do zakwasu dodajemy pozostałe składniki na ciasto właściwe, mieszamy i wyrabiamy na oprószonej mąką stolnicy, podsypując odrobinę mąką, aby się nie kleiło. Należy wyrabiać ok. 5-7 min., aby gluten się uaktywnił, a ciasto było zwarte i elastyczne.
Ciasto przekładamy do miski, przykrywamy miskę folią spożywczą i odstawiamy w temperaturze pokojowej na ok. 8-12 godz., do pierwszego wyrastania, czyli fermentacji. Warto obserwować ciasto i sprawdzać, co jakiś czas, jak wygląda; robimy to delikatnie odsuwając je palcem.
Jeśli mamy możliwość, to po ok. 4 godz. zwilżoną dłonią naciągamy każdy bok ciasta do środka. Bierzemy 1/4 ciasta, ciągniemy do góry i nakładamy do środka. Czynność ta pozwoli upiec nam bardziej puszysty chleb.
Z powstałego ciasta formujemy podłużny bochenek. Przekładamy na obsypaną mąką płaską blaszkę do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na kolejne 2-3 godz.
Rozgrzewamy piekarnik do 220 st. C.
Chleb nacinamy w jodełkę u góry i wstawiamy do piekarnika. Parujemy piekarnik i pieczemy ok. 15-20 min.
Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy na kratkę do studzenia, aby odparował.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN