Trufle z ciecierzycy słodzone syropem z daktyli
Składniki:
200g ugotowanej ciecierzycy
50g suszonych śliwek
czubata łyżka masła orzechowego
9 łyżek syropu daktylowego
Czubata łyżka kakao naturalnego
dodatkowo:
Kakao do obtaczania kuleczek
Przygotowanie:
Ciecierzycę mocz przez całą noc. Ugotuj ją do miękkości. Wszystkie składniki zmiksuj w malakserze, dodając odrobinę wody, wtedy łatwiej będzie zmiksować całość na jednolitą masę. Z powstałej masy ukształtuj kuleczki wielkości orzecha włoskiego i obtocz je w kakao. Trufle ciecierzycowe gotowe.
Młoda marchewka i kasza pęczak z dressingiem migdałowo - klonowym
Składniki:
7 młodych marchewek różnokolorowych (pomarańczowa, fioletowa, biała)
4 łyżki jogurtu greckiego
Garść natki pietruszki
Garść młodej rukoli
Szklanka kaszy pęczak
Szklanka soku z buraka
Dressing:
30g migdałów
100g masła klarowanego
1 łyżka syropu klonowego
¼ łyżki octu jabłkowego
¼ łyżki startej skórki z pomarańczy
sok wyciśnięty z ¼ cytryny
¼ długiej czerwonej papryki chili
25ml oliwy z oliwek
Sól morska
Przygotowanie:
Z podanych proporcji wyjdzie znacznie więcej dressingu niż na dwie porcje dlatego resztę przelej do słoiczka i włóż do lodówki, dressing możesz przechowywać w lodówce do dwóch miesięcy. Jest tak pyszny, że na pewno i tak wkrótce wykorzystasz go jako dodatek do sałatki. Przygotowanie dressingu: migdały posiekaj na grubo i przełóż do rondelka następnie dodaj masło i rozpuść je na średnim ogniu. Zdejmij rondelek z gazu i dodaj syrop klonowy, startą skórkę z wcześniej sparzonej pomarańczy, sok z cytryny, ocet jabłkowy, posiekaną papryczkę chili i oliwę. Całość wymieszaj i dopraw solą. Część sosu wraz z migdałami zmiksuj blenderem, a część pozostaw niezmiksowaną. Młode marchewki, zamiast obierania, dokładnie wyszoruj gąbką. Na patelnię dolej wodę
i zagotuj następnie połóż marchewki. Gotuj do momentu kiedy marchewki będą al dente. Kaszę pęczak dokładnie przepłucz na sitku, pod bieżącą wodą. Do garnka wlej 2 szklanki wody i 1 szklankę soku z buraka. Całość zagotuj i do gotującej się wody wsyp kaszę. Gotuj ją, bez mieszania, ok. 15 - 20 minut. Po ugotowaniu przykryj pokrywką garnek i odczekaj ok. 10 minut, dzięki temu zabiegowi kasza „wchłonie” jeszcze resztę wody. Na talerzu połóż kaszę, na wierzch kaszy ułóż marchewki przekrojone wzdłuż. Warzywa polej dwiema łyżkami dressingu. Obok połóż 2 łyżki jogurtu greckiego. Całe danie posyp natką pietruszki i rukolą.
Polędwiczka wieprzowa ze szparagami w boczku
Składniki:
2 polędwiczki wieprzowe
2 pęczek zielonych szparagów
1 kula mozzarelli
12 cienkich plasterków boczku
6 łyżeczek cukru trzcinowego
Sól i pieprz
Przygotowanie:
Polędwiczki oczyść z błon i zrób nacięcie wzdłuż. Do środka włóż po 3-4 szparagi i ser pokrojony w plasterki. Polędwiczki złóż. Boczek „panieruj” w cukrze i owiń w nim mięso.
Ułóż na kratce położonej na blaszce do pieczenia. Wstaw do rozgrzanego piekarnika do 220ºC i piecz około 10 minut. Następnie zmniejsz temperaturę do 140 i piecz około 20-25 minut.
W międzyczasie skrop oliwą resztę szparagów i dołóż do pieczenia.
Kruche ciasto z rabarbarem
Składniki:
200 g chłodnego masła
350 g mąki pszennej
100 g ksylitolu
2 jajka
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
600 g rabarbaru
50 g ksylitolu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na ciasto włóż do robota i zmiksuj. Połowę zagnieć w kulę, zawiń w folię i wstaw do lodówki, resztę wysyp na płaski pojemnik i wstaw do zamrażarki.
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180ºC.
Rabarbar pokrój na małe kawałki i razem z 50 g ksylitolu przesmaż aż uzyskasz gęstą konfiturę. Schłódź. Porcję z lodówki rozwałkuj na stolnicy, włóż do natłuszczonej tortownicy o średnicy 22 cm. Na całej powierzchni ciasta równo posmaruj konfiturą z rabarbaru. Wierzch posyp zamrożoną kruszonką.
Wstaw do rozgrzanego piekarnika. Piecz 50-55 min.
Cukier waniliowy:
Składniki:
1 laska wanilii
100 g białego cukru
Przygotowanie:
Laskę przekrój wzdłuż, wyskrob nasionka i przełóż je do słoiczka. Pozostałą część pokrój na mniejsze kawałki i również przełóż do tego samego słoika. Dodaj cukier i zakręć. Raz dziennie wymieszaj zawartość słoika i odstaw. Po około 7 dniach uzyskamy bardzo aromatyczny cukier waniliowy.
Aby cukier był jeszcze bardziej aromatyczny można całość zmiksować w np. młynku do kawy.
Składniki:
100 g cukru
1/4 łyżeczki cynamonu
Przygotowanie:
Cukier razem z cynamonem utrzyj w moździerzu aż się połączą lecz nie na puder.
Cukier cytrynowy:
Składniki:
100 g cukru
Skórka otarta z jednej sparzonej cytryny
Przygotowanie:
Cukier razem ze skórką utrzyj w moździerzu aż się połączą. Jeśli cukier będzie wilgotny rozsyp go na blaszce do pieczenia i lekko przesusz w piekarniku.
Cukier miętowy:
Składniki:
8 łyżek cukru
Garść listków mięty
Skórka otarta z cytryny
Przygotowanie:
Truskawki przekrój na połowę. Zalej octem balsamicznym, dodaj posiekane listki bazylii, wymieszaj, odstaw na kilka godzin do zamarynowania.
Cukier z miętą i skórką z cytryny utrzyj w moździerzu. Wysyp na blaszkę do pieczenia i wysusz w lekko rozgrzanym piekarniku. Cukier przełóż do słoiczka i użyj kiedy będzie potrzebny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN