Podróże

Złoty Stok, Polska - kopalnia złota, park linowy i inne atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wlodzimierz Szewczyk/ EyeEm/Getty ImagesZłoty Stok

Złoty Stok to miasteczko jak z bajki. Wąskie uliczki wiją się finezyjnie między niskimi, kolorowymi domkami, przypominając miejsce zamieszkania bajkowych postaci. Co więcej, miejscowość wzniesiona została na… złocie. Dosłownie. Znajdujące się tam kopalnia złota i park linowy to największe atrakcje regionu.

Położony w Kotlinie Kłodzkiej Złoty Stok to najstarszy górniczo-hutniczy obiekt w Polsce. Po zamknięciu ostatniej kopalni złota miejscowość straciła na swoim znaczeniu jako ośrodek przemysłowy, ale za to stała się celem turystycznym podróżnych z całego kraju. Wszystko za sprawą ciekawych atrakcji, niepowtarzalnej aury miasta oraz malowniczej lokalizacji. Kraina złotem płynąca to dobry pomysł na wycieczkę dla małych i dla dużych. Kotlina Kłodzka, Złoty Stok i okolice bogate są w liczne atrakcje turystyczne.

Złoty Stok, Kopalnia złota - poznaj tajniki górnictwa i zostań poszukiwaczem złota! 

Kopalnia złota (Złoty Stok) to miejsce unikatowe na skalę europejską. Nieczęsto mamy bowiem okazję, by zejść w podziemia, a tym bardziej przejechać się podziemną kolejką lub przepłynąć podziemną łódką. Kopalnia w Złotym Stoku nam to umożliwia! Dorosłych z pewnością zachwycą skalne tunele, kolekcja rud i minerałów, stary piec do wytapiania złota oraz wystawa opowiadająca historię miasta. Najmłodszym dużo radości sprawi płukanie złota oraz poszukiwanie mosiężnych chochlików, które poukrywały się w różnych zakamarkach obiektu. Złoty Stok i kopalnia złota owiane są licznymi legendami. Najpopularniejszą jest ta o odważnej Gertrudzie, której imieniem nazwano jedną ze sztolni. Dawno, dawno temu w kopalni zaginęło czterech górników. Żona jednego z nich, Gertruda, postanowiła ich odszukać. Niestety sama nigdy nie wyszła ze skomplikowanych podziemnych labiryntów. Jej duch do dziś pomaga odnaleźć drogę do wyjścia każdej zbłąkanej w kopalni osobie. 

Park linowy "Skalisko", Złoty stok - unieś się nad ziemią

Kiedy już wyjdziemy z podziemi, możemy unieść się nad ziemią i… pochodzić po drzewach.

Jeśli mamy ochotę na oderwanie stóp od podłoża, jednym z naszych celów podczas wycieczki po Złotym Stoku, powinien być park linowy "Skalisko". Na obszarze ponad 7 hektarów terenu leśnego powstało siedem tras usytuowanych w koronach drzew. Dzięki specjalistycznej asekuracji i opiece instruktorów możesz swobodnie przemieszczać się po balansujących drewnianych mostkach oraz wysoko zawieszonych linach i siatkach. Bez względu na wiek park linowy w Złotym Stoku zapewni Ci moc wrażeń i niemały skok adrenaliny. 

Złoty stok, Kotlina Kłodzka i okolice - co warto zobaczyć 

Kiedy znajdziemy już złoto w podziemiach i zdobędziemy wierzchołki drzew, możemy ruszyć na dalsze odkrywanie miasta. Lista pt.: "atrakcje turystyczne i atrakcje dla dzieci w Złotym Stoku" jest naprawdę długa.

Złoty Stok, ciekawe miejsca - w Złotym Stoku na każdym kroku zobaczyć można jego bogatą historię i to "bogatą" dosłownie. Na miejskiej starówce do dziś podziwiać można domy, które niegdyś należały do właścicieli kopalni złota. Wartymi odwiedzenia są również zabytki sakralne.

Złoty Stok, Średniowieczny park techniki - w żadnym miejscu w Europie nie można znaleźć tak dokładnej repliki średniowiecznej osady górniczej. Ciekawą atrakcją tego obiektu jest podziemny tunel prowadzący do domu kata. Nie jest to przypadek. Postać kata pełniła bowiem niegdyś ważną rolę w karaniu górników, którzy dopuścili się kradzieży złota. Park techniki (Złoty Stok) oferuje również liczne atrakcje dla dzieci.

Złoty Stok, wodospad - to właśnie w Złotym Stoku znajdziemy jedyny podziemny wodospad w Polsce. Znajduje się on w sztolni "Czarnej", której bramę stanowi Złoty Jar (Złoty Stok). Niezapomniane wrażenia gwarantuje nie tylko 10-metrowy spadek wody, ale i jego oryginalne podświetlenie.

Złoty Stok, szlaki turystyczne - Złoty Stok to również początek licznych szlaków turystycznych. Możemy stąd zdobyć, chociażby szczyt Borówkowej lub Orłowca. Przez miejscowość przechodzi także miejska trasa turystyczna, "zahaczająca" o wszystkie najważniejsze atrakcje tego miejsca.

Złoty stok, okolice - miasteczko może stanowić idealną "bazę wypadową" dla różnorodnych jednodniowych wycieczek. Latem możemy wybrać się na górską przechadzkę po Śnieżnickim Parku Krajobrazowym lub odwiedzić jedno z większych miast w okolicy - Kłodzko lub Nysę. Zimą naszą destynację stanowić może oddalony o 1,5 h drogi samochodem mały ośrodek narciarski "Złoty Stok" (Krzeszów). Z centrum miasteczka w kilkanaście minut piechotą możemy również dojść do granicy polsko-czeskiej.

Złoty Stok, turystyka - agroturystyka i noclegi 

Złoty Stok (woj. dolnośląskie) rozwija się jako ośrodek turystyczny w ekspresowym tempie. Wychodząc naprzeciw turystom, w mieście i w okolicy powstało wiele miejsc noclegowych. Odwiedzający miejscowość goście wybierać mogą między eleganckimi hotelami, budżetowymi hostelami oraz rodzinnymi gospodarstwami agroturystycznymi. Ta trzecia opcja to najlepszy wybór dla tych, którzy poza zwiedzaniem ciekawych atrakcji turystycznych, chcieliby również odetchnąć w cichym, spokojnym i malowniczym miejscu. 

Zobacz też:

Zobacz wideo: Boom na wakacje we wrześniu

Boom na wakacje we wrześniu
Boom na wakacje we wrześniu
Dzień Dobry TVN

 

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Wlodzimierz Szewczyk/ EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości