Podróże

Luksor – z czego słynie i co warto zwiedzić? 

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Krzysztof Matusiak / Getty ImagesLuksor w Egipcie

Luksor to jedno z tych miejsc, które stanowią obowiązkowy punkt na podróżniczej mapie turystów z całego świata. Kusi nie tylko niezwykłym klimatem, licznymi atrakcjami czy wspaniałym krajobrazem, ale również swoją historią. 

Luksor to miejsce, w którym znajdują się wyjątkowe świątynie. Jednym z najważniejszych obiektów jest Świątynia Luksorska, która kryje w sobie niezwykłą historię. Znana jest również jako Świątynia Narodzin Amona.

Luksor – podstawowe informacje

Luksor to miasto w południowym Egipcie, położone na prawym brzegi Nilu. Usytuowane jest w miejscu starożytnych Teb. Luksor oznacza dosłownie "miasto pałaców" – w tym przypadku nazwa ta jest wyjątkowo adekwatna, ponieważ Luksor to miejsce, w którym można podziwiać nie tylko wyjątkowe świątynie, ale także inne, zapierające dech w piersiach budowle. Luksor znajduje się w odległości około 670 kilometrów od Kairu. W 1979 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Luksor – miasto pałaców i świątyń

Nazwa miasta została stworzona w VII wieku przez arabskich najeźdźców, którzy po przybyciu do miasta nie mogli się nadziwić licznym, spektakularnym budowlom. Najeźdźcy byli pewni, że trafili do miejsca, w którym znajduje się wiele królewskich pałaców, dlatego też nadali mu nazwę Luksor, czyli miasto pałaców.

Rzeczywiście, Luksor to miejsce, któremu z pewnością nie można odmówić licznych atrakcji architektonicznych. Wśród nich wymienić można takie obiekty, jak Świątynia Luksorska, Dolina Królów, liczne krypty oraz posągi pochodzące z czasów starożytnych. W oddzielonym kanałem Karnaku również znajdują się ruiny świątyń, które warto zobaczyć przy okazji wizyty w Luksorze.

Luksor jest położony w miejscu dawnych Teb, które w starożytności przez niemal tysiąc lat były stolicą imperium egipskiego. Okres ten uważany jest za najwspanialszy czas w historii miasta. Liczyło ono około pół miliona mieszkańców, którzy opływali w bogactwa, a ich codzienne życie było niezwykle luksusowe.

Świątynia Luksorska

Najważniejszym punktem w tym wyjątkowym egipskim mieście jest oczywiście Świątynia Luksorska. Jest ona jednym z dwóch najważniejszych zabytków pochodzących z czasów dawnych Teb – drugim z nich jest świątynia w mieście Karnak. Świątynia Luksorska nazywana jest także Świątynią Narodzin Amona. Dawniej nosiła nazwę Harem Południowy – miejsce poznania wszystkiego, co jest. Budowa świątyni została rozpoczęta przez faraona Amenhotepa III, a kontynuowana była między innymi przez Ramzesa II, pod którego rządami budowla została ostatecznie ukończona. Co ciekawe, świątynia w Luksorze i świątynia w Karnaku połączone są ze sobą Aleją Sfinksów, która ma długość około 3 kilometrów. Z pewnością jest to doskonałe miejsce na krótką wędrówkę między dwoma niezwykłymi obiektami.

Pod rządami Ramzesa otoczenie Świątyni Luksorskiej uświetniono między innymi monumentalnymi posągami sześciu władców i 65-metrowymi pylonami ozdobionymi reliefami, które nawiązują do tematyki batalistycznej. W samej świątyni znajdują się dwa ogromne posągi samego Ramzesa oraz kolumnada Amenhotepa, której kolumny mają głowice w kształcie ogromnych, robiących niezwykłe wrażenie rozwiniętych kwiatów papirusu. Miejsce to poświęcone jest bogom, takim jak Amon, Chonsu i Mut. Świątynia Amona w Luksorze dostępna jest dla turystów codziennie od rana do wieczora – podróżnicy chętnie korzystają z możliwości obejrzenia tego niezwykłego miejsca, po którym dawniej przechadzał się nie tylko sam Ramzes II, ale również Tutenchamon, Horemheb czy Aleksander Wielki.

Luksor – podsumowanie

Egipt to miejsce, w którym nie brakuje atrakcji turystycznych – Luksor z całą pewnością jest jedną z najważniejszych. Inne miejsca warte zobaczenia to Dolina Królów w Luksorze. Całe miasto, a także znajdujący się po drugiej stronie kanału Karnak przepełnia niezwykła atmosfera – będąc tam, można poczuć na plecach naprawdę wyczuwalny oddech historii. Zwiedzanie Luksoru to doskonała propozycja nie tylko dla osób, które zainteresowane są historią Egiptu czy starożytną architekturą, ale również dla każdego, kto chce odkrywać nowe, istotne miejsca na mapie świata. Podróże kształcą – szczególnie w takich miejscach jak Luksor.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Turystyczny Egipt

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Matusiak / 500px/ Getty Images

Pozostałe wiadomości