Podróże

Turyn – co warto zobaczyć? Z czego słynie Turyn?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Allan Baxter/Getty ImagesTuryn- co zwiedzić?

Turyn kojarzy się Polakom głównie z Całunem Turyńskim, klubem piłkarskim Juventus Turyn oraz Fiatem. Pomimo tych skojarzeń, turystom jest tam nie po drodze - w nagromadzeniu atrakcyjnych miast, takich jak Werona, Wenecja czy Mediolan, Turyn jest dość daleko wysuniętym punktem na zachód. Warto jednak “nadłożyć” kilometrów, aby zobaczyć to ciekawe miejsce.

Jak dojechać do Turynu bez samochodu? Trasę Mediolan-Turyn przebędziemy pociągiem Trenitalia w około 2 godziny. Pociągi z Mediolanu do Turynu wyruszają ze stacji Mediolan Centrale i dojeżdżają do stacji Turyn Porta Nuova. Bilet między tymi dwoma miastami kosztuje ok. 13 euro, można go również zarezerwować online. Pociągi między Mediolanem a Turynem jeżdżą co godzinę. Opcja wyjazdu z Polski to trasa Warszawa-Turyn samolotem, najczęściej z przesiadką w Monachium, Frankfurcie nad Menem lub w Brukseli. Bardziej ekonomiczną, ale i dłuższą wersją podróży będzie wyjazd Flixbusem z Katowic. Dystans Katowice-Turyn jest przemierzany w 23 godziny, a koszt biletu to ok. 380 zł.

Co jednak robić, kiedy już osiągniemy cel podróży, którym jest Turyn? Lotnisko jest położone w znacznym oddaleniu od centrum miasta, jednak prowadzi do niego sieć dobrze rozbudowanych połączeń komunikacji miejskiej. Stacja kolejowa, na jakiej najlepiej wysiąść to Turyn Porta Nuova lub Turyn Porta Susa. Są to dwie stacje położone w samym centrum miasta, gdzie łatwo się przesiąść do metra, tramwaju lub autobusu.

Turyn – zabytki

Po starym mieście w Turynie można poruszać się piechotą. Poszczególne zabytki są położone w bliskiej odległości od siebie. Zwiedzanie najlepiej jest rozpocząć od placu Karola Boromeusza. Jego charakterystycznym znakiem są dwa bliźniacze kościoły, jeden z nich różni się jedynie dobudowaną wieżą. Warto przysiąść w jednej z tutejszych kafejek i wypić herbatę przed dalszym zwiedzaniem miasta. Dalej warto skierować swoje kroki na kolejny plac – Piazza Reale, czyli Plac Królewski. Dojdziemy do niego ulicą XX Settembre, kierując się w prawo. Znajduje się tam niesamowicie piękny Pałac Królewski. Turyn szczyci się tym, że obiekt ten został wpisany na listę UNESCO.

Warto wstąpić również do położonego obok Muzeum Sztuki Antycznej. Jeśli już o muzea chodzi, chociaż jest ich wiele, to właśnie z nich słynie Turyn. Muzeum Egipskie jest punktem szczególnie wartym polecenia ze względu na imponujące zbiory eksponatów i bardzo ciekawie przygotowane wystawy. Na uwagę zasługuje również Muzeum Kinematografii, które zostało umieszczone w niezwykle oryginalnej budowli – Mole Antonelliana, która jest symbolem Turynu i charakterystycznym elementem jego wizerunku na świecie. Kolejne niezwykłe miejsce do zwiedzania to Muzeum Motoryzacji. Turyn dzięki temu miejscu jest znany niemal na całym świecie. Znajdziemy tam pełen przekrój historii samochodów, a także niezwykle ciekawe, interaktywne wystawy. Zwiedzanie tego muzeum jest niezwykle wciągającą zabawą, nie tylko dla fanów motoryzacji. Można się tam dowiedzieć m.in. jak zaprojektować samochód, jaki jest wpływ motoryzacji na ekonomię, środowisko i samego człowieka. Zobaczyć tam można aż 200 modeli aut z różnych czasów i miejsc na świecie.

Warte zobaczenia są także kościoły. To w końcu tutaj, w Turynie, znajduje się Całun Turyński, słynny na cały katolicki świat. Niestety nie jest łatwo go zobaczyć, ponieważ wystawia się go na widok publiczny tylko na specjalne okazje. Turyn i całun to dwa nierozłączne od wieków elementy, zawsze jedno będzie kojarzyło się z drugim. Miejscem, gdzie najczęściej można go zobaczyć, jest katedra w Turynie. Oprócz katedry, kościołem wartym odwiedzenia jest również Santuario Basilica Maria Ausiliatrice. Znajduje się tam aż kilka tysięcy relikwii świętych. Warto wybrać się również do Bazyliki di Superga – miejsce to znajduje się na jednym ze wzgórz i dotrzeć tam pieszo będzie niezwykle ciężko. Na szczęście można skorzystać z kolejki, na którą bilet kosztuje 6 euro w obie strony.

Ciekawym punktem na mapie Turynu jest Brama Palatyńska – w starożytności było to wejście do Turynu dla osób przybywających do tego miasta od strony północnej. Patrząc na wielką, antyczną bramę można przez chwilę cofnąć się w czasie. Interesujący będzie również spacer ulicą Via Po, która jest niemal całkowicie zadaszona! Ogromny, długi dach ma chronić przed deszczem i słońcem miejscowych handlarzy, którzy od wieków rozstawiają tutaj swoje stragany. Podobnie jest dzisiaj. Na Via Po można kupić pamiątki lub lokalne specjały.

Nie należy również zapominać o klubie Juventus Turyn. Za opłatą można zwiedzić ich stadion, zobaczyć szatnię i trybuny. Na miejscu czeka na turystów również muzeum klubowe.

Zwiedzanie Turynu – informacje praktyczne

Na zwiedzanie Turynu, poznanie klimatu miasta i miejscowej kuchni, warto dać sobie 2-3 dni. Jeśli chcemy jednak zobaczyć tylko najważniejsze miejsca, spokojnie zdążymy w jeden dzień.

Jeśli zależy nam na zwiedzaniu licznych muzeów, warto zainwestować w kartę Torino+Piemonte Card. Zapewnia ona darmowy dostęp do wielu miejsc lub znaczne zniżki przy zakupie biletów. Koszt karty to 23 euro za 24 godziny, 35 euro za 2 doby i 42 euro za 3 dni zwiedzania. Niestety samo okazanie karty nie pozwala na ominięcie kolejek przy wejściach do obiektów. Należy zgłosić się z nią do punktu biletowego i dopiero tam odebrać darmowe wejściówki. Dzięki karcie o wiele taniej można zobaczyć Turyn i ciekawe miejsca.

Warto wiedzieć również, jak korzystać z komunikacji miejskiej w Turynie. Połączenia są częste i w miarę punktualne. Turyńska komunikacja miejska dysponuje biletami na 24 oraz 48 godzin – to rozwiązanie najbardziej korzystne dla turystów. Dostępne są również karnety na 5 lub 15 przejazdów komunikacją.

Ceny komunikacji miejskiej w Turynie:

  • Bilet 24h – 5 EUR
  • Bilet 48h – 7,50 EUR.
  • Bilet 72h – 10,00 EUR.
  • Bilet 90 min. – 1,50 EUR.
  • Bilet 90 min. + II strefa Turyn i okolice – 1,70 EUR.
  • Bilet 4-godzinny – 3 EUR.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie

Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Allan Baxter/Getty Images

Pozostałe wiadomości