Podróże

Zwiedzanie Szkodry - co warto zobaczyć w jednym z najstarszych miast Albanii?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski
Andrea Pistolesi/Getty ImagesAlbania

Szkodra to miasto w północno-zachodniej Albanii wyróżniające się bogatą i burzliwą historią. Dzięki temu znaleźć tam można mnóstwo zabytków. Nie lada atrakcją dla zwiedzających miasto turystów jest też jezioro Szkoderskie.

Dla osób chcących zobaczyć wszystkie atrakcje Szkodry zwiedzanie może okazać się czasochłonne. Na uwagę zasługuje między innymi neoklasycystyczny budynek miejscowego teatru, meczety, kościół Franciszkanów i katedra św. Szczepana. Jednak najbardziej znanym zabytkiem Szkodry jest twierdza Rozafa.

Szkodra - lokalizacja i krótka historia miasta

Szkodra to jedno z najstarszych i największych miast w Albanii. Położone jest u podnóża Alp Albańskich w północno zachodniej części kraju nad Jeziorem Szkoderskim i rzeką Buna. Znajduje się jedynie 40 km od granicy z Czarnogórą.

Szkodra, określana jako "Albania w pigułce", ma bogatą historię. Jej początki sięgają czasów starożytnych. Wówczas na terenie zajmowanym obecnie przez Szkodrę znajdowała się osada Scodra. W jej centrum stała otoczona kamiennym murem twierdza. W 168 roku p.n.e. osadę przejęli Rzymianie. Gdy Cesarstwa upadło, Scodra zasiedlona została przez Słowian. Pod panowanie Cesarstwa Bizantyjskiego dostała się w XI wieku. Pod koniec XIII wieku weszła w skład Serbii, by już na początku XV wieku zostać włączoną do Republiki Weneckiej. Później miasto dostało się pod panowanie tureckie. Za sprawą rozwoju handlu w XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Współcześnie Szkodra uważana jest za prawdziwą esencję Albanii, której zabytki są pamiątką po tym, co wydarzyło w przeszłości.

Szkodra - zabytki

Szkodra ma do zaproponowania liczne atrakcje turystyczne. Zwiedzanie jej warto zacząć od Placu Demokracji, który znajduje się na środku największego w mieście ronda. Jest to nowoczesny plac z fontanną i ławeczkami. Tuż przy rondzie znajduje się drugi najważniejszy teatr w Albanii, który wybudowano w ubiegłym wieku. Neoklasycystyczny budynek teatru szczególnie dobrze prezentuje się wieczorem.

Na południe od Placu Demokracji znajduje się znajduje się Plac 2 kwietnia, na którym stoi pomnik upamiętniający ofiary zamieszek, jakie miały miejsce w 1991 roku po pierwszych demokratycznych wyborach w Albanii. Ważnym zabytkiem Szkodry jest też pochodząca z 1868 roku wieża zegarowa, zwana także Wieżą Angielską. Za jej wzniesienie odpowiedzialny był lord Paget, który planował otworzyć w Szkodrze kościół anglikański.

Następnie warto udać się w kierunku deptaka, nazwanego imieniem albańskiego malarza i rzeźbiarza Kolë Idromeno. Docierając do promenady, dobrze jest zostać na niej przez moment, jest to bowiem tętniące życiem miejsce, otoczone przez odrestaurowane kamieniczki. Przy deptaku stoi też wybudowany w 1995 roku Wielki Meczet. Co ważne, nie jest to jedyny meczet Szkodry. Niedaleko Placu 2 kwietnia znajduje się postawiony w 2006 roku meczet Parrucca. Kolejną atrakcją miasta jest Ołowiany Meczet, który powstał pod koniec XVIII wieku.

Jednym z wartych zainteresowania zabytków Szkodry jest budowany przez niemal 30 lat kościół Franciszkanów. Następną ważną budowlą jest katolicka katedra św. Szczepana, którą w 1993 roku odwiedził Jan Paweł II. Papież dokonał wówczas uroczystej konsekracji świątyni. Na uwagę zasługuje też katedra prawosławna, z żółtą dzwonnicą, wybudowana w latach 90. XX wieku. Postawiono ją w miejscu, na którym wcześniej znajdował się prawosławny kościół św. Mikołaja.

Szkodra została rozsławiona również dzięki twierdzy Rozafa. Zwiedzanie jej to ogromne przeżycie. Początki twierdzy sięgają czasów starożytnych. Jednak ostateczny wygląd budowla zyskała dopiero w XIV wieku. Została wówczas przebudowana przez Wenecjan. Za odwiedzeniem twierdzy przemawia między innymi rozpościerająca się z niej panorama na miasto i całą okolicę. Najbardziej widowiskową budowlą zabytku jest XIII-wieczna katedra św. Stefana. Poza tym w obrębie twierdzy zobaczyć można ruiny innych budynków, tj. garnizonu, pałacu, więzienia tureckiego. W zamku znajduje się Muzeum Historyczne z wystawą, dzięki której zwiedzający mogą zapoznać się nie tylko z historią twierdzy. W muzeum zgromadzono eksponaty, które pozwalają poznać losy miasta i okolic zaczynając od okresu rzymskiego.

Jezioro szkoderskie

Jezioro Szkoderskie, nazywane także "bagnem szkoderskim", to największe jezioro na Bałkanach. Znajduje się na terytorium Albanii i Czarnogóry. Lustro jeziora znajduje się na wysokości 6 metrów n.p.m. Latem nad akwenem jest spokojnie, stanowi to kontrast do tego, co dzieje się w nadmorskich kurortach. Zimą staje się ono ostoją dla ptaków przylatujących z północnej części kontynentu. Warto również wspomnieć, że brzegi jeziora zamieszkują dziko żyjące żółwie. Szkoderskie jezioro można poznać bliżej pływając po nim łódką, statkiem lub po prostu biorąc udział w rejsie organizowanym przez jedną z miejscowych agencji turystycznych. Jezioro Szkoderskie jest bardzo ciekawym miejscem, którego zwiedzanie odbywa się wytyczonymi trasami. Jedna z nich wiedzie przez wyspy: Starčevo Gorica, Beška i Moračnik.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców

Podróż śladami dziadków i rodziców
Podróż śladami dziadków i rodziców
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Pistolesi/Getty Images

Pozostałe wiadomości