Świat

Dlaczego warto pojechać na Wyspy Jońskie?

Świat

Aktualizacja:
Stefan Cristian Cioata/Getty Images

Wyspy Jońskie – wyspy marzeń wielu osób, spragnionych widoku niebiańskich krajobrazów i wypoczynku w bardzo ciepłej, ale nie skwarnej temperaturze. Czym charakteryzują się greckie Wyspy Jońskie? Czy to dobry wybór na letnie wczasy?

Jadąc na wakacje na wyspy Morza Jońskiego, mamy do wyboru siedem większych wysp: Korfu, Paksos, Lefkadę, Itakę, Kefalinię, Zakintos i Kithirę. Nie na wszystkich wyspach archipelagu znajdziemy wiele plaż, ale wszystkie oferują niezwykle krystaliczną, lazurową wodę, wysokie wapienne klify i zapierające dech w piersiach widoki.

Greckie Wyspy Jońskie – ile ich jest i gdzie się znajdują? Historia i współczesność

Wyspy Jońskie tworzą archipelag na Morzu Jońskim, opływającym zachodnie i południowe wybrzeża Grecji. Wypoczynek na Wyspach Jońskich to marzenie wielu Europejczyków i nie tylko. Od lat archipelag cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy poszukują dogodnej lokalizacji do wypoczynku z przepięknymi krajobrazami w tle.

Co ciekawe, wyspy Morza Jońskiego nie zawsze należały do Grecji. W latach 1267–1386 były częścią Królestwa Sycylii. Następnie terytoria te zostały podbite przez Republikę Wenecką, a pod koniec XVIII wieku włączone do Francji wraz ze wschodnią ekspansją Napoleona III Bonapartego. W 1815 roku powstały Zjednoczone Kraje Wysp Jońskich jako suwerenne i niepodległe państwo o ustroju republikańskim, będące jednak pod częściowym protektoratem Wielkiej Brytanii. Sytuacja ta wynikała z konfliktu brytyjsko-francuskiego. Jedną z aren walk było właśnie Morze Jońskie. W 1809 roku brytyjska flota pokonała francuską u wybrzeży Zakintos, Kefalinii i Kithiry. W 1815 roku na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego Wielka Brytania objęła protektorat nad Wyspami Jońskimi. Zjednoczone Kraje Wysp Jońskich nie istniały jednak długo i jako państwo zostały rozwiązane w 1864 roku w wyniku czterostronnego porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią, Grecją, Rosją i Francją. Obszar ten został włączony do Grecji.

Współcześnie Wyspy Jońskie podlegają pod dwa regiony administracyjne Grecji (łącznie państwo to ma trzynaście regionów) – Attykę i region Wysp Jońskich. Nie licząc mniejszych i niezamieszkanych wysp, w posiadaniu Attyki znajduje się tylko usytuowana w południowej części archipelagu wyspa Kithira. Pozostałe Wyspy Jońskie znajdują się pod jurysdykcją regionu Wysp Jońskich. Łącznie mówimy o siedmiu większych Wyspach Jońskich. Są to (w kolejności od tych najbardziej wysuniętych na północ):

  • Korfu – starożytna Kerkyra, wyspa w dużym stopniu górzysta, o powierzchni 592 km².
  • Paksos – najmniejsza z Wysp Jońskich, jej całkowita powierzchnia wynosi tylko 19 km².
  • Lefkada – wyspa średniej wielkości, o powierzchni 302 km², liczy ok. 20 tysięcy mieszkańców.
  • Itaka – to wyspa, która powinna być znana każdemu, kto zapoznał się z „Odyseją” Homera. W przeciwieństwie do Odyseusza możliwość wybrania się na wczasy na tę wyspę jest zupełnie realna. Itaka ma powierzchnię 96 km² i na stałe zamieszkują ją zaledwie ponad 3 tysiące osób.
  • Kefalinia – największa z Wysp Jońskich pod względem powierzchni całkowitej (780 km²) i liczby ludności (ponad 40 tysięcy mieszkańców). Dawniej nosiła nazwę Kefalonia.
  • Zakintos – najbardziej wysunięta na południe z wysp podległych administracyjnie regionowi Wysp Jońskich. Zakintos to nieduża wyspa (405 km²), ale zamieszkiwana przez ok. 40 tysięcy osób. Słynie między innymi z plaży Nawajo z przepiękną, lazurową i krystaliczną wodą, piaszczystą plażą i wysokimi klifami wapiennymi.
  • Kithira – historyczna Cytera, usytuowana na południu archipelagu i naprzeciwko wschodniego cypla półwyspu Peloponez. Terytorium o powierzchni niespełna 280 km² zamieszkuje ponad 3 tysiące osób.

Wymarzone wakacje – Wyspy Jońskie

Greckie Wyspy Jońskie przez wielu entuzjastów określane są wprost jako jedne z najpiękniejszych wysp wypoczynkowych basenu Morza Śródziemnego. Z czym powinny kojarzyć się nam wczasy na Wyspach Jońskich? Przede wszystkim z niezapomnianymi widokami i wysokimi klifami. Plaże są piaszczyste, ale na niektórych wyspach nie ma ich zbyt wielu (m.in. na Paksos, Itace, Zakintos). Z tego powodu, choć Wyspy Jońskie są popularne pod względem turystycznym, urlopowicze nie spotkają tutaj takich tłumów jak na przykład na Krecie. Dla osób, które marzą o spokojnym wypoczynku, z pewnością będzie to dodatkowy atut.

Ciekawostką jest fakt, że na Itakę wycieczkowicze mogą dotrzeć samochodem – bez żadnej przesiadki! Służy temu nowoczesny most obrotowy, który w zależności od natężenia ruchu zmienia swoje położenie.

Zobacz wideo: Historia polsko-greckiej rodziny na średniowiecznej ikonie

Zobacz także:

Jedyna w Polsce nauczycielka japońskiego tańca jiutamai: "Tradycyjnie wykonywany jest przez kobiety"

Powstaje nowa wyspa przy Mierzei Wiślanej. Kto na niej zamieszka?

Przemierza świat na rowerze z kotem w koszyku. "Czuję się szczęściarzem, bo z nią jest naprawdę łatwo"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości