Co to jest Dolina Krzemowa? Z czego słynie? Pochodzenie nazwy

Dolina Krzemowa
Co warto wiedzieć o Dolinie Krzemowej w USA?
Źródło: Steve Proehl/Getty Images
Dolina Krzemowa jest miejscem w Ameryce Północnej, w którym od lat 50. XX wieku rozwija się przemysł związany z branżą nowych technologii. W mowie potocznej kojarzy się z innowacjami, przedsiębiorczością, otwartością na nowinki i intensywnym rozwojem. Swoje siedziby mają tam takie giganty jak Google, Facebook, Apple, Adobe, Nvidia czy eBay. Dlaczego dolinę nazwano "krzemową"? Co sprawiło, że rozwinął się tam innowacyjny przemysł? I co ma wspólnego Dolina Krzemowa z jednorożcami?

Dolina Krzemowa to nazwa nadana rejonowi w Kalifornii, w którym znajduje się największa koncentracja firm związanych z branżą hi-tech. Tego typu ośrodki nazywa się technopoliami lub technopolis.

Czym jest Dolina Krzemowa? Gdzie leży i dlaczego właśnie tam?

Nazwy Dolina Krzemowa używa się w stosunku do północnej części Doliny Santa Clara w Kalifornii, na południowym krańcu zatoki San Francisco. Jest to największy ośrodek produkcji hi-tech. Największe miasta w Dolinie Krzemowej to Sam Jode, Palo Alto, Menlo Park, Cupertino.

Dlaczego Dolina Krzemowa powstała właśnie tam? Nie do końca wiadomo, gdyż, mimo prób, niewiele miejsc powtórzyło jej sukces. Na pewno na rozwój Doliny Krzemowej miały i mają wpływ:

  • bliskość uniwersytetów, a więc i dostęp do wykształconych pracowników,
  • bliskość rządowych centrów badawczych,
  • bliskość prywatnych laboratoriów,
  • dostęp do venture capital,
  • niskie ceny gruntów.

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Jak powstała amerykańska Dolina Krzemowa? Historia ośrodka

Przemysł związany z nowymi technologiami zaczął pojawiać się w tym regionie w latach 50. XX wieku. Podwaliny dla jego rozwoju położył gubernator Kalifornii, który na początku XX wieku ufundował uniwersytet Stanford. W czasie II wojny światowej Stanford stał się ważnym ośrodkiem badawczym, a w fabrykach w okolicy produkowano radary i czołgi. Początkowo przemysł był nastawiony na innowacje potrzebne w armii amerykańskiej. Dziś skupia się na technologiach informatycznych i teleinformatycznych.

Najważniejsze firmy z siedzibami w Dolinie Krzemowej w USA:

  • Hewlett-Packard,
  • Google,
  • Apple,
  • Facebook,
  • eBay,
  • Intel,
  • Nvidia,
  • Yahoo!,
  • Netflix,
  • Electronic Arts.

Dolina Krzemowa – pochodzenie nazwy

Nazwa Doliny Krzemowej w USA powstała w 1971 roku, kiedy amerykański dziennikarz Don C. Hoefler użył jej w cyklu artykułów Dolina Krzemowa USA w tygodniku "Electronic News". Termin zyskał popularność we wczesnych latach 80. XX wieku.

Od czego pochodzi nazwa "Dolina Krzemowa"? Dlaczego akurat "krzemowa"? W czasie największego rozkwitu ośrodka w Dolinie pracowano nad krzemowymi układami scalonymi. Zajmowano się zarówno rozwojem tej technologii, innowacjami z nią związanymi, jak i produkcją. Dzięki temu powstały tu nowoczesne mikroprocesory i mikrokomputery.

Z czego słynie Dolina Krzemowa w USA? Ciekawostki

Swoje siedziby ma tu 39 spośród tysiąca największych pod względem przychodów firm w Ameryce. Listę "Fortune 1000" aktualizuje amerykański magazyn biznesowy "Fortune".

W Dolinie Krzemowej działają także tysiące niewielkich firm - start-upów. To tutaj ma miejsce niemal połowa amerykańskich inwestycji w venture capital (ryzykowne inwestycje w nowe firmy).

Oprócz zwykłych start-upów w Dolinie Krzemowej znajdują się także liczne... jednorożce. Jednorożcami nazywane są start-upy, których wartość szacuje się na ponad miliard dolarów.

To w Dolinie Krzemowej działał poprzednik Internetu - sieć ARPANET. Powstał w 1969 roku w Stanford Research Institute. Z tym ośrodkiem naukowym (dawniej ośrodkiem uniwersyteckim, obecnie organizacją non-profit) związany był m.in. Douglas Engelbart, wynalazca myszki komputerowej. Prowadzono tam także badania związane z parapsychologią.

Spośród 20 miast Ameryki przodujących w innowacjach aż połowa jest zlokalizowana w Dolinie Krzemowej. Na pierwszym miejscu plasuje się San Jose z niemal 4 tysiącami patentów zgłoszonych w samym 2005 roku.

Atherton w Dolinie Krzemowej to najdroższe miasto do mieszkania w Ameryce. W tym rejonie także dużo się zarabia (PKB w metropolii San Jose jest trzecie co do wysokości na świecie, przegrało tylko z Zurychem i Oslo).

Wiele ośrodków próbuje dogonić Dolinę Krzemową. W kilku miejscach nie udało się to mimo bardzo podobnych warunków - bliskości centrów badawczych i ośrodków uniwersyteckich. Badacze fenomenu Doliny Krzemowej twierdzą, że jej niespotykany rozwój ma związek z umiejętnością połączenia strategii związanych z innowacjami i biznesem.

Dolina Krzemowa w Izraelu

Do tej pory nazwę Doliny Krzemowej nadano tylko jednemu - poza "oryginalną" Doliną - regionowi: wybrzeżu Izraela. Obie Doliny Krzemowe charakteryzują się wysoką koncentracją przemysłu związanego z nowymi technologiami. Swoje siedziby mają w nich firmy znane na arenie międzynarodowej, takie jak Google, Yahoo! czy IBM. Jest tam także wyjątkowo wysoki odsetek start-upów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości