Dolina Krzemowa

    Dolina Krzemowa

    Tymon Radzik, uczeń zielonogórskiego gimnazjum, ma dopiero 15 lat, a już znają go wszyscy urzędnicy w jego mieście. Nastolatek postanowił walczyć o traktowanie małoletnich podmiotowo przez administrację publiczną - jak powiedział w Dzień Dobry TVN. Co to znaczy w praktyce? Tymon chce między innymi mieć prawo do uczestnictwa w publicznych przewodach sądowych (na ten moment dzieci nie mają wstępu na salę rozpraw). Jak zaczęła się jego walka? Poza prawem nastolatek interesuje się również programowaniem i dzięki wygranej w konkursie w tym roku pojedzie na 5 dni do Doliny Krzemowej. Czy 15-letni prawnik-programista nominowany do Dziecięcego Nobla ma czas na rolki i grę na komputerze?

    Polskie małżeństwo Sylwia i Kuba Górajkowie na co dzień pracują w Dolinie Krzemowej, skąd pochodzą największe, światowe firmy internetowe. W styczniu 2015 roku gościliśmy ich w naszym studiu. Powiedzieli nam wówczas, jak spełnia się ich amerykański sen. Jak im się obecnie powodzi? Z parą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

    Dolina Krzemowa to miejsce kultowe. Tam zaczynał Steve Jobs, tam swoją siedzibę na wszechpotężny Google oraz wszędobylski Facebook. I tam swoją siedzibę ma polska firma Sylwii i Kuby Górajek. Przywieźli dobrą jakość i dobrą pracę z Polski. Jak wygląda księgowość w USA? Ile trwa proces założenia firmy? Ile pieniędzy wzięli ze sobą do Stanów? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli polska Sheryl Sandberg oraz polski Mark Zuckerberg. Zobaczcie, jak amerykanki sen może stać się jawą?