Pogoda na końcówkę roku. Czy zrobi się zimowo?

Rodzina świętująca nowy rok
Pogoda na końcówkę roku. Czy zrobi się zimowo?
Źródło: martin-dm/Getty Images
Ostatnie dni tego roku nie będą specjalnie zimowe. Wciąż nad krajem dominować będą zgniłe niże, które przyniosą opady deszczu i mżawki, a także mgły. Na początku kolejnego tygodnia można spodziewać się silniejszego wiatru i bardziej dynamicznej aury. Jaka będzie pogoda w końcówce tego roku? Ile będzie stopni w sylwestra 2024?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Prognoza pogody na końcówkę 2024 roku

Jak wyjaśnił Tomasz Wakszyński, synoptyk z tvnmeteo.pl, pogoda w większości Europy jest kształtowana przez elipsoidalny, prawie nieruchomy wyż Günther. W czwartek centrum tego wyżu znajduje się w okolicach Zamościa. W przeciwieństwie do niżów, wyże mogą dłużej zalegać nad danym obszarem, a w chłodniejszym okresie nabierają charakteru "zgniłego".

Powoduje to tworzenie warstwy, pod którą gromadzą się niskie chmury i duża ilość wilgoci, co skutkuje dominacją ponurej atmosfery z licznymi zamgleniami, mgłami i lokalnymi opadami mżawki. W większości kraju nie zobaczymy słońca - jedynie na południu i południowym zachodzie przewidywane jest kilka godzin słonecznej pogody. Niestety, te warunki sprzyjają również powstawaniu smogu.

Polska będzie zauważalnie podzielona na strefy termiczne, z różnicami temperatur sięgającymi ponad 10 stopni. Podział ten będzie szczególnie widoczny pomiędzy chłodniejszym południem i południowym wschodem, gdzie utrzymuje się "stare" powietrze polarne, a cieplejszym północnym zachodem, gdzie panuje łagodniejsze powietrze polarno-morskie.

W niedzielę, poniedziałek i wtorek można spodziewać się największych zmian w pogodzie. W tych dniach na północy kraju pojawi się strefa pofalowanego frontu chłodnego. Jednakże, aktualne prognozy wskazują, że dopiero na początku nowego roku dojdzie do wyraźnej zmiany cyrkulacji atmosferycznej. Dominować będą niże, opady oraz zwiększy się dynamika pogody.

Prognoza pogody na ostatni weekend roku

Weekend szykuje się pochmurny i mglisty, a dodatkowo prognozowane są opady deszczu. Lokalnie mogą pojawić się nieznaczne przejaśnienia. W sobotę termometry pokażą od 2-3 st. C na południowym wschodzie, poprzez 5 st. C w centrum kraju, do 7 st. C na Pomorzu. Słaby wiatr na północy powieje z południowego zachodu, na południu ze zmiennych kierunków.

Z kolei w niedzielę temperatura maksymalna wyniesie 4-6 st. C. Dodatkowo w niedzielę może zacząć mocno wiać - wiatr w porywach na północy rozwijający prędkość do 40-50 kilometrów na godzinę.

Prognoza pogody na sylwestra 31 stycznia 2024

W nadchodzący wtorek, czyli w sylwester, na północy kraju przewiduje się duże i całkowite zachmurzenie, które będzie się wiązało z przelotnymi opadami deszczu, do 1-3 l/mkw. W innych regionach kraju również pojawią się chmury, jednak bez opadów. Temperatury będą się kształtować od 4-5 st. C na wschodzie, przez 6 st. C w centralnej części Polski, aż do 7-8 st. C na zachodzie. Wiatr, wiejący z kierunku południowo-zachodniego, będzie umiarkowany i miejscami dość silny. Szczególnie nad morzem, gdzie jego porywy mogą osiągnąć prędkość 60-80 km/h.

W nocy na północno wschodnich krańcach Polski wciąż możliwe opady deszczu. W północnej części kraju będzie duże zachmurzenie, a na południu możliwe przejaśnienia i małe zachmurzenie. W całym kraju temperatura utrzymywać się będzie nieco powyżej zera, jedynie na południu i w rejonach podgórskich możliwe przymrozki.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Zobacz także:

podziel się: