Świat

Jakie rozrywki oferuje Coney Island?

Świat

Aktualizacja:
Rudy Sulgan/Getty Images

Coney Island (w dosłownym tłumaczeniu "Królicza Wyspa") to należący do okręgu Brooklyn półwysep, słynący z piaszczystych plaż i lunaparków. W lecie jest to wakacyjne centrum Nowego Jorku, gdzie odpoczywają setki turystów. Poznaj atrakcje Coney Island i sprawdź, dlaczego warto je zobaczyć.

Lunapark Coney Island to jeden z najpopularniejszych tego typu obiektów na świecie. Miejsce cieszy się dużą popularnością, choć przez niektórych określane jest mianem współczesnej Sodomy.

Co warto wiedzieć o Coney Island?

Odkrywcą Coney Island jest Henry Hudson, żeglarz i badacz Arktyki. Mężczyzna odkrył wyspę w 1609 roku, nieco wcześniej niż Manhattan. Pierwszy człon jej nazwy – "Coney" – pochodzi od słowa, którym określano króliki. W momencie, gdy Hudson odkrył półwysep, mieszkała na nim wówczas duża populacja tych zwierząt. Inną nazwą tej wyspy była narrioch, czyli ziemia bez cieni. W ten sposób półwysep nazywał lud Lenape, czyli tamtejsze lokalne plemię. W Coney Island plaże oświetlane są przez słońce przez cały dzień, co sprawia, że panują tam niemal idealne kurortowe warunki. Mieszkańcami dzielnicy są przeważnie imigranci, głównie ze wschodniej Europy oraz Chin. Latem na tamtejszej plaży trudno znaleźć wolne miejsce, gdyż opala się tu niemal całe miasto. Wycieczki do Coney Island to nowojorska tradycja, a na tamtejszą plażę już w latach 20. XIX w. przyjeżdżało wielu polityków i przedsiębiorców.

Mimo iż półwysep jest uznawany za miejsce stosunkowo bezpieczne, to zdarzają się tam również incydenty mrożące krew w żyłach. W 2016 roku na plaży pojawiły się rekiny. Pracownicy Departamentu Parku natychmiast zamknęli kąpielisko i zarządzili ewakuację.

Coney Island to miejsce słynące z przeróżnych rozrywek, nawet tych nielegalnych. Niektórzy mieszkańcy Nowego Jorku nazywają półwysep współczesną Sodomą. Niegdyś organizowano tam bowiem nielegalne walki bokserskie, a gangsterzy i hazardziści przybywali tam tłumnie.

Kto i dlaczego najczęściej odwiedza Coney Island?

Opinie na temat Coney Island są zróżnicowane. Dla jednych jest to świetne centrum rozrywki i miejsce, w którym można miło spędzić czas z rodziną i znajomymi. Z kolei drudzy uważają je za kiczowaty plac zabaw, pełen budek z niezdrowym jedzeniem. Z centrum Nowego Jorku do Coney Island można dojechać w niecałą godzinę. Miejsce wybierają najczęściej ludzie zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem, a w sezonie tamtejsze plaże są niemal zawsze zatłoczone. Dzielnica – ze względu na dostęp do szerokich, piaszczystych, plaż – jest chętnie odwiedzana przez całe rodziny. Na początku XX wieku Coney Island uważano za ogromny plac zabaw, a w jego skład wchodziły trzy wesołe miasteczka. Z czasem wybudowano tam również promenadę oraz akwarium.

Warto wspomnieć, że znajduje się tam jeden z najstarszych drewnianych rollercoasterów, a także stadion drużyny Brooklyn Cyclones.

Co oferuje lunapark Coney Island?

Lunapark Coney Island to symbol amerykańskiej popkultury. Tuż obok plaż to największa atrakcja dzielnicy, do której co roku przyjeżdżają setki turystów. Lunapark Coney Island oferuje różnego rodzaju atrakcje, m.in. kolejki górskie. Wśród nich najbardziej popularna jest kolejka The Cyclone. Mimo iż nie ma takich osiągów jak wiele nowoczesnych kolejek górskich, to i tak wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem gości. The Cyclone powstała w 1927 roku, ma 26 metrów wysokości i 800 metrów długości i potrafi rozpędzić się do 100 km/h. Jej największym atutem jest wygląd. Wagoniki wciąż są napędzane mechanicznie, a samo urządzenie od lat się nie zmieniło.

Kolejną legendarną atrakcją "Króliczej Wyspy" jest diabelski młyn o nazwie Wonder Wheel. Karuzela ma 50 metrów wysokości i uważana jest za symbol Nowego Jorku. Napis Wonder Wheel można zobaczyć jeszcze przed dojechaniem na peron stacji metra Coney Island. Karuzela to już niemalże zabytek, gdyż powstała w 1920 roku. Niemniej jednak wciąż jest w pełni sprawna, a zawdzięcza to m.in. wysokiej jakości stali, z której ją zrobiono.

Trzecią najbardziej znaną atrakcję lunaparku Coney Island jest Astro Tower, wieża obserwacyjna powstała w 1964 roku. Budowla jest ogromna, początkowo mierzyła aż 80 metrów. Dzięki niej można obejrzeć cały półwysep Coney Island, ocean oraz Nowy Jork.

Jak dojechać do nowojorskiego Coney Island?

Do Coney Island najlepiej dojechać metrem. Nowy Jork to zatłoczone i zakorkowane miasto, więc podróż autem do Coney Island, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, może być czasochłonna. Z Manhattanu dojeżdża tam linia metra Q. Podróż trwa od 45 do 60 minut. Dużym udogodnieniem nowojorskiego Coney Island jest lokalizacja. Na plażę z peronu można dojść w kilka minut.

Zobacz także:

Urszula Dudziak mieszka na Zanzibarze. "Mam tu fantastyczne warunki do pracy i wypoczynku"

Zakyn­thos – Laga­nas, czyli naj­bar­dziej impre­zowa część wyspy

Piotr Maciejuk - miłośnik bezkresnych krajobrazów. "Widziałem więcej Syberii, niż niejeden Rosjanin"

Zobacz wideo: Grupa nowojorskich morsów świętowała Nowy Rok, pływając w lodowatej wodzie Atlantyku

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości