Podróże

Rzeka Drina – co warto zobaczyć w jej okolicach?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Drina to rzeka, która płynie przez równinne i górskie obszary Bośni, Serbii oraz Czarnogóry. Przepływa przez malownicze kaniony i wąwozy. Stanowi prawy dopływ rzeki Sawy, a jej długość wynosi 346 km. Początki rzeki znajdują się przy połączeniu Pivy i Tary, czyli przy granicy Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Drina kończy swój bieg w miejscowości Bogatić.

W swojej górnej części rzeka Drina tworzy piękny, drugi co do długości kanion w całej Europie oraz trzeci co do głębokości na świecie. Dolny bieg rzeki jest o wiele szerszy od górnego. Pomiędzy Zvijezdą a Tarą znajduje się najgłębsza część kanionu, a niektóre szczyty gór mają tu ponad 1000 m. W okolicy można obserwować dziką, nieokiełznaną przyrodę, czasem słychać tutaj z daleka nawet wycie wilków. Drina przepływa także przez Góry Dynarskie.

Domek na Drinie – wizytówka Serbii

Dużą popularnością cieszy się samotny domek na skale, zbudowany na środku rzeki w 1968 r. Kto wpadł na tak oryginalny pomysł? Istnieją na ten temat dwie teorie. Pierwsza z nich mówi, że zbudowała go grupa pływaków, która potrzebowała miejsca do odpoczynku po treningach. Druga teoria głosi, że postawili go chłopcy, którzy chcieli mieć własne miejsce do opalania i obserwacji rzeki. Niezależnie jednak od tego, która teoria jest prawdziwa, obecnie dom stanowi własność tutejszego klubu kajakarskiego. Domek na Drinie można podziwiać bezpośrednio z wody, do dzisiaj stanowi on symbol wielkiej miłości człowieka do przyrody.

Warto zaznaczyć, że zbudowany pierwotnie domek nie posiadał zbyt stabilnej konstrukcji i był wielokrotnie niszczony przez rwący nurt rzeki – podobno miało to miejsce aż 6 razy. Zawsze odbudowuje go jednak grupa zdeterminowanych chętnych, którzy za każdym razem sprawiają, że staje się on coraz bardziej wytrzymały. W tym celu entuzjaści na własnych kajakach przywożą tutaj niezbędne materiały.

Jeszcze do niedawna mało kto wiedział o domku na Drinie. Wielką sławę zyskał dopiero po opublikowaniu jego zdjęcia w "National Geographic". Tym samym stał się wizytówką Serbii i jedną z bardziej charakterystycznych atrakcji na rzece. Mimo że domek zyskał w pewnym momencie rozgłos medialny, w jego okolicy nie ma zazwyczaj zbyt wielu turystów. Znajduje się w rejonie Zelenika, co w tłumaczeniu znaczy "Zielona rzeka". Z okolicy domku roztacza się piękny widok na Park Narodowy Tara. Można zobaczyć tu gęste, nieprzeniknione lasy oraz zakrzywione wapienne góry.

Zobacz wideo: Od ośmiu lat w podróży dookoła świata

Od ośmiu lat w podróży dookoła świata
Od ośmiu lat w podróży dookoła świata 8 lat w drodze, 8 paszportów, jeden człowiek. Duńczyk chce pobić rekord i odwiedzić wszystkie kraje świata. Jak trudną podróż odbywa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Drina – zabytkowy most na rzece

Odbywając rejs po Drinie, warto zwrócić uwagę również na most w Wiszegradzie. Usytuowany jest on w Bośni i Hercegowinie. Stał się znany m.in. dzięki powieści noblisty Ivo Andricia pt. "Most na Drinie". Ciekawostką jest fakt, że pisarz studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2008 r. zabytek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto go zobaczyć chociażby ze względu na to, że stanowi genialny przykład osmańskiej architektury monumentalnej.

Na moście stoi tablica sławiąca inicjatora oraz sponsora całej budowli – Mehmeda Paszę Sokolovicia. Człowiek ten, urodzony jako chrześcijanin, został porwany przez Turków. Wychowany w nowej kulturze doszedł aż do rangi wezyra osmańskiego, czyli drugiej po sułtanie osoby w państwie. Sam most został zbudowany w 1577 r., wytrzymał jednak przez wiele stuleci. Przetrwał nawet legendarną powódź, kiedy to poziom wody na Drinie osiągnął 17 m.

Most, który w wyobraźni wspomnianego noblisty stanowił symbol symbiozy Wschodu i Zachodu, przeszłości i teraźniejszości, jest obecnie obiektem rozmaitych sporów etnicznych. Warto tutaj wspomnieć, że Drina stanowiła niegdyś naturalną granicę pomiędzy Wschodnim a Zachodnim Cesarstwem Rzymskim, oddzielała również terytorium katolickie od prawosławnego.

Inne atrakcje w okolicach Driny

W Serbii warto przejść się również na Kapija Podrinja, czyli taras widokowy, określany mianem "bramy do magicznej doliny rzeki", z którego roztacza się niesamowity widok na góry. Usytuowany jest on niedaleko wsi Zarožje, w gminie Bajina Bašta.

Drina zachęca do uprawiania kajakarstwa, wielu turystów decyduje się także na rejs po rzece. Przy brzegach znajdują się liczne kempingi oraz miejsca piknikowe, dzięki czemu można w każdym momencie zrobić sobie przerwę, skosztować lokalnej rakii oraz przepysznej zupy rybnej.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Santiago Urquijo/Getty Images

Pozostałe wiadomości