Walentynki
Przesądy walentynkowe - czego unikać, a co jest dobrą wróżbą?
Walentynki to święto celebrowane co roku przez rzesze osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że powstało mnóstwo związanych z nim przesądów. Niektóre z nich mają zapewnić szczęście w miłości, inne z kolei są przestrogą. Oto kilka walentynkowych przesądów, w które wierzy się w naszym kraju.
Według polskiej tradycji pierwszy mężczyzna napotkany w walentynki to ten, którego należy poślubić. Jeśli natomiast jesteś już w związku, a ukochany obudzi cię 14 lutego pocałunkiem, oznacza to, że będziesz miała szczęście. W dzień zakochanych warto też rozglądać się za ptakami. Legenda głosi, że jeśli kobieta zauważy wtedy skrzydlate stworzenie, będzie ono przepowiednią dotyczącą mężczyzny, którego poślubi w przyszłości.
Tak więc, jeśli ujrzysz wróbla, będziesz szczęśliwa, ale nie bogata, a twoim mężem będzie rolnik. Szczygieł jest natomiast zwiastunem tego, że poślubisz milionera. A może wolisz męża marynarza? Poszukuj zatem na niebie przelatującego rudzika. Podczas walentynkowych spacerów warto uważać jednak na wiewiórki. Napotkanie jednej z nich zwiastuje pecha i ukochanego sknerę.
Pamiętaj też, że w walentynki zakazane jest robienie prania i jakiekolwiek robótki ręczne związane z szyciem. Pierwsza czynność może doprowadzić do "zmycia" uczuć pomiędzy tobą a partnerem. Druga natomiast prowadzi według wierzeń do niepotrzebnych sprzeczek i kłótni.
Zwyczaje walentynkowe - jak spędza się dzień zakochanych w Polsce i za granicą?
Wiele osób, które decydują się na świętowanie walentynek, spędza je w kinie, restauracji czy innym miejscu, gdzie można dobrze bawić się we dwoje. Zakochani obdarowują się również prezentami, by okazać sobie nawzajem uczucie i dać do zrozumienia, że zależy im na związku. Tak dzień 14 lutego wygląda w Polsce. Czy w każdym kraju walentynki obchodzi się podobnie? Okazuje się, że nie. Oto kilka ciekawych zwyczajów walentynkowych z innych państw.
Na przykład w Niemczech, zamiast kartki walentynkowej czy prezentu, kobiety otrzymują... świnię. Oczywiście nie prawdziwe zwierzę, a jego porcelanowy odpowiednik. W niemieckiej kulturze symbolizuje ona bowiem dobrobyt i pożądanie. Niemcy swoim ukochanym wręczają też duże imbirowe ciasteczka w kształcie serca, zwane lebkuchen. Często można w nich znaleźć krótki liścik miłosny.
Symbolem miłości dla obywateli Walii są natomiast drewniane, rzeźbione łyżki, czyli tak zwane Lovespoons. Według niektórych źródeł zwyczaj wręczania ich na walentynki ma się opierać na tradycji żeglarskiej. Dawniej walijscy żeglarze mieli rzeźbić wzory w drewnianych łyżkach, aby potem wręczyć je swoim ukochanym. Tradycyjne "walijskie walentynki" obchodzi się jednak 25 stycznia. To wtedy przypada bowiem Dzień św. Dwynwen (ang. St Dwynwen’s Day) – święto walijskiej patronki zakochanych.
W Japonii, w walentynki, wyłącznie kobiety obdarowują swoich partnerów. To dzień, w którym to one powinny się wykazać, jeśli chcą zdobyć czyjeś serce. Zazwyczaj wręczają wtedy swoim ukochanym czekoladę. Panowie "odwdzięczają się" miesiąc później, podczas tak zwanego Białego Dnia. Klasyczny prezent ofiarowany na tę okazję powinien być biały, np. w postaci białej czekolady.
Dlaczego Japończycy aż tak ukochali wyznawanie miłości czekoladą? Podejrzenia są dwa. Według jednej z historii, po raz pierwszy taki prezent zasugerował pod koniec lat 50. pewien producent czekolady. Według innej wersji była to inicjatywa japońskich domów towarowych, które promowały tę praktykę w latach 70.
Co myślicie o tych zwyczajach i przesądach walentynkowych?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Skąd się wzięły walentynki? "W Polsce Walentynki mają 32 lata"
- Z tymi daniami rozkochasz w sobie każdego - oto przepisy Sebastiana Olmy na walentynki
- Życzenia na walentynki. Jak napisać je samodzielnie? Poznaj nasze rady i propozycje wierszyków
Autor: Regina Łukasiewicz, materiały prasowe Preply
Źródło: polki.pl, pomorska.pl, materiały prasowe Preply
Źródło zdjęcia głównego: Barbara Taeger Photography/GettyImages