Pomysł na wypad na weekend - jak zorganizować jednodniowe wycieczki? Idealne sposoby na "szybką" majówkę

Autor:
Teofila
Siewko
Polskie góry

Coraz cieplejsze i dłuższe dni zachęcają do szybkich wypadów za miasto. Nie zawsze jednak mamy czas, możliwości i fundusze na długie podróże. W takich sytuacjach warto skusić się na jednodniowe wycieczki. Dzięki nim można poznać swój region pod wieloma względami. Przedstawiamy sposób, jak zorganizować jednodniową wycieczkę za miasto. Nieważne, gdzie mieszkasz, te porady Ci się przydadzą.

Majówka trwa w najlepsze i można cieszyć się całkiem dobrą pogodą. To idealna okazja, aby wyjechać gdzieś za miasto, na jednodniową wycieczkę i skorzystać z długiego weekendu majowego w sposób niskobudżetowy.

Jak zorganizować 1-dniowe wycieczki

Wyjazdy i wycieczki jednodniowe to swego rodzaju sztuka. Nie jest prosto znaleźć interesujące i nowe miejsce w pobliżu z odpowiednim dojazdem. Nie sposób też wymienić wszystkich miejsc w Polsce, do których warto się udać na jednodniową wycieczkę. Zatem jak ją zorganizować, aby móc cieszyć się ciszą, spokojem i najczęściej naturą?

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wybierając się na jednodniowe wycieczki możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca, które będzie nas satysfakcjonowało. Z pomocą przychodzi Internet - bogata skarbnica pomysłów. Jeżeli szukamy atrakcji w naszej okolicy warto wpisać w wyszukiwarkę nazwę miejscowości lub województwa z dopiskiem: "atrakcje", "co zwiedzić" itd. Kolejnym sposobem jest dokładne przeszukanie mapy - czy to fizycznej, czy internetowej. Warto szukać miejsc typu rezerwaty, skanseny czy agroturystyki. Pierwsze z nich najczęściej nie są obleganymi atrakcjami turystycznymi. W rezerwatach możemy znaleźć ścieżki dydaktyczne, trasy spacerowe i trasy rowerowe. Z kolei skanseny i agroturystyki to miejsca, gdzie będzie można poznać lokalną kulturę.

Dobrym sposobem jest też włączenie map Google oraz wybranie obszaru, który nas interesuje, a następnie opcji u góry mapy - atrakcje. W ten sposób wyskoczy większość popularnych lokalizacji, które warto odwiedzić. Mapę można dowolnie przybliżać i oddalać oraz aktualizować wyniki wyszukiwania poprzez kliknięcie opcji "szukaj w tym obszarze".

Jednodniowe podróże samochodem - gdzie jechać

Przede wszystkim należy zdecydować się na środek transportu. Najprościej będzie własnym lub wypożyczonym autem, jednak jest to również najdroższy wariant z możliwych, zwłaszcza, jeśli chcemy wynająć samochód. Ta metoda daje ogromną wolność - można przecież pojechać gdziekolwiek.

Jednak jak znaleźć spokojne miejsce? Najprostszą metodą jest dokładne przeszukanie map Google. Najpierw wybierzmy miejsce, gdzie chcemy się udać - do lasu, na łąkę, nad rzekę, a może w góry. Następnie szukamy takiego miejsca na mapie w promieniu do 100 km - to około 1-1,5 godziny jazdy. Kolejnym krokiem jest przybliżenie mapy i szukanie ciekawych oznaczeń. W ten sposób można znaleźć małe rezerwaty przyrody, w których są ścieżki rekreacyjne i przyrodnicze, a przede wszystkim spokój. Dalej już tylko zapakować samochód i ruszyć na przygodę.

Jednodniowe wycieczki komunikacją zbiorową - jak podróżować

Drugim sposobem, zresztą bardzo ciekawym, jest podróż zbiorową komunikacją - MPK, PKS lub PKP. To sposób podróży dla osób, które lubią przygody. Ciężko tu bowiem zaplanować wyjazd tak dokładnie, jak w przypadku podróży autem, ale ma to w sobie coś niepowtarzalnego. Nigdy nie do końca wiadomo, gdzie trafimy - to może być urokliwy "koniec świata" lub "zabita dechami dziura", a może wręcz przeciwnie! Tak, czy siak - w obu miejscach można dojrzeć pozytywne strony.

Jak podróżować w ten sposób? Wybierając komunikację zbiorową, wysiąść na ostatnim z możliwych przystanków - to najczęściej pętle autobusowe. W ten sposób mamy okazję zwiedzić często mało zurbanizowane części miasta. Można także wybrać autobus drugiej strefy i zwiedzić okoliczne mniejsze miejscowości.

Bardziej ekstremalną wersją jest podróżowanie PKS-em lub pociągiem. Warto wybierać linie, które często się zatrzymują, ponieważ w ten sposób dotrzemy do małych miejscowości i wiosek, w których będziemy mogli cieszyć się ciszą i spokojem, a przede wszystkim sielskimi widokami. Zanim wsiądziemy do środka transportu, dobrze jest sprawdzić, dokąd jedzie i wybrać któryś przystanek - w autobusach czasem trzeba poprosić kierowcę, aby ten się zatrzymał. W tym wariancie warto też sprawdzić autobusy lub pociągi powrotne.

Jednodniowe wycieczki rowerem - jak je zorganizować

Ostatnim i być może najciekawszym, a na pewno bardziej aktywnym, sposobem zwiedzania są wycieczki rowerowe. W Polsce pojawia się coraz więcej ścieżek rowerowych, co ułatwia ten rodzaj podróży. Osoby nawet ze średnią kondycją będą mogły pokonać większe odległości, aniżeli na piechotę. Ponadto można wybrać "łączoną" przygodę - zabrać rower do pociągu i zrobić objazd okolicy, w której wysiądziemy. Szukając tras rowerowych, pomocne mogą być mapy Google, specjalne mapy rowerowe lub aplikacje, np. Traseo. Rower to wciąż mało doceniany środek transportu, a można nim zrobić spokojną wycieczkę na 10-20 kilometrów.

W większości okolicznych lasów znajdują się wyznaczane przez PTTK trasy rowerowe. Bywa, że przed wejściem do lasu są umieszczone tablice informacyjne z ilością i kolorami szlaków, a także z tym, jak się układają na mapie. Warto z nich skorzystać i cieszyć się aktywnym wypadem.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Masanyanka/Getty Images

Pozostałe wiadomości