Jak zorganizować 1-dniowe wycieczki na majówkę i nie tylko
Wyjazdy i wycieczki jednodniowe to swego rodzaju sztuka. Nie jest prosto znaleźć interesujące i nowe miejsce w pobliżu z odpowiednim dojazdem. Nie sposób też wymienić wszystkich miejsc w Polsce, do których warto się udać na jednodniową wycieczkę. Zatem jak ją zorganizować, aby móc cieszyć się ciszą, spokojem i najczęściej naturą?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podróże po świecie
Wybierając się na jednodniowe wycieczki możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca, które będzie nas satysfakcjonowało. Z pomocą przychodzi Internet - bogata skarbnica pomysłów. Jeżeli szukamy atrakcji w naszej okolicy warto wpisać w wyszukiwarkę nazwę miejscowości lub województwa z dopiskiem: "atrakcje", "co zwiedzić" itd. Kolejnym sposobem jest dokładne przeszukanie mapy - czy to fizycznej, czy internetowej. Warto szukać miejsc typu rezerwaty, skanseny czy agroturystyki. Pierwsze z nich najczęściej nie są obleganymi atrakcjami turystycznymi. W rezerwatach możemy znaleźć ścieżki dydaktyczne, trasy spacerowe i trasy rowerowe. Z kolei skanseny i agroturystyki to miejsca, gdzie będzie można poznać lokalną kulturę.
Dobrym sposobem jest też włączenie map Google oraz wybranie obszaru, który nas interesuje, a następnie opcji u góry mapy - atrakcje. W ten sposób wyskoczy większość popularnych lokalizacji, które warto odwiedzić. Mapę można dowolnie przybliżać i oddalać oraz aktualizować wyniki wyszukiwania poprzez kliknięcie opcji "szukaj w tym obszarze".
Jednodniowe podróże samochodem - gdzie jechać na majówkę i nie tylko?
Przede wszystkim należy zdecydować się na środek transportu. Najprościej będzie własnym lub wypożyczonym autem, jednak jest to również najdroższy wariant z możliwych, zwłaszcza, jeśli chcemy wynająć samochód. Ta metoda daje ogromną wolność - można przecież pojechać gdziekolwiek.
Jednak jak znaleźć spokojne miejsce? Najprostszą metodą jest dokładne przeszukanie map Google. Najpierw wybierzmy miejsce, gdzie chcemy się udać - do lasu, na łąkę, nad rzekę, a może w góry. Następnie szukamy takiego miejsca na mapie w promieniu do 100 km - to około 1-1,5 godziny jazdy. Kolejnym krokiem jest przybliżenie mapy i szukanie ciekawych oznaczeń. W ten sposób można znaleźć małe rezerwaty przyrody, w których są ścieżki rekreacyjne i przyrodnicze, a przede wszystkim spokój. Dalej już tylko zapakować samochód i ruszyć na przygodę.
Jednodniowe wycieczki komunikacją zbiorową - jak podróżować
Drugim sposobem, zresztą bardzo ciekawym, jest podróż zbiorową komunikacją - MPK, PKS lub PKP. To sposób podróży dla osób, które lubią przygody. Ciężko tu bowiem zaplanować wyjazd tak dokładnie, jak w przypadku podróży autem, ale ma to w sobie coś niepowtarzalnego. Nigdy nie do końca wiadomo, gdzie trafimy - to może być urokliwy "koniec świata" lub "zabita dechami dziura", a może wręcz przeciwnie! Tak, czy siak - w obu miejscach można dojrzeć pozytywne strony.
Jak podróżować w ten sposób? Wybierając komunikację zbiorową, wysiąść na ostatnim z możliwych przystanków - to najczęściej pętle autobusowe. W ten sposób mamy okazję zwiedzić często mało zurbanizowane części miasta. Można także wybrać autobus drugiej strefy i zwiedzić okoliczne mniejsze miejscowości.
Bardziej ekstremalną wersją jest podróżowanie PKS-em lub pociągiem. Warto wybierać linie, które często się zatrzymują, ponieważ w ten sposób dotrzemy do małych miejscowości i wiosek, w których będziemy mogli cieszyć się ciszą i spokojem, a przede wszystkim sielskimi widokami. Zanim wsiądziemy do środka transportu, dobrze jest sprawdzić, dokąd jedzie i wybrać któryś przystanek - w autobusach czasem trzeba poprosić kierowcę, aby ten się zatrzymał. W tym wariancie warto też sprawdzić autobusy lub pociągi powrotne.
Jednodniowe wycieczki rowerem - jak je zorganizować
Ostatnim i być może najciekawszym, a na pewno bardziej aktywnym, sposobem zwiedzania są wycieczki rowerowe. W Polsce pojawia się coraz więcej ścieżek rowerowych, co ułatwia ten rodzaj podróży. Osoby nawet ze średnią kondycją będą mogły pokonać większe odległości, aniżeli na piechotę. Ponadto można wybrać "łączoną" przygodę - zabrać rower do pociągu i zrobić objazd okolicy, w której wysiądziemy. Szukając tras rowerowych, pomocne mogą być mapy Google, specjalne mapy rowerowe lub aplikacje, np. Traseo. Rower to wciąż mało doceniany środek transportu, a można nim zrobić spokojną wycieczkę na 10-20 kilometrów.
W większości okolicznych lasów znajdują się wyznaczane przez PTTK trasy rowerowe. Bywa, że przed wejściem do lasu są umieszczone tablice informacyjne z ilością i kolorami szlaków, a także z tym, jak się układają na mapie. Warto z nich skorzystać i cieszyć się aktywnym wypadem.
Zobacz także:
- Zalipie – malowana wieś. Co warto tam zobaczyć?
- Polska plaża uznana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Czym zachwyciła autorów prestiżowego rankingu?
- Najciekawsze atrakcje turystyczne w Polsce. "Bardzo modne są wieże widokowe"
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Masanyanka/Getty Images