Podróże

Największe atrakcje Półwyspu Helskiego – co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
plaża

Hel to doskonała baza turystyczna dla każdego, kto kocha aktywny wypoczynek z mnóstwem atrakcji. Dzieci bez wątpienia ucieszą zabawy w fokarium. Hel docenią też miłośnicy sportu za doskonałe warunki do surfowania. A amatorzy leniuchowania na piasku odnajdą spokój na dzikich plażach – z dala od tłumów i zgiełku. Na Helu każdy znajdzie coś dla siebie. Odkryj wszystkie uroki Mierzei Helskiej i sprawdź, co zwiedzić na Helu.

Mierzeja Helska jest najmłodszym odcinkiem wybrzeża bałtyckiego – szacuje się, że powstała 6000–8000 lat temu. A jak powstał charakterystyczny cypel helski w kształcie kosy? To zasługa wiejących z zachodu silnych wiatrów, które ściągały tumany piasku w stronę, gdzie znajduje się dzisiejszy Hel. Nad morzem zaczęły powstawać niewielkie wysepki, które następnie łączyły się ze sobą w długi ciąg. Trudno powiedzieć, ile trwał ten proces – wiadomo natomiast, że jeszcze w XVIII wieku Mierzeja Helska miała postać wyspową.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Półwysep Helski – położenie geograficzne

Zatoka Pucka znajduje się w województwie środkowopomorskim i należy do powiatu puckiego. Mezoregion mierzei graniczy z Pobrzeżem Kaszubskim i z Morzem Bałtyckim. Długość Półwyspu Helskiego wynosi 35 km, a średnia wysokość to ok. 25 m (maksymalnie 56 m). Miejscowość Hel zajmuje najszerszy odcinek na całym obszarze Półwyspu Helskiego. Szerokość od jednego brzegu do drugiego wynosi tam 3 km. Zupełnie odwrotnie jest na obszarze między Kuźnicą i Chałupami – to dowód, jak zróżnicowany powierzchniowo jest Półwysep Helski. Najwęższe miejsce na tym odcinku ma tylko 150 metrów pomiędzy brzegami.

Półwysep Helski – historia

Geneza rozwoju pierwszych miast na obszarze Mierzei Helskiej jest tak samo ciekawa, jak proces, w wyniku którego powstał Półwysep Helski. Historia osadnictwa na terenach Mierzei Helskiej sięga 500 lat p.n.e. Pierwszymi osadnikami na tych terenach były ludy kaszubskie, trudniące się głównie żeglugą, rybołówstwem, handlem i prostym rzemiosłem. Wówczas na cyplu istniało tylko kilka małych wiosek – miasto Hel, Władysławowo, Jastarnia i Chałupy pojawiły się na tych terenach znacznie później.

Historia nie była łaskawa dla Zatoki Puckiej – przez setki lat Hel, półwysep z licznymi wioskami, a także sąsiadujący z nim Gdańsk, były przedmiotem sporów i wielokrotnie trafiały w ręce wrogów. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej turystyka przywróciła życie w mieście Hel. Morze w okresie PRL-u przyciągało wczasowiczów jak magnes, a najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym był wówczas właśnie Półwysep Helski. Miejscowości takie jak Hel, Jastarnia, Jurata, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Chałupy czy Rozewie były najbardziej popularnymi kurortami letnimi – i tak pozostało do dziś.

Co można zwiedzić na Helu?

Na całym Półwyspie Helskim najwięcej atrakcji oferuje miasto Hel. Ciekawe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc nad Zatoką Pucką, to przede wszystkim słynne fokarium. Hel tą atrakcją przyciąga głównie dzieci, ale nie brakuje też ciekawych dorosłych, którzy chcą obserwować foki podczas zabawy i karmienia. Oczywiście, nad zatoką znajdziecie też inne atrakcje.

Półwysep Helski to raj dla miłośników sportów wodnych. Wśród wielu miejsc, które upodobali sobie surferzy, największą popularnością cieszy się właśnie Hel, ale szkółki surfingowe rozmieszczone są na całej powierzchni półwyspu. Zwiedzając Mierzeję Helską, koniecznie odwiedź Rozewie – znajduje się tam latarnia morska, z której widać panoramę całej zatoki i Bałtyku.

Maluchy ucieszy wycieczka do lunaparku we Władysławowie. Szczególnie godny polecenia jest diabelski młyn, który w sezonie oferuje nie tylko doskonałą zabawę, ale także wspaniałe widoki. Rekreacja nad Zatoką Pucką nie musi ograniczać się jedynie do miasta Hel. Atrakcje godne polecenia to także malownicze Chałupy i słynna plaża nudystów, o której śpiewał Zbigniew Wodecki.

Miłośnicy dwóch kółek poczują się tu jak w raju, bowiem przez cały przylądek ciągnie się długa ścieżka rowerowa. Półwysep Helski można więc bez problemu przemierzyć rowerem. Rowerowa wyprawa to doskonała okazja, żeby odkryć inne atrakcje Helu i okolic. Na każdym kroku podziwiać można wspaniałe przystanie, porty, latarnie morskie i dryfujące po morzu żaglówki – malownicze krajobrazy to zdecydowanie największy atut, jakim szczyci się Hel. Zwiedzanie Półwyspu warto zakończyć akcentem ludowym charakterystycznym dla Pomorza i Kaszub. Jeżeli planujesz pobyt nad Zatoką Pucką na przełomie czerwca i lipca, może uda ci się obejrzeć Morską Pielgrzymkę Rybacką, organizowaną z okazji uroczystości patrona rybaków – św. Piotra Apostoła. Podczas tego wyjątkowego święta rybacy wraz z rodzinami wypływają pięknie ozdobionymi kutrami z portu w Kuźnicy do puckiej fary.

Wśród wielu popularnych kurortów nadmorskich zdecydowanie wyróżnia się Hel. Atrakcje turystyczne na Półwyspie Helskim zadowolą każdego, bez względu na preferowany styl wypoczynku. Zaletą spędzania wakacji nad Zatoką jest dostęp do wielu ciekawych aktywności dla dzieci, dzięki czemu maluchy nie będą się nudzić, a rodzice spędzą bezstresowy urlop. Idealne miejsce na wakacje? Oczywiście Hel! 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Daraz/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości