Niezrównany Wielki Kanion – co trzeba o nim wiedzieć?

Wielki Kanion
Co warto wiedzieć o Wielkim Kanionie?
Źródło: Dean Fikar/Getty Images
Wielki Kanion to jedna z obowiązkowych pozycji na liście rzeczy do zobaczenia podczas podróży po Stanach Zjednoczonych. W jego najgłębszym miejscu skały wznoszą się nad dnem kanionu o 1857 m, a więc stojący na ich krawędzi mają pod sobą prawie dwa kilometry przepaści! To trzeba zobaczyć.

Wielki Kanion (USA) to inaczej przełom rzeki Kolorado, liczący sobie 446 m długości. Ma szerokość od kilku do ok. 20 km. Ze względu na to, że jest to formacja unikalna w skali światowej, w 1919 roku utworzono w jego regionie Park Narodowy Wielkiego Kanionu, obejmujący obszar niemal 5 tys. kilometrów kwadratowych.

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Wielki Kanion – Arizona, nie Kolorado

Gdzie jest Wielki Kanion? Położenie kanionu i jego nazwa mogą być mylące. Wielki Kanion (znany też jako Kanion Kolorado lub ogólnie Wielki Kanion Kolorado) wcale nie znajduje się bowiem w stanie Kolorado. Wielki Kanion to stan Arizona! Nazwa kanionu wywodzi się od nazwy rzeki – Kolorado, która płynie dnem kanionu. Dlatego pełna i poprawna nazwa brzmi Wielki Kanion Rzeki Kolorado. Co ciekawe, Polacy mieszkający w USA często określają go jako Grand Kanion, co po angielsku znaczy właśnie Wielki Kanion (poprawnie po angielsku zapisuje się to jednak jako Grand Canyon).

Żeby było jeszcze bardziej zagadkowo – Wielki Kanion Rzeki Kolorado to niejedyny wielki kanion w Ameryce Północnej. Równie piękny i wart zobaczenia jest też Wielki Kanion Yellowstone, czyli kanion na rzece Yellowstone w Parku Narodowym Yellowstone, położonym na styku trzech stanów – Idaho, Montana i Wyoming.

Wielki Kanion – ciekawostki

Jedną z najważniejszych ciekawostek dotyczących tej niesamowitej formacji są niewątpliwie hipotezy proponowane przez naukowców, dotyczące tego, jak powstał Wielki Kanion. Pierwszą, która przychodzi do głowy laikowi, wydaje się ta, że to płynąca dziś w dole rzeka Kolorado wyrzeźbiła skały, jak to zwykle dzieje się w przypadku płytszych wąwozów czy kanionów. Jednak geologowie sądzą, że jest to mało prawdopodobne, ponieważ nawet potężna rzeka nie byłaby w stanie wyrzeźbić tak głębokiego kanionu w jego obecnym kształcie.

Jedną z ostatnich hipotez co do powstania Kanionu Kolorado wysunął w 2012 roku amerykański naukowiec (sejsmolog) Alan Levander. Twierdzi on, że 6 mln lat temu obszar zwany Płaskowyżem Kolorado został wyniesiony przez naturalne ruchy wypiętrzające, a płynąca przez równinę rzeka Kolorado tylko dopełniła dzieła, przecinając podnoszone obszary, dzięki czemu powstała gigantyczna szczelina, którą do dziś podziwiamy jako prawdziwy cud przyrody.

Rocznie decyduje się na to ok. 5 mln osób. Nie należy się jednak obawiać zatłoczenia – Kanion Rzeki Kolorado jest przecież tak długi, że dla każdego wystarczy miejsca.

Wielki Kanion – Arizona czeka!

Od czego zacząć oglądanie majestatycznych, charakterystycznych rudych skał Wielkiego Kanionu? Turyści wybierają zwykle wyprawę na niższą stronę Kanionu – stronę południową, niższą od północnej o ok. 300 m, a więc łatwiej dostępną. Do wejścia w pobliże najatrakcyjniejszych miejsc Kanionu Kolorado prowadzi droga stanowa nr 64.

Jeśli ktoś chce jednak przejść z jednej strony na drugą, musi liczyć się z koniecznością pokonania na własnych nogach liczącego grubo ponad 30 kilometrów szlaku, a następnie zejścia do mostu nad Kolorado – i powrotu na górę ok. 1,5 km (w pionie!) – po drugiej stronie rzeki.

Jeszcze większą atrakcją, jaką oferuje Wielki Kanion, jest taras widokowy. Widok na Wielki Kanion umożliwia szklana platforma, mająca kształt okręgu z pustą przestrzenią pośrodku, wystającą daleko poza skały. Turyści spacerują więc po tarasie i odnoszą wrażenie, że stąpają po pustce nad przepaścią. Szklany most Wielkiego Kanionu to z pewnością nie jest miejsce dla ludzi z lękiem wysokości. Jednak warto pokonać strach i zobaczyć Wielki Kanion również z tej budzącej grozę perspektywy. Ameryka Północna to w końcu miejsce, gdzie świat należy do odważnych!

Park Narodowy Wielkiego Kanionu – zwierzęta

Park Narodowy Wielkiego Kanionu utworzono nie tylko ze względu na konieczność ochrony tej niezwykłej struktury geologicznej, ale też – a może nawet przede wszystkim – ze względu na licznie występujące w tym regionie gatunki zwierząt. Ze ssaków w górach w okolicy żyją jelenie wirgińskie, wiewiórki, bobry, skunksy, kojoty, wilki, a nawet pumy. Spotkamy tu też liczne gatunki gadów, przede wszystkim różnego rodzaju węże i jaszczurki oraz ponad 300 gatunków ptaków.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dean Fikar/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana