Materiał promocyjny

Uniejów - termalne eldorado w centrum Polski. "Woda wydobywana jest z głębokości 2 kilometrów" 

Uniejów - termalne eldorado w centrum Polski
Uniejów - najmłodsze uzdrowisko w centrum Polski
Źródło: Dzień Dobry TVN
Uniejów jest najmłodszym uzdrowiskiem w Polsce, zapewniającym kuracjuszom wiele atrakcji. Wśród nich są baseny kryte i otwarte z ciepłą wodą, a także nowa i ogólnodostępna tężnia jodowo-solankowa dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Co jeszcze warto zobaczyć w tym miejscu? Sprawdził to Bartek Jędrzejak.

Zalety kąpieli w basenie termalnym i inhalacji w tężni

Uniejów to turystyczne miasteczko położone nad Wartą w centrum Polski. Znajduje się niecałą godzinę jazdy z Łodzi, prawie dwie godziny z Warszawy i ponad dwie z Wrocławia i Katowic. Sercem miejscowości jest woda termalna, chlorkowo-sodowa, która ma 68 stopni, a w termalnych basenach jest ochładzana do około 35. Pozyskiwana z wnętrza ziemi zawiera w sobie mnóstwo dobroczynnych pierwiastków, m.in. sód, jod, siarczany i magnez. Kąpiel w niej odpręża, nawilża, rozgrzewa ciało, łagodzi zmęczenie i stres.

Inną atrakcją Uniejowa jest niedawno otwarta i ogólnodostępna tężnia jodowo-solankowa.

- Inhalacje solankowe (...) są bardzo specyficzne. To jest woda geotermalna, wydobywana z głębokości dwóch kilometrów i ma bardzo, bardzo specyficzny skład. Oczywiście możemy ją wdychać w tężni i to jest najprostszy i najlepszy sposób, ponieważ łączy to się ze spacerem. Możemy też wdychać w sanatorium przez specjalne inhalatory. Wtedy ta inhalacja jest krótsza, ale bardziej intensywna - powiedziała konsultantka krajowa w dziedzinie audiologii i foniatrii prof. dr hab. n. med. Mariola Śliwińska-Kowalska.

Ekspertka wymieniła także zalety takiej inhalacji: "Solanki nawilżają błonę śluzową, rozrzedzają wydzielinę, która jest w drogach oddechowych i pozwalają nam łatwiej ją odkrztusić. Więc jeśli mamy jakąś chorobę, zalega nam wydzielina w drogach oddechowych, to nic innego jak inhalacja solankowa".

Kwietne dywany ze Spycimierza

Niedaleko Uniejowa znajduje się Spycimierz, który słynie z kwietnych dywanów. Ta polska tradycja, która według wielu źródeł ma dwieście lat, została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO. Jak wyjaśnił historyk Jędrzej Kałużny, kilometrowe kobierce układane są przez 38 rodzin i wykorzystuje się do nich tysiące kilogramów kwiatów.

Jedną z osób zaangażowanych w tworzenie kwietnych dywanów jest Maria Pełka. Zapytana, skąd bierze pomysły na ich wzoru odpowiedziała: "Jak patrzę na jakiś wzór, to myślę, jak go przetworzyć, żeby to na Boże Ciało narysować. Dziś mamy internet, więc niektórzy pewnie z tego korzystają".

Więcej informacji o Uniejowie znajdziecie w naszym materiale.

Uniejów - kwietny dywan
Uniejów - kwietny dywan

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości