Sekretne zakątki Polski
Zbliżają się wakacje i nareszcie będziemy mogli wybrać się na zasłużony odpoczynek. Warto zrobić użytek z urlopu i wybrać się w podróż po Polsce.
Polska jest pięknym krajem i ma bardzo wiele do zaoferowania. Oczywiście piękne krajobrazy, niesamowite miejsca, ale my teraz bardzo potrzebujemy kontaktu z naturą
– zauważył Robert Szulc, podróżnik, autor bloga „Świat na raty”.
Tajemnicze miejsca, które warto zwiedzić
Rezerwat Sosny Taborskiej znajduje się na Warmii i Mazurach w okolicach wsi Tabórz. Miejsce to nie tylko zachwyca imponującymi 30-40 metrowymi sosnami, ale ma także niezwykle długą i ciekawą historię.
Samo wejście do lasu jest niesamowitym wrażeniem
– przyznał Robert Szulc.
Trwałość tutejszych sosen zaimponowała kiedyś królowej Danii, która w XVI sprowadzała je do swojego kraju do budowy masztów.
Jeden pień kosztował 3 kg złota i był bardzo uznawanym drewnem nie tylko na dworze duńskim, ale także za czasów napoleońskich
– podkreślił podróżnik.
Krzywy las to miejsce, które od lat zadziwia naukowców i turystów. Zlokalizowany jest w Nowym Czarnowie niedaleko Gryfina w województwie zachodniopomorskim. W lesie tym rośnie ponad 100 drzew, które z niewiadomych przyczyn wygięte są pod kątem ok. 90 stopni, od ok. 20 cm nad ziemią. U niektórych krzywizna dochodzi nawet do 3 metrów. Wysokość tych drzew nie przekracza 11-12 metrów. Przypuszcza się, że dziwaczny kształt pni drzew jest zasługą ludzi, którzy w 1934 roku zasadzili las, a następnie popodcinali młode drzewka od strony południowej i mocno wygięli je na północ. Celem tego zabiegu mogło być uzyskanie tzw. krzywulcy służących stolarzom i szkutnikom do wyrobu mebli, beczek czy elementów wyposażenia łodzi
Bajkowy Zamek w Mosznej to położona na Opolszczyźnie budowla zachwycająca niewątpliwym urokiem i rozmachem. Mimo że nie reprezentuje żadnego konkretnego stylu architektonicznego, wyglądem przypomina pałac z bajki. Budowla posiada aż 99 wież, 365 pomieszczeń i piękny park. Środkowa część zamku pochodzi z XVII wieku. Początkowo jego właścicielami była rodzina von Skall, jednak przez stulecia obiekt przechodził z rąk do rąk. Obecnie mieści się w nim luksusowy hotel z restauracją.
Z zamkiem związane są oczywiście legendy. Był tam nawet cesarz Wilhelm na polowaniu. Było to wielkie wydarzenie, jedno z największych w Europie w tamtych czasach
– mówił autor bloga „Świat na raty”.
Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju to miejsce, które w wielu turystach mrozi krew w żyłach. Całe jej wnętrze wyłożone jest szczątkami ludzkimi. W kaplicy znajduje się ponad 3 tysiące prawdziwych czaszek i kości. W znajdującej się pod podłogą krypcie leży kolejne 21 tys. szczątków ludzi, które wypełniają ją do wysokości ok. 2 metrów.
Wzorowana na rzymskich katakumbach kaplica jest jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce.
Piramida w Rapie znajduje się na Warmii i Mazurach, tuż przy granicy z Rosją i jest to jedyna tego typu budowla w Polsce, w której umieszczone zostały zmumifikowane zwłoki. Niektórzy przypisują piramidzie właściwości lecznicze.
Piramida powstała na początku XIX wieku z polecenia barona Friedricha Heinricha von Fahrenheida, najbogatszego człowieka w Prusach Wschodnich. Zafascynowany kulturą egipską arystokrata nakazał stworzenie budowli na wzór piramidy w Gizie. Grobowiec ma 16 m wysokości i mierzy u podstawy kwadratu 10 m.
Co ciekawe, teren wokół jest podmokły, bo są bagniska, ale wewnątrz jest tak specyficzny mikroklimat, że ciała 7 członków rodziny Fahrenheidów, w tym barona, uległy mumifikacji. Tam jest również podobno specyficzne skrzyżowanie żył wodnych. Jest energia i to jest przedmiotem zainteresowania badaczy od wielu lat
- zauważył bloger.
Kamienne kręgi na Kaszubach, nazywane są przez niektórych „polskim Stonehenge”. Zlokalizowane niedaleko wsi Węsiory kręgi kamienne powstały w I-III wieku n.e. Ich twórcami byli przedstawiciele tzw. kultury wielbarskiej, czyli znani z antycznych przekazów historycznych Goci. Lud ten, migrując ze Skandynawii na południowe wybrzeże Morza Bałtyckiego, obok całego zestawu dziedzictwa kulturowego, przeniósł na zasiedlane przez siebie tereny tradycję budowy kamiennych kręgów.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Wakacje w Polsce. Co warto zwiedzić w Szczecinie i w Łodzi? Poznaj niezwykłe miejsca
Namiot, kamper czy przyczepa? Jak zaplanować tegoroczne wakacje?
Rodzinne trasy rowerowe, czyli sposób na aktywne wakacje
Autor: Agata Polak