Czaplinek to niewielkie miasto o dużym potencjale turystycznym, położone na terenie powiatu drawskiego, w województwie zachodniopomorskim. Zachwyci nawet najbardziej wymagającego turystę. Piękne krajobrazy i ciekawe zabytki sprawiają, że każdy może spędzać tam czas tak, jak lubi najbardziej. Co warto zobaczyć w Czaplinku?
Odwiedzający tę miejscowość mają szansę skorzystać z wycieczek pieszych i rowerowych, zająć się żeglarstwem lub jeździectwem, wypożyczyć kije do nordic walkingu i przespacerować się po szlakach turystycznych PTTK. Jednak zachwyca tam nie tylko otaczająca przyroda.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czaplinek - zabytki i inne ciekawe miejsca
Jednym z ciekawszych zabytków na terenie Czaplinka jest Izba Muzealna. Choć została wybudowana dopiero pod koniec lat 90. XX wieku, przechowywane w niej eksponaty są o wiele starsze. Organizowane wystawy dotyczą m.in. przedmiotów codziennego użytku, takie jak naczynia czy stare żelazka. W Izbie Muzealnej znajdują się głównie artefakty dostarczone przez mieszkańców miasta.
Ciekawą atrakcją turystyczną jest również Sławogród, będący rekonstrukcją średniowiecznej warowni, znajdującej się na obszarze Czaplinka. Na terenie Sławogrodu cyklicznie organizowane są pokazy walk rycerskich, turnieje oraz wystawy. Do dyspozycji turystów jest też gra terenowa, która pozwala lepiej poznać okolicę i miło spędzić czas na świeżym powietrzu.
W Czaplinku znajdują się dwa historyczne kościoły, które dziś stanowią ważne zabytki miasta. Pierwszy z nich to kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który został wybudowany na planie krzyża w I połowie XIX wieku. Świątynia powstała z wykorzystaniem stylu klasycystycznego oraz elementów neoromańskich. Wewnątrz obiektu podziwiać można przepiękne drewniane rzeźby, ogromne organy neogotyckie oraz ceramiczną mozaikę. Turyści chętnie odwiedzają również kościół parafialny pw. Świętej Trójcy, będący najstarszym budynkiem w mieście, który został w całości wykonany z cegły. W środku znajduje się przepiękny barokowy ołtarz baldachimowy, a nieopodal świątyni wybudowano dzwonnicę kozłową.
Podczas zwiedzania Czaplinka warto udać się również na rynek miasta, który do dziś zachował swój historyczny układ urbanistyczny. Na rynku znajduje się pochodzący z połowy XIX wieku ratusz miejski oraz pomnik Rybaka, upamiętniający historię miasta.
Jeziora w Czaplinku i okolicach - malownicze krajobrazy i kontakt z naturą
Zarówno Czaplinek, jak i jego okolice, to miejsca idealne do odpoczynku na łonie natury. Duża liczba jezior sprawia, że na terenie powiatu drawskiego turyści chętnie uprawiają sporty wodne, spacerują nad brzegiem wody, pływają w ramach relaksu lub po prostu grzeją się na leżakach w promieniach słońca. Wśród najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych są z pewnością jeziora, takie jak Drawsko, Komorze, Żerdno oraz Czaplino.
Jezioro Czaplino i połączone z nim Drawsko otaczają miasto. Część obszaru zajętego przez Czaplino została objęta obszarem ochrony ptaków, co uniemożliwia uprawianie niektórych sportów na wodzie oraz używanie głośnych silników w sprzętach wodnych.
Jezioro Drawsko to drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce, a na jego terenie znajduje się 12 wysp, z których każda otrzymała własną nazwę. Jedna z nich, Bielawa, jest na piątym miejscu w rankingu największych wysp jeziornych w kraju.
Jedną z atrakcji Turystycznych Czaplinka jest też jezioro Żerdno, charakteryzujące się niezwykle czystą wodą, przez co często jest nazywane jeziorem Srebrnym.
Ostatnim wartym wspomnienia jeziorem jest Komorze, które leży na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Tam też znajdują się wyspy, z których największą jest Wyspa Wydrza. Jeziora pięknie prezentują się o każdej porze roku, dlatego niezależnie od terminu pobytu w Czaplinku lub jednej z pobliskich miejscowości, warto wybrać się na spacer po okolicy.
Czaplinek i okolice - atrakcje turystyczne poza miastem
Okolice Czaplinka również obfitują w niezwykle atrakcje turystyczne. Są to między innymi:
- Kościół w Starym Drawsku - świątynia w stylu neogotyckim pochodząca z II połowy XIX wieku, której materiałem budowlanym był granit pozostały po miejscowym zamku.
- Pałac w Siemczynie - obiekt stanowiący obecnie własność prywatną, jest jednak otwarty dla turystów. Na terenie pałacu znajduje się duży, piękny park oraz folwark.
- Osada Ceramiczna w Sikorach - miejsce, w którym można kupić miejscowe wyroby ceramiczne, a także wziąć udział w warsztatach. Dla turystów otwarta jest w sezonie letnim, od lipca do sierpnia.
Każde z tych miejsc warto odwiedzić podczas urlopu w Czaplinku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Pomorska Góra Piachu" w Dolinie Gwdy to wyjątkowa atrakcja turystyczna. Widać ją nawet z kosmosu
- Mielno - atrakcje turystyczne miasta i okolicy. Piękne plaże przyciągają urlopowiczów
- Atrakcje turystyczne Darłowa i okolic – co warto zobaczyć?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto