Podróże

Polka o studiach za granicą. „To nie jest takie trudne, jak może się wydawać”

Podróże

Coraz więcej młodych Polaków decyduje się na studia za granicą. Młodzież najczęściej podejmuje naukę w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Danii.

W 2015 roku poza Polską studiowało ponad 22 tys. osób, a w 2017 już prawie 25 tysięcy. Okazuje się, że zorganizowanie nauki w innym kraju nie jest bardzo skomplikowane. Można to zrobić niewiele większym wysiłkiem i kosztem, niż w u nas. Pobyt w innym kraju może okazać się przygodą życia.

Studia w Wielkiej Brytanii

Uczniowie, którzy ubiegają się o przyjęcie na uczelnie w Wielkiej Brytanii muszą dopełnić kilku formalności. Procedura wymaga od kandydatów dostarczenia kompletu dokumentów, w tym listu polecającego oraz zalogowania się na portalu UCAS, z którego aplikuje się na wszystkie brytyjskie szkoły wyższe.

Największe wydatki wiążą się z opłatą za studia. Czesne w Wielkiej Brytanii kosztują około 46 tys. złotych, jednak studenci z krajów Unii Europejskiej mogą liczyć na pożyczkę od rządu w Londynie.

Miesięczne koszty utrzymania zależą w dużej mierze od miejsca zamieszkania i czynników indywidualnych. Jak zauważyła Róża Szemis, która studiuje romanistykę i arabistykę w Wielkiej Brytanii, na północy kraju ceny wynajmu są niższe, niż na południu. Opłaty związane z zakwaterowaniem wynoszą na ogół około 2500 złotych.

Studia w Niemczech

Niemieckie szkoły wyższe wymagają od zagranicznych kandydatów dostarczenia świadectwa maturalnego w wersji niemieckojęzycznej oraz pozytywnego wyniku z testu językowego. Chętni składają podania o przyjęcie na wybrane kierunki bezpośrednio na uczelnie.

Średni koszt miesięcznego utrzymania w przypadku studentów mieszkających w akademiku wynosi około 2500 złotych.

To nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Po pewnym czasie znajduje się znajomych i nie ma żadnej różnicy, czy ktoś jest z Indonezji, Serbii czy Brazylii – powiedziała Antonina Późniak, która studiuje elektrotechnikę w Niemczech

Studia we Włoszech

Na koszty związane z rekrutacją na studia we Włoszech sumuje się uiszczenie opłaty za egzamin wstępny, tłumaczenie wymaganych dokumentów oraz zatwierdzenie ich w ambasadzie. Zdaniem Karoliny Kułakowskiej, która studiuje medycynę we Włoszech, miesięcznie wydatki studenta oscylują w granicach 2-3 tys. złotych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Moje dziecko wyjeżdża na studia. Jak radzić sobie z tęsknotą?

Rok akademicki 2019/2020: wydatki studentów wzrosną o 250 zł miesięcznie

Wie, jak zdaje się maturę na 100 proc. Dzięki świetnym wynikom będzie studiować na Oxfordzie

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości