Podróże

Ogrody Watykańskie. Dlaczego warto je odwiedzić? Atrakcje, bilety, zasady zwiedzania

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
GiGra / Getty ImagesZwiedzanie ogrodów w Watykanie

Ogrody Watykańskie – ich historię zapoczątkował Papież Mikołaj III. To on pod koniec XIII wieku zdecydował o wzniesieniu tu swojej rezydencji. Posiadłość dla bezpieczeństwa ogrodzono murem, a w jego obrębie papież wyznaczył teren dla sadu i ogrodów, w których hodowano zioła oraz rośliny ozdobne. Obecnie jest to miejsce zatopione w zieleni, pośród której przebijają się liczne rzeźby, fontanny, elegancko przystrzyżone żywopłoty. A nad tym wszystkim króluje kopuła Bazyliki Świętego Piotra.

Na przestrzeni dziejów (i pontyfikatów) ogrody zmieniały swój wygląd wielokrotnie, na co kluczowy wpływ miało podejście piastującego posługę w danym czasie papieża. Jeden z nich, dla przykładu, zażądał od nuncjuszy apostolskich dostarczania sadzonek i nasion roślin, których na próżno było szukać we Włoszech. Można sobie tylko wyobrazić, jak spektakularne musiały być efekty tego zarządzenia.

Zwiedzanie Ogrodów Watykańskich – bilety

Popularność tego miejsca wśród turystów nie może dziwić. Przez wieki tymi samymi alejkami przechadzali się przecież papieże i być może to, poza pięknem tego miejsca przyciąga tu ludzi z całego świata? Najczęściej wybierana forma zwiedzania Ogrodów Watykańskich to zwiedzenie w grupie zorganizowanej od 16 do 35 osób lub poprzez dołączenie do takiej właśnie grupy. W cenę biletu wliczono także możliwość zwiedzania muzeów watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej. Wizytę trzeba oczywiście odbyć w jednym dniu. By odwiedzić ogrody papieskie, z wyprzedzeniem należy dokonać rezerwacji online pod adresem muzeum https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/. Po papieskich ogrodach oprowadzają autoryzowani przez Watykan przewodnicy edukacyjni. Czas zwiedzania to około 2 godziny. W jakie dni ogrody Watykanu otwarte są dla turystów? Są to poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki oraz soboty. W 2018 roku cena biletu całego to 33 euro, a biletu ulgowego 24 euro. Bilet ulgowy przysługuje w wieku od 6 do 18 lat oraz studentom do 25 roku życia, pod warunkiem okazania międzynarodowej legitymacji studenckiej ( international student card ). Języki, jakimi posługują się oprowadzający to: włoski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański. Pisząc na adres tours.musei@scv.va, sprawdzimy, czy dostępny będzie przewodnik władający jeszcze innym językiem.

Jak wygląda zwiedzanie Ogrodów Watykańskich?

Ogrody Watykańskie zwiedza się pieszo. Jeśli dodamy do tego, że zajmuje to około 2 godzin, to jasne staje się, że koniecznością jest założenie wygodnego obuwia. Istnieje również trochę kosztowniejsza możliwość poruszania się po ogrodach, czyli mikrobusem. Nieco rozczarowane zwiedzaniem mogą być młodsze, kilkuletnie dzieci, ale też osoby, które oczekują na miejscu zdecydowanej i bujnej przewagi barwnej roślinności. Choć dzieci do 6. roku życia wchodzą tu za darmo, to przed wizytą warto przemyśleć, czy dwugodzinne zwiedzanie w grupie z przewodnikiem to odpowiednia dla takiego wieku atrakcja? Jak uprzedzają organizatorzy, zwiedzenie w grupie zorganizowanej z przewodnikiem nie jest najlepszą formą dla osób z ograniczeniami ruchu, a także na wózkach inwalidzkich. Za to dla nich organizator przewiduje zorganizowanie zwiedzania w specjalnej dopasowanej formie pod warunkiem uprzedniego zgłoszenia mu takiego zapotrzebowania.

Zasady zwiedzania Ogrodów Watykańskich

Zwiedzanie ogrodów na terenie Watykanu jest podporządkowane zasadom analogicznym jak dla pozostałych obiektów watykańskich – muzeów, Kaplicy Sykstyńskiej i Bazyliki św. Piotra. Jaki ubiór obowiązuje podczas zwiedzania Ogrodów Watykańskich ? Taki, jak w pozostałych obiektach sakralnych w Watykanie. Ne zaleca się zwiedzania w minispódniczkach, krótkich spodenkach oraz w nakryciach głowy, choć to ostatnie nie dotyczy przestrzeni otwartej, szczególnie podczas upałów.

Czego nie można wnosić do ogrodów w Watykanie?

Wszyscy odwiedzający kontrolowani są z użyciem wykrywaczy metali. By uniknąć opóźnień, warto zawczasu przygotować do kontroli bagaż podręczny i usunąć z niego przedmioty niedozwolone, takie jak noże, nożyczki oraz wszelkie inne metalowe narzędzia. Zostaniemy poproszeni także o pozostawienie w szatni statywów do aparatów i kamer, banerów, znaków. Na teren Watykanu, w tym również ogrodów, nie wejdziemy z bronią, nawet jeśli posiadamy zezwolenie. Dotyczy to również policjantów. Tego typu przedmiotów nie można zdeponować w szatni. Zabronione jest spożywanie napojów alkoholowych. Istnieje jednak możliwość pozostawienia ich w szatni, podobnie jak żywności. Fotografowanie papieskich ogrodów dozwolone jest tylko na użytek własny.

Ogrody Watykańskie – czy warto?

Odpowiedź na pytanie, czy warto zobaczyć Ogrody Watykańskie wydaje się oczywista. Warto. Tym bardziej że w cenę biletów wliczone jest również zwiedzanie muzeów i Kaplicy Sykstyńskiej. Ogrody papieskie zachwycają rozmachem i lokalizacją. Bliskość pozostałych obiektów sakralnych powoduje, że jest to propozycja, z której po prostu szkoda nie skorzystać, choć trzeba też brać pod uwagę stosunkowo długi czas zwiedzania. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dla najmłodszych zwiedzanie ogrodów Watykanu może być nieco nużące, więc należy wziąć to pod uwagę podczas planowania wycieczki z dziećmi.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi?

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GiGra / Getty Images

Pozostałe wiadomości