Ten karaibski kraj obecnie należy omijać szerokim łukiem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza tam wszelkich podróży. Powodem decyzji jest nasilająca się fala przemocy ze strony grup przestępczych. Dochodzi do morderstw, porwań i ataków na turystów.
Dramatyczna sytuacja na Haiti
Terytorium wyspy Haiti zajmują dwa państwa - na zachodzie Haiti, a na wschodzie Dominikana. To właśnie to drugie miejsce przyciąga tłumy turystów marzących o wakacjach na rajskiej plaży. Ze względów bezpieczeństwa prezydent Dominikany Luis Abinader podjął decyzję o zamknięciu granic. Jak donoszą media, sytuacja wewnętrza w Haiti staje się coraz bardziej niebezpieczna.
Od ubiegłego roku kontrolę nad tym krajem próbują przejąć bandy przestępcze. W całym terytorium łącznie ze stolicą występują morderstwa, napady rabunkowe, porwania czy włamania do domów i samochodów. Komunikat ONZ donosi, że od stycznia życie straciło 2,5 tys. mieszkańców kraju. Tysiące obywateli zostaje rannych, a kobiety i nieletnie dziewczynki są uprowadzane. Z tego powodu obywatele opuszczają swoje domy.
Sytuacja w Dominikanie również nie wygląda imponująco. Jak czytamy na stronie MSZ "odnotowuje się znaczny wzrost napadów oraz kradzieży w związku z pogłębiającym się ubóstwem mieszkańców. Jeżeli nie jesteś zmuszony sytuacją nadzwyczajną, nie opuszczaj strzeżonego terenu hotelu".
MSZ odradza wyjazdy na Haiti
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje, by nie planować podróży do Haiti. Jak czytamy na stronie, zdarzają się tam przypadki napaści na turystów przez uzbrojone osoby podszywające się pod policjantów, porwań oraz ataków na drodze prowadzącej do/z lotniska.
- W związku z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w Haiti z powodu gwałtownych protestów antyrządowych, wzrastającej liczby napadów rabunkowych, porwań dla okupu oraz rosnącym zasięgiem terytorialnym działalności grup przestępczych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Haiti – czytamy.
Polakom, którzy aktualnie przebywają w tym kraju zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, ograniczenie przemieszczania się po terenie kraju oraz zgromadzenie zapasów żywności, wody i leków lub rozważenie opuszczenia jego terytorium.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Martyna Wojciechowska o problemach ze zdrowiem psychicznym córki. "Byłam tą zdesperowaną mamą"
- Kabula przed laty straciła rękę. Mimo niepełnosprawności realizuje swoją pasję
- Martyna Wojciechowska - związek z Przemkiem Kossakowskim
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: turystyka.wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/GettyImages