Materiał promocyjny

Co warto zobaczyć w Kłodzku i okolicach? "Unikatowe na skalę światową"

Tajemnice i legendy związane z Kłodzkiem
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzień Dobry TVN zawitało do Kłodzka. Na miejscu są nasi reporterzy: Kinga Burzyńska oraz Piotr Wojtasik, którzy odkrywają piękno tego wyjątkowego miasta w województwie dolnośląskim. Jakie ciekawostki związane są z Kłodzkiem?

Most gotycki w Kłodzku

Kamienny most gotycki to szczególne miejsce w Kłodzku. Tomasz Duszyński, dziennikarz i scenarzysta, napisał o nim w swoim kryminale pt. "Glatz". - Ten most wśród czytelników, mieszkańców Kłodzka, ale także tych, którzy lubią kryminały retro, jest słynny ze względu na trupa, którego tutaj umieściłem. Trup się pojawił zamiast jednej z kamiennych rzeźb, które oczywiście zdobią ten przepiękny, gotycki most w Kłodzku. (...) Ta historia mi się przyśniła kiedyś. Na początku, w pierwszych scenach właśnie na tym kamiennym moście jest trup - powiedział Duszyński.

Akcja powieści sensacyjnej rozgrywa się w Kłodzku, w latach 20. ubiegłego wieku. - Uważam, że to jest jedna z trudniejszych rzeczy, pisać kryminał retro, ponieważ jest tam bardzo wiele wydarzeń, faktów, które trzeba sprawdzić. Miłośników Kłodzka i oczywiście historii jest wielu, więc naprawdę trzeba odrobić tę lekcję. I pierwsze trzy miesiące spędziłem w archiwach państwowych we Wrocławiu, w Kamieńcu Ząbkowickim i odkryłem kilka bardzo ciekawych rzeczy - podkreślił pisarz.

Ciekawostki o Kłodzku

Miasto słynie z Twierdzy Kłodzko, ale jest tam również wiele innych atrakcji. Opowiedziała o nich Marcelina Sajdak, przewodniczka sudecka. - Twierdza jest niewątpliwie naszą wizytówką, aczkolwiek wybierając się tutaj na spacer, warto też zobaczyć inne obiekty, na przykład kościół Franciszkanów, przejście przez most gotycki św. Jana, przejście przez plac ratuszowy, piękne, urokliwe kamieniczki - wymieniła Sajdak.

Kłodzko otacza wiele pasm górskich, jednym z nich są Góry Stołowe.

- To jest pasmo unikatowe na skalę światową, ponieważ mamy tam piaskowce ciosowe. Widzimy tam tak naprawdę stół, dlatego stołowe. Jak jedziemy w kierunku Gór Stołowych i zobaczymy panoramę, to wyłania nam się taka strzecha, chata pokryta tymi ciosowymi piaskowcami. I stąd ta nazwa - wyjaśniła przewodniczka.

Co jeszcze do zaoferowania ma ziemia kłodzka? - To na przykład Pałac Marianny Orańskiej. To była kobieta biznesu, kobieta niezależna. Uwielbiam tę postać w naszej historii. Była księżniczką Niderlandów i żoną pruskiego księdza Albrechta Hohenzollerna. Była bardzo postępową kobietą. (...) Tak naprawdę ta infrastruktura turystyczna tutaj wszystko jej zawdzięcza, bo m.in. wybudowała drogi leśne - powiedziała Marcelina Sajdak.

Projekt „Kłodzki NBS (Nature Base Solution)”
Projekt „Kłodzki NBS (Nature Base Solution)”
Źródło: mat. prasowe

Dotyczy: przedsięwzięcia pn. „Kłodzki NBS“ (Nature Base Solution), realizowanego w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu“ MF EOG 2014-2021 (nr wniosku o dofinansowanie: 1000/2020).

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana