Jura Krakowsko-Częstochowska – zamki, jaskinie i inne atrakcje. Gdzie warto pojechać?

Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - atrakcje
Źródło: rparys/Getty Images
Jura Krakowsko-Częstochowska to wyżyna, na której znajduje się wiele fantazyjnie wyżłobionych skał i ostańców oraz jaskiń. W czasach Kazimierza Wielkiego powstały tu zamki obronne nazywane Orlimi Gniazdami. Co warto zwiedzić? Gdzie znaleźć atrakcje dla dzieci?

Jura Krakowsko-Częstochowska to popularna nazwa Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Kraina ta rozciąga się między Krakowem a Częstochową.

Jura Krakowsko-Częstochowska – położenie, powierzchnia

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska leży na południu Polski, w dorzeczu górnej Wisły i Warty. Gleby są tu mało urodzajne. Rośliny występujące na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej są światło- i wapieniolubne. Tworzą malownicze murawy i łąki. Zdarzają się tu także rośliny górskie. Lasy stanowią tylko 20% powierzchni Jury.

Powierzchnia Jury Krakowsko-Częstochowskiej wynosi ok. 2615 km2.

Jura Krakowsko-Częstochowska – jaskinie

Na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej występują liczne jaskinie. Do tej pory odnotowano ich ok. 1,5 tys. (łącznie z płytkimi schroniskami). Głębokich jaskiń, o długości powyżej 40 m, jest ok. 150.

Najsłynniejsze jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej:

  • Jaskinia Wierzchowska Górna – najdłuższa jaskinia Jury (975 m) przystosowana do zwiedzania, Jaskinia Łokietka – to tutaj według legendy schronił się Władysław Łokietek przed pogonią Czechów, Jaskinia Ciemna – odnaleziono tu ślady bytności neandertalczyków sprzed ok. 120 tys. lat oraz kości zwierząt – niedźwiedzi jaskiniowych, lwów i hien. 

    Podróże samolotem i nie tylko 

    Źródło: Dzień Dobry TVN
    Słuchają się jej samoloty
    Słuchają się jej samoloty
    Czego nie wiesz o lataniu?
    Czego nie wiesz o lataniu?
    Spełniamy podniebne marzenie
    Spełniamy podniebne marzenie
    Rowerem przez Afrykę
    Rowerem przez Afrykę
    Jak wygląda życie polskich nomadek?
    Jak wygląda życie polskich nomadek?
    Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
    Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

    Jura Krakowsko-Częstochowska – zamki

    Jura Krakowsko-Częstochowska słynie z licznych zamków wzniesionych na tym terenie w średniowieczu, w czasach Kazimierza Wielkiego. Miały chronić granic Królestwa Polskiego przed najazdami Czechów. Były budowane tak jak gniazda orłów, na trudno dostępnych skałach. Oprócz wielkich, królewskich zamków, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej zbudowano także wiele strażnic.

    Najciekawsze zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej to:

    • zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – największy zamek Jury, został zbudowany na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (515 m n.p.m.);
      • zamek w Olsztynie – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków jurajskich;
        • zamek w Bobolicach – całkowicie odbudowany zamek budzący wiele kontrowersji (odbudowano go mimo braku rysunków ukazujących autentyczny wygląd zamku z XVI w.), według legendy połączony podziemnym tunelem z zamkiem w Mirowie,
          • gotycki zamek Lipowiec w Babicach z wieżą z tarasem widokowym – dodatkową atrakcją okolicy jest rezerwat przyrody „Lipowiec”.

            Jura Krakowsko-Częstochowska – atrakcje turystyczne

            Ważną atrakcją turystyczną Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest Ojców. Znajdują się tu ruiny zamku, a wokół rozciąga się Ojcowski Park Narodowy z charakterystycznymi ostańcami, jaskiniami oraz muzeum przyrodniczym.

            W Pieskowej Skale znajduje się znana atrakcja Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – słynna Maczuga Herkulesa oraz zamek.

            W zamku w Będzinie i kilku innych budynkach miasta funkcjonuje Muzeum Zagłębia. Można w nich zobaczyć m.in.:

            • wystawę broni od XVI w. do dzisiejszych czasów, wystawę poświęconą historii Będzina od czasów średniowiecza, stylowe wnętrza z XVIII–XIX w., rekonstrukcję wnętrza chaty łużyckiej.

              Jura Krakowsko-Częstochowska – atrakcje dla dzieci

              Ciekawym miejscem Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest wieś Ogrodzieniec, ale nie tylko ze względu na zamek. Zorganizowano tam Park Miniatur, w którym można obejrzeć wszystkie zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej w skali 1:25. Oprócz tego Ogrodzieniec oferuje więcej parków tematycznych.

              Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie może być atrakcją dla dzieci, jak również dla dorosłych. Prezentuje budownictwo drewniane Krakowiaków Zachodnich. Znajduje się niedaleko zamku Lipowiec.

              Jura Krakowsko-Częstochowska – wspinaczka

              Skałki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej sprawiają, że region ten jest często wybierany do wspinaczki. Jednym z najbardziej znanych miejsc wspinaczkowych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest Skalne Miasto Podzamcza w Ogrodzieńcu oraz okolice Mirowa. Ekstremalne trasy wspinaczkowe są także w Jaskini Mamutowej.

              Jura Krakowsko-Częstochowska – szlaki piesze i rowerowe

              Jednym z ciekawszych szlaków w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest znakowany na czerwono Szlak Orlich Gniazd. Obejmuje większość jurajskich zamków i ma długość ok. 163 km. Zaczyna się w Krakowie, przechodzi m.in. przez Ojców, Pieskową Skałę, Ogrodzieniec, a kończy w Częstochowie. Atrakcjami tego szlaku są także punkty widokowe, warownie, kapliczki, pałace, zabytkowe kościoły, rezerwaty przyrody. Istnieje także rowerowy, 190-kilometrowy Szlak Orlich Gniazd. Interesującym szlakiem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest Szlak Jaskiniowców. Prowadzi Doliną Wodącej przez ciekawe skały, jaskinie oraz punkty widokowe. Szlak Zamonitu im. T. Belkego jest oznaczony kolorem żółtym i prowadzi od Poraju przez Złoty Potok, Bobolice, Podzamcze do Niegowonic. Ma ok. 75 km.

              Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – ciekawostki

              W jednym z najbardziej znanych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Ogrodzieńcu, nagrywano niektóre sceny serialu „Janosik” i „Zemstę” Andrzeja Wajdy. W wielu zamkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej podobno straszy. W Ogrodzieńcu jest to ogromny, czarny pies, w Tenczynie płacząca kobieta w płomieniach. Maczuga Herkulesa według legend miała być maczugą Kraka, którą pokonał smoka lub czarta, który z jej pomocą wykonał zadanie otrzymane od Twardowskiego.

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: rparys/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości