Podróże

Jak przełamać lęk przed lataniem? Poznaj rady pilota, Dominika Pundy

Podróże

Szacuje się, że jedna na cztery osoby boi się latać samolotem. Jedni już na samą myśl o rejsie wpadają w panikę, inni - przez całą podróż nerwowo zaciskają pięści. Dlatego w Dzień Dobry Wakacje zapytaliśmy pilota, Dominika Pundę, czy faktycznie jest się czego obawiać.

Strach przed lataniem

Choć uważa się, że samolot jest jednym z najbezpieczniejszych środków lokomocji, to wiele osób obawia się nim podróżować.

- Podróż lotnicza jest stresująca. Z moich doświadczeń wynika, że niektórych stresuje start, niektórych lądowanie, a innych – samo to, co się dzieje przed lotem, czyli kontrola bezpieczeństwa, czekanie – zauważa pilot Dominik Punda.

- W lataniu komunikacyjnym każda faza jest wyzwaniem i do każdej tak samo się przygotowujemy. Oczywiście statystki mówią, że najbardziej niebezpieczne jest lądowanie - dodaje.

Pilot wyjaśnia, co się dzieje podczas lotu

W sezonie burzowym strach narasta. Niektórzy pasażerowie zadają sobie pytanie: "Czy latanie podczas burzy jest bezpieczne?". Natomiast Dominik Punda uspokaja, że nie ma się czego obawiać. – Samolot nie wpada w burzę. Omijamy ją. Pilnuje tego dwóch pilotów, autopilot, radar i cały czas to monitorujemy. Możemy być blisko burzy, ale nie wlatujemy w chmury burzowe, ponieważ potencjalnie jest to bardzo niebezpieczne - tłumaczy.

Gdy samolot wpada w turbulencje, to pasażerowie mogą odczuć dyskomfort. Jednak to wszystko zależy, w której części maszyny siedzimy. Dominik Puda podkreśla, że w pierwszej połowie kadłuba najmniej się odczuwa, a z tyłu - najbardziej. – Nie ma jednak na to złotego środka. To wszystko zależy od zjawiska, w które się dostajemy - zaznacza.

Jak pokonać lęk przed lataniem?

Niektórzy próbują się "znieczulić" alkoholem przed lub podczas rejsu. Jednak o takim rozwiązaniu powinniśmy zapomnieć, bo napoje wyskokowe i lot nie idą w parze. Natomiast pilot radzi, żebyśmy, po pierwsze pamiętali, że maszyna przed lotem jest sprawdzana przez wykwalifikowaną ekipę techniczną, a po drugie, że za sterami zasiadają specjaliści.

- Mamy dwóch pilotów, którzy są w pełni wykwalifikowani, którzy wiedzą, co robią, którzy starają się omijać wszelkie niebezpieczeństwa. Pamiętajmy też, że dyskomfort, który może się wytworzyć, możemy powierzyć personelowi pokładowemu, który do takich działań jest wyszkolony - podkreśla.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości