Jak przełamać lęk przed lataniem? Poznaj rady pilota Dominika Pundy

Jak pokonać lęk przed lataniem?

Szacuje się, że jedna na cztery osoby boi się latać samolotem. Jedni już na samą myśl o rejsie wpadają w panikę, inni - przez całą podróż nerwowo zaciskają pięści. Dlatego w Dzień Dobry Wakacje zapytaliśmy pilota, Dominika Pundę, czy faktycznie jest się czego obawiać.

Strach przed lataniem

Choć uważa się, że samolot jest jednym z najbezpieczniejszych środków lokomocji, to wiele osób obawia się nim podróżować.

- Podróż lotnicza jest stresująca. Z moich doświadczeń wynika, że niektórych stresuje start, niektórych lądowanie, a innych – samo to, co się dzieje przed lotem, czyli kontrola bezpieczeństwa, czekanie – zauważa pilot Dominik Punda.

- W lataniu komunikacyjnym każda faza jest wyzwaniem i do każdej tak samo się przygotowujemy. Oczywiście statystki mówią, że najbardziej niebezpieczne jest lądowanie - dodaje.

Pilot wyjaśnia, co się dzieje podczas lotu

W sezonie burzowym strach narasta. Niektórzy pasażerowie zadają sobie pytanie: "Czy latanie podczas burzy jest bezpieczne?". Natomiast Dominik Punda uspokaja, że nie ma się czego obawiać. – Samolot nie wpada w burzę. Omijamy ją. Pilnuje tego dwóch pilotów, autopilot, radar i cały czas to monitorujemy. Możemy być blisko burzy, ale nie wlatujemy w chmury burzowe, ponieważ potencjalnie jest to bardzo niebezpieczne - tłumaczy.

Gdy samolot wpada w turbulencje, to pasażerowie mogą odczuć dyskomfort. Jednak to wszystko zależy, w której części maszyny siedzimy. Dominik Puda podkreśla, że w pierwszej połowie kadłuba najmniej się odczuwa, a z tyłu - najbardziej. – Nie ma jednak na to złotego środka. To wszystko zależy od zjawiska, w które się dostajemy - zaznacza.

Jak pokonać lęk przed lataniem?

Niektórzy próbują się "znieczulić" alkoholem przed lub podczas rejsu. Jednak o takim rozwiązaniu powinniśmy zapomnieć, bo napoje wyskokowe i lot nie idą w parze. Natomiast pilot radzi, żebyśmy, po pierwsze pamiętali, że maszyna przed lotem jest sprawdzana przez wykwalifikowaną ekipę techniczną, a po drugie, że za sterami zasiadają specjaliści. 

- Mamy dwóch pilotów, którzy są w pełni wykwalifikowani, którzy wiedzą, co robią, którzy starają się omijać wszelkie niebezpieczeństwa. Pamiętajmy też, że dyskomfort, który może się wytworzyć, możemy powierzyć personelowi pokładowemu, który do takich działań jest wyszkolony - podkreśla.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości