Podróże

Hawana – co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje, muzea

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Hawana, stolica Kuby

Hawana to największe miasto na Kubie. Powstało na początku XVI w., w czasach konkwisty. Od kiedy Kuba otworzyła się na świat, to właśnie Hawana stała się celem wycieczek wielu turystów. Cała starówka Hawany została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Hawana, a dokładniej San Cristóbal de La Habana, to stolica Kuby, położona nad Zatoką Meksykańską. Jest największym miastem Wysp Karaibskich zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności.

Hawana na Kubie – jaka jest tam temperatura?

W Hawanie, tak jak i na niemal na całej Kubie, panuje klimat tropikalny. W styczniu, najzimniejszym miesiącu, jest tu średnio ok. 22 st. C, w sierpniu z kolei średnia temperatura wynosi 28℃. Nawet w najzimniejszym miesiącu temperatura w Hawanie rzadko spada poniżej 10 st. C.

Deszcze w Hawanie padają najczęściej w czerwcu i w październiku. Między grudniem a kwietniem jest sucho. Na terenie wyspy zdarzają się huragany.

Hawana – co warto zobaczyć?

Stare Miasto w Hawanie (La Habana Vieja) zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na zabytki architektury kolonialnej. Jest to centrum miasta z najstarszą zabudową, otoczone murami miejskimi. Wokół nich rozciągają się Vedado i przedmieścia.

Najczęściej zwiedzane przez turystów jest Stare Miasto, tam też znajdują się najważniejsze zabytki Hawany. Od lat 80. budynki i place są odrestaurowywane, ze względu na ich walory turystyczne. Można spodziewać się tłoku przy najpiękniejszych zabytkach i najciekawszych atrakcjach. Hawanę odwiedza co roku ponad milion turystów. Vedado konkuruje ze Starym Miastem za pomocą oferty rozrywkowej i kulturalnej.

Zabytki Hawany

Barokowa archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to świątynia rzymskokatolicka i siedziba arcybiskupa. Jest usytuowana przy placu Katedralnym na starówce. Katedra w Hawanie pochodzi z XVIII w. i została zbudowana częściowo z koralu, wyciętego z rafy koralowej z Zatoki Meksykańskiej.

Zamek El Morro z XVI w. razem z fortecą La Cabana tworzą największą fortyfikację z czasów konkwistadorów. Budowa El Morro trwała od XVI do XVII w., a La Cabanę zbudowano w XVIII w. Ze względu na położenie (zamki są usytuowane na wzniesieniach) można z nich zobaczyć panoramę Hawany. W twierdzach mieszczą się muzea – fortyfikacji i Che Guevary.

Zamek de la Real Fuerza w Hawanie został zbudowany w XVI w., aby chronić miasto przed piratami. Niestety, okazało się, że był usytuowany za daleko od ujścia portu, więc pełnił inne funkcje, m.in. rezydencji gubernatora, archiwum. Jest uznawany za najstarszy kamienny fort z czasów kolonizowania Ameryk. Obecnie mieści się w nim Muzeum Morskie.

El Capitolio to budynek do złudzenia przypominający amerykański Kapitol. Ten neoklasycystyczny budynek powstał w 1929 r. i był siedzibą kubańskiego kongresu sprzed rewolucji.

Hawana – ciekawe miejsca, place, atrakcje

Wspomniany plac Katedralny jest jednym z najważniejszych w mieście. Oprócz hawańskiej katedry można tu podziwiać zabytkowe kamienice, zwiedzić Muzeum Sztuki Kolonialnej lub usiąść w jednej z klimatycznych kawiarni. Plac Broni (Plaza de Armas) to centrum hawańskiej starówki. Zachodnią ścianę placu zajmuje barokowy pałac Gubernatora.

Stary Plac (Plaza Vieja) to znany plac Starego Miasta Hawany. Powstał w XVI w. Był miejscem procesji, egzekucji, walk byków i fiest. Najzamożniejsi mieszkańcy mogli je oglądać ze swoich balkonów. Na przestrzeni lat zmienił się także w targowisko. Obecnie można tam oglądać zabytki architektury Hawany z XVII, XVIII i XIX w. Plaza de la Revolución , czyli plac Rewolucji, to bardzo popularne miejsce wśród turystów zwiedzających Hawanę. Tutaj znajduje się pałac Rewolucji, w którym mieszczą się biura prezydenta Kuby, pomieszczenia reprezentacyjne, sala audiencji, siedziba Rady Państwa i Rady Ministrów, kino, szpital rządowy.

Ciekawe atrakcje dla dorosłych w Hawanie :

  • fabryka cygar Partagas w Hawanie ( Fábrica de Tabaco Partagas ) – można ją zwiedzić z przewodnikiem, a przy okazji zaopatrzyć się w autentyczne kubańskie cygara;
  • muzeum rumu Havana Club – muzeum jednego z najsłynniejszych rumów Kuby również zwiedza się z przewodnikiem.

W Muzeum Rewolucji można zobaczyć ekspozycje poświęcone rewolucji kubańskiej (w tym wiele pamiątek po Che Guevarze), a także walce o niepodległość Kuby z Hiszpanią. Muzeum mieści się w dawnym pałacu Prezydenckim, gdzie urzędowali prezydenci sprzed rewolucji. Nadmorska promenada El Malecón ciągnie się wzdłuż Zatoki Hawańskiej od Starego Miasta po rzekę Almendares. To miejsce spotkań i imprez zarówno turystów, jak i miejscowych. Na plażę warto wybrać się na wschód miasta, do Playas del Este .

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pomagają bezdomnym psom na Kubie

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kriangkrai Thitimakorn/Getty Images

Pozostałe wiadomości