Podróże

Wyspy Owcze – położenie, atrakcje, przydatne informacje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Wyspy Owcze położone są na Morzu Norweskim, w połowie drogi morskiej między Wielką Brytanią a Islandią i Norwegią a Islandią. Tereny te państwowo należą do Danii, jednak mają swój własny parlament i rząd. Ten pochmurny, ale piękny zakątek Europy, przypomina krainę Hobbitów z powieści Tolkiena.

Bardzo dobrym pomysłem jest zwiedzanie Wysp Owczych w czasie wyprawy na Islandię. Kursuje tam prom Smyril Line, który pływa z Danii (port Hirtshals) na Wyspy Owcze (Torshavn) i Islandię (Seydisfjordur). Możliwe jest również dostanie się tam drogą lotniczą, jednak bilety są dość drogie, a połączenia niezbyt częste. Jeśli jednak uda się dostać na miejsce, na pewno nie będzie czego żałować!

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Wyspy owcze – zwiedzanie

Aby poczuć tamtejszy klimat i zobaczyć najciekawsze miejsca, wystarczy tydzień. Nie trzeba się martwić poruszaniem się po wyspie – samochodem jest to niezwykle proste. Poszczególne wysepki łączą ze sobą tunele lub liczne przeprawy promowe. Na początek jednak należy opowiedzieć co nieco na temat stolicy Wysp Owczych, czyli Tórshavn. To miasto położone nad oceanem ma duży i ciekawy port. Znajduje się tam niezwykle interesująca starówka z czerwonymi i niebieskimi kamienicami, budynek parlamentu i Skansin – wybudowany w 1580 roku fort obronny z piękną latarnią morską i wystawą armat.

Ciekawym miastem na Wyspach Owczych jest również położone między górami i nad oceanem Klaksvik. To drugie co do wielkości miasto na wyspach znajduje się na wyspie Borðoy. Jest również idealną bazą wypadową na wyspy Kunoy i Fugloy, gdzie można zobaczyć liczne małe wioski zagubione wśród zielonych wzgórz. Na ich zboczach pasą się ogromne stada owiec.

Na uwagę zasługuje również wyspa Mykines. Jest tam też jedna mała wioska, wprawdzie ludzi jest tam niewielu, ale można za to spotkać ogromne kolonie ptaków morskich, szczególnie pięknych i kolorowych maskonurów. Po wyspie można poruszać się wyłącznie pieszo – to doskonałe miejsce dla miłośników trekkingu.

Kolejne urokliwe miejsce to Klify Vestmanna, które tworzą linię brzegową wyspy Streymoy. Rozciągające się z nich widoki są niesamowicie piękne, o ile oczywiście dopisuje pogoda. Na wyspie mieszka również ogromna liczba wspomnianych wyżej maskonurów. Wyspy Owcze to raj dla miłośników natury. Wciąż można cieszyć się wspaniałymi widokami. Nie ma tam betonowych labiryntów i wielkich wieżowców – jest cisza, spokój i przyroda.

Wyspy Owcze – praktyczne informacje

Aby dostać się na Wyspy Owcze, nie jest potrzebna wiza, o ile nasz pobyt nie przekroczy 90 dni. Potrzebny jest za to ważny paszportWyspy Owcze nie należą do Unii Europejskiej. Miejsce to jest niezwykle bezpieczne, przestępczość jest znikoma. Mieszkańcy wiosek i miast nie zamykają domów na klucz. Jedyne zagrożenie to częste opady i mgły, które utrudniają jazdę samochodem.

Pogoda na Wyspach Owczych jest subarktyczna, jednak łagodzi ją północnoatlantycki ciepły prąd. Zimą średnie temperatury to 3–4℃, a latem 12–14. Przez większość roku codziennie występują kilkugodzinne opady deszczu. Porządny parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy jest więc obowiązkiem. Najlepszy czas na wyjazd to oczywiście lato, ponieważ wtedy jest najcieplej. Argumentem są również białe noce – w czerwcu przez całą dobę jest jasno jak w dzień, w lipcu i sierpniu zmierzch zaczyna się o 23.00.

Kulinaria na Wyspach Owczych

Deszczowy klimat Wysp Owczych nie daje zbyt dużych możliwości dla rolnictwa. Jedyne, co można tam uprawiać to ziemniaki. Miejscowa kuchnia opiera się głównie na nich, baraninie i rybach. Popularnym daniem jest gotowana głowa owcy. Miejscowi lubią również Skerpikjot, czyli lekko zgniłe owcze mięso. Odważni mogą spróbować lokalnej kuchni, jednak większość przybywających tu nielicznych turystów i tak wybiera popularne sieci restauracji.

Wyspy Owcze – co ile kosztuje

Walutą obowiązującą na Wyspach Owczych jest korona duńska. Warto zapoznać się z miejscowymi cenami, aby wiedzieć, jak przygotować się finansowo. Najdroższe punkty podróży to promy lub samolot. Koszty obu sposobów transportu szacuje się na 1500–2000 zł w obie strony. Posiłek w niedrogiej restauracji kosztuje 120–180 DKK, butelka wody około 30 DKK, lokalne wino około 120 DKK. Na Wyspach Owczych dość drogie są noclegi, dlatego Warto skorzystać z opcji Air b’n’b, które są tańsze niż hotele.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Posnov/Getty Images

Pozostałe wiadomości