Wat Pho – co warto zobaczyć w najstarszej świątyni buddyjskiej w Bangkoku?

świątynia w Tajlandii
Wat Pho
Źródło: Sylvain Sonnet/Getty Images
Postać Leżącego Buddy i ponad tysiąc innych wizerunków Wielkiego Mistrza to nie jedyne warte zobaczenia elementy buddyjskiej świątyni Wat Pho. Obiekt ten to ogromny bogato zdobiony kompleks sakralny, który prócz przeżyć religijnych i duchowych, oferuje również pewną strawę dla ludzkiego ciała.

Zwiedzając Tajlandię i jej stolicę Bangkok, nie sposób przejść obojętnie obok licznych monumentalnych buddyjskich świątyń. Jedną z nich, najstarszą i największą w stolicy, jest Wat Pho, w którym na turystów czeka słynny wizerunek Odpoczywającego Buddy, ale nie tylko.

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Wat Pho – Świątynia Leżącego Buddy

Wat Pho to świątynia buddyjska znana z postaci Leżącego Buddy (Odpoczywającego Buddy), określana też jako Świątynia Odpoczywającego Buddy. Leżący Budda to niejedyny posąg Wielkiego Mistrza, który jest w tajskim obiekcie sakralnym - znajduje się w nim ponad tysiąc jego wizerunków.

Wat Pho jest najstarszą i największą świątynią buddyjską w Bangkoku. Aby ją odwiedzić, należy udać się do dzielnicy Phra Nakhon, a dokładnie na teren Starego Miasta Królewskiego. Na północy kompleksu świątynnego znajduje się świątynia główna, kaplica z Leżącym Buddą, ogrody i bardzo słynna szkoła masażu. Część południowa świątyni mieści zakon buddyjski i szkołę.

Co warto zobaczyć w świątyni Wat Pho?

Wat Pho w Bangkoku to ogromny kompleks świątynny mierzący około 80 tys. m2, otoczony murem z 16 bramami - na takiej powierzchni tłum turystów, który zazwyczaj odwiedza świątynię, nie jest uciążliwy. Większość przybywa do Wat Pho dla statuy Leżącego Buddy, która znajduje się w kaplicy w północnej części kompleksu. Posąg mierzy 15 m wysokości i 46 m długości. W całości pozłacany Budda robi duże wrażenie. Warte uwagi są jego stopy, na których wyryto starożytne symbole.

Poza popularnym posągiem warto jednak zwrócić uwagę również na inne elementy słynnego obiektu sakralnego. Liczne rzeźby nie tylko z wizerunkiem Wielkiego Mistrza zdobią krużganki świątyni. Na wejściu w jednej z bram turystów witają rzeźbione figury przedstawiające Marco Polo w cylindrze, podpierającego się długą laską. Rzeźby mają symbolizować pierwszych przybyszów do Azji z Zachodu. Na każdym kroku towarzyszą zwiedzającym pomniki strażników, którzy przyjmują postać m.in. przerażających demonów. Pomieszczenia w świątyni, jak na tajską architekturę sakralną przystało, są bardzo zdobne, pokryte pięknymi wzorzystymi płytkami ceramicznymi z motywem kwiatowym lub mitycznym. Świątynia główna (bot), do której prowadzą efektowne drzwi z drewna tekowego, mieści 394 posągi Buddy wykonane z brązu. Uwagę przykuwa również podstawa świątyni, którą dekorują liczne kamienne rysunki przedstawiające sceny z "Ramakien". Warta odwiedzenia jest także biblioteka sakralna pięknie ozdobiona fragmentami porcelany.

Historia Wat Pho

Przed powstaniem Wat Pho w jej miejscu funkcjonowało centrum nauczania tradycyjnej medycyny tajskiej. Pierwsza świątynia nosząca nazwę Wat Phodharam powstała w 1788 roku za sprawą króla Ramy I, założyciela Bangkoku, który sprowadził do niej ze zburzonej przez Birmańczyków Ayutthayi ponad tysiąc wizerunków Buddy. Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów. Świątynia w kolejnych latach była odnawiana i przebudowywana i osiągnęła swoją świetność dzięki staraniom króla Ramy III. On też w XIX wieku umieścił w Wat Pho figurę Leżącego Buddy. Dzięki wielu przebudowom prowadzonym na przestrzeni lat świątynia jest obecnie najlepszym przykładem eklektycznej architektury sakralnej.

Wat Pho – szkoła masażu

Ściany kompleksu Wat Pho zdobią liczne tabliczki z tekstami z zakresu medycyny naturalnej oraz rysunki przedstawiające ścieżki przepływu kanałów energetycznych w ludzkim ciele. Poza miejscem buddyjskiej religijności Wat Pho mieści również akademię tajskiej medycyny naturalnej i szkołę masażu funkcjonujące od 1962 roku. Poza strawą duchową świątynia oferuje zatem turystom także możliwość skorzystania z profesjonalnego tajskiego masażu. Zwiedzający mogą zapisać się na kilkudniowy kurs, w trakcie którego poznają tajniki mającego swoje korzenie w starożytności masażu oraz tradycje związane z tajską medycyną naturalną. Z masażu turyści mogą skorzystać na miejscu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Sylvain Sonnet/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?